Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Legislatíva Z domova

Roľníci majú využívať jednoduché pozemkové úpravy, zrýchlia vyrovnanie pozemku

blank

Slovenskí roľníci by nemali vo svojich regiónoch odkladať jednoduché pozemkové úpravy, vďaka ktorým dôjde k  sceľovaniu pozemkov. Ide o podstatne rýchlejší proces ako veľké pozemkové úpravy, ktoré neraz trvajú niekoľko rokov a sú finančne náročné. Na konferencii, ktorú v uplynulých dňoch organizoval vo Zvolene Slovenský pozemkový fond (SPF) v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou vo Zvolene, to uviedla generálna riaditeľka fondu Adriana Šklíbová.

Slovenskí poľnohospodári majú totiž podľa zákona možnosť vyrovnať si pozemky aj mimo veľkých pozemkových úprav. Môžu tak urobiť v rámci hospodárskych dvorov alebo vymedzeného územia, ak sú dôvodom podstatné zmeny vo vlastníckych a užívacích vzťahoch. Povoľuje im to príslušný okresný úrad, a to formou jednoduchých pozemkových úprav s jednoduchšou dokumentáciou, ktoré je možné využiť v prípade, že poľnohospodár rieši úpravu len časti katastrálneho územia alebo hospodárskeho obvodu.

„Užívatelia pozemkov alebo vlastníci hospodárskych stavieb, sa takto môžu dohodnúť s vlastníkmi pozemkov na novom a oveľa prehľadnejšom usporiadaní vzťahov,“ tvrdí Šklíbová.

Výhodou je, že užívatelia pozemkov nebudú musieť vytvárať neprehľadné množstvo nájomných či podnájomných vzťahov, alebo akýchkoľvek foriem náhradného užívania pozemku. „V porovnaní s komplexnými pozemkovými úpravami ide o podstatne rýchlejší a jednoduchší proces vzhľadom na menší obvod a počet účastníkov,“ dodáva generálna riaditeľka.

SPF: Cieľom našich stretnutí je vzdelávanie farmárov

Na konferencii sa zástupcovia oboch strán dohodli tiež na tom, že chcú spoločne pokračovať v riešení problémov, ktoré trápia farmárov. Aj z tohto dôvodu spoločne vytvoria manuál, ktorý poľnohospodárom objasní, ako postupovať pri predkladaní žiadosti o nájom či kúpu pôdy.

Úlohou samotnej konferencie, ktorej sa zúčastnilo takmer 200 farmárov z celého Slovenska – medzi nimi aj mladí farmári zo združenia ASYF, bolo informovať poľnohospodárov o tom, aké sú kompetencie fondu a akým spôsobom majú riešiť jednotlivé žiadosti v otázkach prenájmu, kúpy či vyrovnania vlastníckych vzťahov pôdy.

Zástupcovia SPF si pre účastníkov konferencie pripravili spolu päť tém, ktoré predstavili začínajúcim i aktívnym farmárom, ale aj odbornej či laickej verejnosti. Týkali sa aktuálnej a pripravovanej legislatívy, nájmu pozemkov, nadobúdania vlastníctva pozemkov, kontroly obhospodarovania pozemkov a stanovenia cien pozemkov.

„Cieľom našich stretnutí a aj samotnej konferencie je vzdelávanie farmárov i verejnosti vrátane priblíženia aktivít a kompetencií Slovenského pozemkového fondu. Chceme totiž viesť konštruktívny dialóg vo všetkých oblastiach, ktoré patria do našej pôsobnosti,“ uzatvorila Šklíbová.

V takýchto aktivitách plánujú predstavitelia fondu pokračovať aj v najbližšom období. Už v prvý júnový týždeň sa predstavia na poľnohospodárskej výstave Celoslovenské dni poľa v Dvoroch nad Žitavou.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

5 komentárov

 1. blank
  G.S.
  21. mája 2019

  To si robíte z nás dobrý deň? Pri projekte jednoduchých pozemkových úprav podľa vyjadrení komory pozemkových úprav by minimálna cena nemala klesnúť pod 0,5-0,7 €/m2 a minimálna cena projektu by nemala klesnúť pod 20000 € pričom by to malo trvať 18-24 mesiacov. Tu je odkaz na takéto skvelé riešenie našich problémov http://www.kpu.sk/aktuality/ceny-projektov-jednoduchych-pozemkovych-uprav . No neber to na usporiadanie nejakých 2 ha a podobne. A tu nejakí idioti na oslavu tejto zlodejiny dokonca nás budú školiť? To je snáď vtip, nie? Najmä ak ide o pozemky niekde pánu Bohu za chrbtom. Za takéto ceny v takých oblastiach kúpiš tú pôdu na ktorej nejaký zlodej ti ide robiť vraj „jednoduché“ pozemkové úpravy. Zlodejina najhrubšieho zrna určená len pre bohatých.

  Odpovedať
  1. blank
   G.S.
   21. mája 2019

   A ešte doplním. SPF stačí aby robil to čo má a prestal schovávať všetky zmluvy. A konečne nech v nejakej rozumnej lehote odpovedajú na žiadosti. A nie, že za 3 roky nereagovali na žiadosť.

 2. blank
  jm
  21. mája 2019

  Nerozumiem názvu článku. Čo má spoločné poľnohospodár /roľník/so sceľovaním pozemkov. Myslím že sa to týka vlastníckeho vzťahu a nie užívacieho práva. A čo sa týka zhodnotenia po scelení pozemkov úryvok z horeuvedeného linku :Nezanedbateľný pre výpočet ceny je aj spôsob uvažovania, keď berieme do úvahy zhodnotenie ceny pozemku za 1 m2 v dôsledku scelenia pozemkov, resp. vytvorenia stavebných pozemkov. Napr. cena ornej pôdy pred JPÚ je 0,20 – 0,40 Euro/m2, cena stavebného pozemku po vykonaní projektu JPÚ je cca 15 – 35 Euro/m2. Jedná sa teda o mnohonásobné navýšenie jednotkovej ceny pozemku za zlomok jeho hodnoty. To akože ideme zastavať celé Slovensko? Ja si myslím že je to choré opodstatnenie. Alebo ide len opäť o nabalenie sa niekoľkými geodetickými spoločnosťami. A možno aj ľudia nie poľnohospodári ktorý dokázali poskupovať rozdrobenú pôdu za nízku cenu s opodstatnením že v takej výmere je pôda bez ceny sa snažia si oficiálne zabezpečiť jej zhodnotenie. Dokážu si totiž presadiť vybrané lokality aj napriek nesúhlasu ostatných vlastníkov. Oni disponujú s informáciami o ktorých bežný človek nevie.

  Odpovedať
  1. blank
   anton julény
   27. mája 2019

   na riešenie racionálneho užívania vlastných pozemkov a prenajatých pozemkov v relatívne malom rozsahu máte §12a zo zákona č.504/2003 Z.z. (relatívne malý rozsah je aj niekoľko desiatok či stoviek hektárov) – je podstatne rýchlejšie, lacnejšie a môžte to zvládnuť aj bez odbornej pomoci. Ak sa užívacie vzťahy ustália, napr. vzhľadom k priamym platbám, nájomným zmluvám, zmenám vo vlastníctve a podobne, sa dostanete do stavu, kedy pozemkové úpravy budú nutné alebo nevyhnutné. A možno budú aj rýchlejšie a dostupnejšie.

 3. blank
  Starý Gazda
  21. mája 2019

  pozemkove upravy su pre developerov a vyvolenych nie pre rolnikov na kuskoch sa hospodarit neda

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.