Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

SPPK: Pridáme sa k protestujúcim európskym poľnohospodárom

SPPK: Pridáme sa k protestujúcim európskym poľnohospodárom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora podporí protestujúcich európskych poľnohospodárov a potravinárov. Informovala prostredníctvom tlačovej správy Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

“Dnešným dňom tak začíname s prípravou protestu, ktorý bude na viacerých miestach krajiny. Slovenskí poľnohospodári a potravinári, členovia komory, vyjdú do ulíc a na hranice budúci týždeň 22. februára,” informuje Jana Holéciová.

Agropotravinárske samosprávy krajín V4 sa na rokovaní v poľskej Varšave dnes dohodli na koordinácii protestu. K výrobcom potravín zo strednej Európy sa navyše 22. februára pridajú aj poľnohospodári a potravinári z Litvy a Lotyšska.

Hlavným dôvodom nespokojnosti šiestich európskych krajín, ktoré dnešným dňom ohlasujú vstup do protestu, sú najmä tieto oblasti: obrovské množstvo byrokracie, ktoré Európska komisia kladie na poľnohospodárov a potravinárov, jej nereálne postavené zelené ciele a nedostatočná ochrana európskych trhov pred dovozmi ukrajinských komodít.

„My chceme chovať zvieratá, pestovať plodiny a vyrábať potraviny, nie sedieť za počítačom a lúštiť niekedy až nezmyselné požiadavky Európskej komisie, ktoré sa neustále menia a brzdia rozvoj vidieka. Sme za vypočutie našich požiadaviek a reálnu diskusiu. Len tak sa obnoví dôvera európskych poľnohospodárov a potravinárov voči inštitúciám EÚ. Dopredu sa motoristom ospravedlňujeme za chaos na cestách počas budúceho týždňa – 22. februára, ale iné možnosti, ako upriamiť pozornosť euroúradníkov, už, žiaľ, nemáme,“ uviedol po skončení rokovania vo Varšave Andrej Gajdoš, výkonný podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

V súvislosti s ohlásením protestu sa ešte dnes uskutoční mimoriadne rokovanie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Protest, ktorý komora zatiaľ plánuje na jeden deň, sa uskutoční vo viacerých regiónoch Slovenska a aj v pohraničných oblastiach so susednými krajinami. Členovia SPPK sa chystajú protestovať slušnou formou, ale dôrazne a tak, aby spoločne s ich európskymi kolegami ešte viac upovedomili európskych politikov a aj možných budúcich kandidátov do eurovolieb na fatálne chyby, ktorých sa Brusel dopúšťa pri rozhodovaní o budúcnosti európskeho poľnohospodárstva a potravinárstva.

„Chcel by som poprosiť všetkých spotrebiteľov, teda aj motoristov a ďalších účastníkov cestnej premávky, aby boli počas najbližších dní tolerantní voči protestu, do ktorého sa pustíme. Roky voláme po jednoduchších pravidlách od Európskej komisie a reálnych ekologických cieľoch. Namiesto toho z nás európski politici robia úradníkov na poliach. Chceme vyzvať aj politikov, aby tieto protesty nezneužívali na politický boj,“ zdôraznil predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
Jano
14. február 2024 6:53

Slusne protesty? Dokedy slusne? Na velku dieru velka zaplata! Preco SPPK.politikarci?! Kolko stoji poslušnosť komory voci politikom? Bez radikalneho tvrdeho odporu sa veci nepohnu!

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
14. február 2024 7:32
Odpoveď na  Jano

Bc.Macho ani “SPPK” nikdy nebudú “ostrí” voči domácim politikom .
Stačí pozrieť poslednú návštevu Takáča v Trenčíne .

Kto iný ho vítal a doslova priateľsky objímal , ak nie Bc.Macho s obrovskými úsmevmi ‼️‼️‼️

IT
IT
16. február 2024 6:17

Bohu žial je to tak! Macho je zapredadný a my máme byť slušné ovce. Zavrie sa nám huba s jednodnovým “slušným” protetom. Nech sa páči, berme si príklad od Nemcov a Francúzov! A dokonca nehanbia sa to porovnať s protestmi v EU… ….

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
14. február 2024 7:29

Redakcia Poľnoinfo,
snímka je skutočne ilustračná .
Ale trochu prítomnosti ‼️
V popredí “protestujúcich “ je Mečiarov exminister Baco a Jureňa . A to je “hodne dávno”

Anton Spišák
Anton Spišák
14. február 2024 14:35

Už sa SPPK konečne prebudila. Je naozaj problém,keď má polnohospodár málo času na prácu na poli,alebo v chove zvierat.Mne osobne vadí,že tolko odborníkov a organizácií riadi a usmerňuje chod v celom sektore polnohospodárskej činnosti. Chýba mi kompleksnosť v ich činnosti. SPPK by malo povedať,že keď sa ich požiadavky splnia,či už… Celý komentár »

IT
IT
16. február 2024 6:12

Macho je zapredaný politik! Každému sa na ministerstve zatiaľ vyhovoval. Dokedy máme byť slušný???? Ovce.