Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Roľníci majú využívať jednoduché pozemkové úpravy, zrýchlia vyrovnanie pozemku

Roľníci majú využívať jednoduché pozemkové úpravy, zrýchlia vyrovnanie pozemku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenskí roľníci by nemali vo svojich regiónoch odkladať jednoduché pozemkové úpravy, vďaka ktorým dôjde k  sceľovaniu pozemkov. Ide o podstatne rýchlejší proces ako veľké pozemkové úpravy, ktoré neraz trvajú niekoľko rokov a sú finančne náročné. Na konferencii, ktorú v uplynulých dňoch organizoval vo Zvolene Slovenský pozemkový fond (SPF) v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou vo Zvolene, to uviedla generálna riaditeľka fondu Adriana Šklíbová.

Slovenskí poľnohospodári majú totiž podľa zákona možnosť vyrovnať si pozemky aj mimo veľkých pozemkových úprav. Môžu tak urobiť v rámci hospodárskych dvorov alebo vymedzeného územia, ak sú dôvodom podstatné zmeny vo vlastníckych a užívacích vzťahoch. Povoľuje im to príslušný okresný úrad, a to formou jednoduchých pozemkových úprav s jednoduchšou dokumentáciou, ktoré je možné využiť v prípade, že poľnohospodár rieši úpravu len časti katastrálneho územia alebo hospodárskeho obvodu.

„Užívatelia pozemkov alebo vlastníci hospodárskych stavieb, sa takto môžu dohodnúť s vlastníkmi pozemkov na novom a oveľa prehľadnejšom usporiadaní vzťahov,“ tvrdí Šklíbová.

Výhodou je, že užívatelia pozemkov nebudú musieť vytvárať neprehľadné množstvo nájomných či podnájomných vzťahov, alebo akýchkoľvek foriem náhradného užívania pozemku. „V porovnaní s komplexnými pozemkovými úpravami ide o podstatne rýchlejší a jednoduchší proces vzhľadom na menší obvod a počet účastníkov,“ dodáva generálna riaditeľka.

SPF: Cieľom našich stretnutí je vzdelávanie farmárov

Na konferencii sa zástupcovia oboch strán dohodli tiež na tom, že chcú spoločne pokračovať v riešení problémov, ktoré trápia farmárov. Aj z tohto dôvodu spoločne vytvoria manuál, ktorý poľnohospodárom objasní, ako postupovať pri predkladaní žiadosti o nájom či kúpu pôdy.

Úlohou samotnej konferencie, ktorej sa zúčastnilo takmer 200 farmárov z celého Slovenska – medzi nimi aj mladí farmári zo združenia ASYF, bolo informovať poľnohospodárov o tom, aké sú kompetencie fondu a akým spôsobom majú riešiť jednotlivé žiadosti v otázkach prenájmu, kúpy či vyrovnania vlastníckych vzťahov pôdy.

Zástupcovia SPF si pre účastníkov konferencie pripravili spolu päť tém, ktoré predstavili začínajúcim i aktívnym farmárom, ale aj odbornej či laickej verejnosti. Týkali sa aktuálnej a pripravovanej legislatívy, nájmu pozemkov, nadobúdania vlastníctva pozemkov, kontroly obhospodarovania pozemkov a stanovenia cien pozemkov.

„Cieľom našich stretnutí a aj samotnej konferencie je vzdelávanie farmárov i verejnosti vrátane priblíženia aktivít a kompetencií Slovenského pozemkového fondu. Chceme totiž viesť konštruktívny dialóg vo všetkých oblastiach, ktoré patria do našej pôsobnosti,“ uzatvorila Šklíbová.

V takýchto aktivitách plánujú predstavitelia fondu pokračovať aj v najbližšom období. Už v prvý júnový týždeň sa predstavia na poľnohospodárskej výstave Celoslovenské dni poľa v Dvoroch nad Žitavou.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
21. máj 2019 18:36

To si robíte z nás dobrý deň? Pri projekte jednoduchých pozemkových úprav podľa vyjadrení komory pozemkových úprav by minimálna cena nemala klesnúť pod 0,5-0,7 €/m2 a minimálna cena projektu by nemala klesnúť pod 20000 € pričom by to malo trvať 18-24 mesiacov. Tu je odkaz na takéto skvelé riešenie našich… Celý komentár »

G.S.
G.S.
21. máj 2019 18:38
Odpoveď na  G.S.

A ešte doplním. SPF stačí aby robil to čo má a prestal schovávať všetky zmluvy. A konečne nech v nejakej rozumnej lehote odpovedajú na žiadosti. A nie, že za 3 roky nereagovali na žiadosť.

jm
jm
21. máj 2019 21:46

Nerozumiem názvu článku. Čo má spoločné poľnohospodár /roľník/so sceľovaním pozemkov. Myslím že sa to týka vlastníckeho vzťahu a nie užívacieho práva. A čo sa týka zhodnotenia po scelení pozemkov úryvok z horeuvedeného linku :Nezanedbateľný pre výpočet ceny je aj spôsob uvažovania, keď berieme do úvahy zhodnotenie ceny pozemku za 1… Celý komentár »

anton julény
anton julény
27. máj 2019 22:11
Odpoveď na  jm

na riešenie racionálneho užívania vlastných pozemkov a prenajatých pozemkov v relatívne malom rozsahu máte §12a zo zákona č.504/2003 Z.z. (relatívne malý rozsah je aj niekoľko desiatok či stoviek hektárov) – je podstatne rýchlejšie, lacnejšie a môžte to zvládnuť aj bez odbornej pomoci. Ak sa užívacie vzťahy ustália, napr. vzhľadom k… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
21. máj 2019 22:53

pozemkove upravy su pre developerov a vyvolenych nie pre rolnikov na kuskoch sa hospodarit neda