Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Stovky vysokoteľných jalovíc predávame do zahraničia

Stovky vysokoteľných jalovíc predávame do zahraničia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nákupné ceny klesli za posledný rok zo 40 na menej ako 20 eurocentov za liter surového kravského mlieka. Situácia je naozaj vážna a poľnohospodári pristúpili k likvidácii chovov.

Ako uviedol Vladimír Chovan, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka, stavy kráv klesli už pod 170 tisíc kusov.

„V posledných dňoch a týždňoch dochádza tiež k masívnemu odpredaju vysokoteľných jalovíc do zahraničia. Je to jediná možná ekonomická cesta. Nepamätám si situáciu, aby sme za deň vyviezli z republiky aj 160 vysokoteľných jalovíc,“ povedal Vladimír Chovan, v relácii Farmárova nedeľa.

Ceny sú naozaj veľmi nízke. Slovenský mliekarenský zväz uvádza, že sa pohybujú v mantineloch 15 – 23 centov /4,52 Sk – 6,92 Sk/ za liter surového kravského mlieka. Vladimír Chovan upozorňuje, že ceny nad 20 eurocentov ponúkajú len malé mliekarne na strednom a východnom Slovensku.

„Záujem spracovateľov je výrobu mlieka na Slovensku udržať. Veď ročný pokles v produkcii dosiahol už 30 miliónov litrov mlieka. Dovoz surového kravského mlieka zo zahraničia je na nízkej úrovni a nepristupuje sa ani k zatvoreniu mliekarni. Mliekarne sa snažia vykupovať slovenské mlieko, aj keď to prebytkové zo zahraničia, je lacnejšie,“ uviedla Zuzana Nouzovská, generálna sekretárka Slovenského mliekarenského zväzu.

Ďalej upozorňuje, že ak mliekareň zaplatí za liter mlieka 0,24 eura, predáva ho obchodu za 0,43 eura. V tejto cene sú ale kompletné výrobné náklady ako zvoz mlieka, spracovanie, obalový materiál a dovoz do predajne. Spotrebiteľská cena potom na pulte predajní dosahuje približne 0,59 za liter polotučného mlieka. Preto sa generálna sekretárka mliekarov oprávnene pýta, kde sú ešte rezervy.

„Obchodné marže sa pohybujú v desiatkach percent. Bežne pri komoditách ako mlieko a syry dosahujú od 40 – 70 percent,“ uviedol Vladimír Chovan.

Podľa Zväzu obchodu a cestovného ruchu, najväčší podiel zinkasuje štát a to prostredníctvo dane z pridanej hodnoty.

Tu vidí rezervy aj Zuzana Nouzovská, ktorá si myslí, že isté opatrenia sa dajú vykonať aj na národnej úrovni. A to napríklad cez nižšiu DPH na potraviny. Hlavné slovo by mal ale urobiť Brusel. Podľa Vladimíra Chovana, komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka si neuvedomuje, do akej zložitej situácie sa prvovýroba dostala. Od Rady ministrov, ktorá sa zíde 23. marca očakávajú prijatie konkrétnych opatrení. Dobrým signálom je, že podporu návrhu, ministra Becíka, na okamžité riešenie v provýrobe mlieka, potvrdili jeho rezortní kolegovia z Českej republiky, Poľska, Lotyšska, Litvy, ale aj Švédska.

„Pokiaľ sa nezvýšia intervenčné ceny, tak sa nedá hovoriť o záchrannej sieti. Exportná náhrada na syr, môže byť poskytnutá vtedy, keď je jeho cena vyššia ako 230 eur. Pri súčasnom poklese cien mlieka a mliečnych výrobkov, je jej získanie nereálne,“ hovorí Zuzana Nouzovská.

Prvovýrobcovia na neľahkú situáciu upozornili aj prostredníctvom petície, ktorej podpisovanie sa začalo minulý týždeň v piatok. Cieľom je stanovenie minimálnych nákupných cien surového kravského mlieka na európskej úrovni.

Autor článku: Podľa relácie Farmárova nedeľa spracoval Juraj Huba

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments