Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Radosť z chuti prinesie Kačica kráľov

Radosť z chuti prinesie Kačica kráľov
insert_photo3 x autor

Vzťah k zvieratám vyštudovaného agronóma Františka Szikuru najlepšie demonštruje pohľad na hospodárske dvory spoločnosti Agrostaar Kráľov Brod, ktorej je výkonným riaditeľom a zasvätil jej svoj profesionálny život. Farmu zdobí takmer šesťsto kusov hovädzieho dobytka a ročne tam dochovajú aj pol milióna kurčiat a osemdesiattisíc kačíc.

„Slovo poľnohospodárstvo u mňa súvisí s celou škálou výroby. Možno budem pôsobiť staromódne, ale som presvedčený, že obilie by sme mali predávať cez kožu,” myslí si František Szikura.

Má spočítané, že ak by oklieštili živočíšnu výrobu, na výmeru, ktorú firma obhospodaruje, by jej postačovala ani nie polovica súčasného stavu zamestnancov.

Naše polia sa nachádzajú presne v strede medzi okresnými mestami Šaľa, Galanta a Dunajská Streda. Nejde o oblasť preferovanú investormi. Aj preto sme so sedemdesiatimi piatimi spolupracovníkmi najväčším zamestnávateľom v okolí,” prízvukuje riaditeľ.

Otrasy, ktoré rozkývali živočíšnu výrobu nevníma tragicky. Za dôležité považuje neustále využívanie vlastných rezerv, stanovenie výrobného programu, ktorý vníma potreby trhu a samozrejme, radosť z práce.

„Očakávať, že štvorročné pôsobenie akéhokoľvek ministra zanechá výraznú stopu na rezortnom smerovaní, je naivné. Ak si uvedomíme, že len zvýšenie výroby mlieka trvá minimálne dva roky, zistíme, že ide o veľmi krátky časový úsek. Prvoradé preto musí byť nastavenie priorít samotným poľnohospodárom,” prezrádza svoje presvedčenie.

Budúcnosti živočíšnej výroby v Kráľovom Brode nahrávajú dve na prvý pohľad nesúvisiace okolnosti. Jedným je dcéra Zuzanka, ktorej zachutil roľnícky chlieb jej otca. Bezpochyby zdedila vzťah k zvieratám. Ako budúca veterinárka žije v týchto dňoch tvorbou záverečnej práce, ktorej hlavnou témou bude hovädzí dobytok. Netají sa tým, že po absolvovaní štúdia by rada pôsobila na farme, kde brigádnicky strávila nejedno leto.

„Myslím na to, ako zvieratám zlepšiť životné podmienky a pritom zabezpečiť efekt aj pre samotný chov hovädzieho dobytka,” zdôveruje sa dcéra úspešného hospodára.

Podobnú pečať zanecháva vo svojom hospodárení aj samotný František Szikura. Jazerá sú prirodzeným životným priestorom pre kŕdle kačíc a strava vo forme kukurice, pšenice, alebo kŕmneho jačmeňa základom návratu k prírode. Podobne funguje aj výkrm kurčiat, ktorému neprináleží obvyklých 38-dní, ale kuriatka za svoj viac ako dvojmesačný život okúsia aj slnečné lúče v priľahlých výbehoch.

Druhou okolnosťou, ktorá nahráva produkcii zvierat v Kráľovom Brode, sú investície. Tesne pred dokončením je bitúnok vodnej hydiny, ktorý sa po rokoch stane prvým na Slovensku, ktorý dokáže zabezpečiť kvalitnú produkciu v objemoch vyšších, ako sú legislatívne obmedzenia predaja konečnému spotrebiteľovi. Vo výstavbe sú aj dve nové haly na výkrm kurčiat. Po ich spustení v závere aktuálneho roka zvýšia ročnú výrobu kurčiat o štvrť milióna kusov!

Už onedlho budú môcť spotrebitelia natrafiť na produkciu tamojších hospodárov po celom Slovensku. Sieť gazdovských predajní Farmfoods má za cieľ vytvoriť až 60-predajní.

„Keďže hospodárime v obci Kráľov Brod, pomohli sme si týmto názvom aj pri obchodnej značke. Spotrebiteľ si môže vybrať Kačicu kráľov alebo Kurča kráľov. Chceme tým pripomenúť, že sme už na Slovensku jedli hodnotnejšie potraviny, ako to je možno dnes,” zamýšľa sa riaditeľ.

Ten už v súčasnosti nabáda domáceho spotrebiteľa k nákupu produktov, ktoré pochádzajú priamo z farmy. Z rastlinnej výroby mu ponúkajú mak, ktorý pestujú na výmere presahujúcej 40 hektárov, ale aj jablká a broskyne. Oboje pochádza z vlastných sadov a vďaka klimatizovaným skladom dokážu najmä broskyne ulahodiť oku i chuti zákazníka oveľa dlhšie.

V Kráľovom Brode počúvajú spotrebiteľa a hovoria s ním o výhodách regionálne dopestovanej a dochovanej produkcie. Minulý rok usporiadali už tretí ročník jablkovo-kačacieho festivalu. Vlaňajší úspech, keď predali 1 200 porcií domácich výrobkov, ich posmelil k ďalším novinkám, ktoré môžu návštevníci zhodnotiť už počas ďalšieho ročníka podujatia. Ten sa v Kráľovom Brode uskutoční už v sobotu – 8. októbra 2016. Cieľ je predsa jasný – poľnohospodárstvo je o celej škále výroby. 

Reportáž z AGROSTAAR KB Kráľov Brod, bude aj súčasťou ročenky Top Agro 2015/16, ktorá vyjde 27. októbra 2016. Na slávnostnom vyhodnotení súťaže Top Agro ju obdržia predstavitelia 100 najlepších poľnohospodárskych subjektov na Slovensku. 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 3 x autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Lada Debnárová
Lada Debnárová
5. október 2016 17:54

Klobúk dolu! Dôkaz, že keď sa chce, ide to 🙂 Nech sa darí! Len škoda, že nie som bližšie, aby som si mohla ich produkty častejšie kupovať…

ú
ú
5. október 2016 18:38

Ke´d sa chce,ide to:-)to možno platí platí v normálnom podnikaní ale v chlebovom hospodártve iba chcieť něstačí to by tuná inakšie vyzeralo:-))

aksds@aksds.sk
aksds@aksds.sk
6. október 2016 9:12

Spoločnosť Agrostaar je pravidelným účastníkom Farmárskych trhov v D.Strede a v Bratislave, občania ich očakávajú, lebo kto raz ochutná ich produkty, tak si kúpi aj druhýkrát. Je to podnik, ktorý žije ako veľká rodina, zamestnanci majú dobrý vzájomný vzťah k výrobe a manažmentu. Využívajú odvážne progresívne metódy. Gratulujeme k výsledkom… Celý komentár »

Laco
Laco
6. október 2016 14:59

Keď navštívite stránku farfoods tak ľahko si nakúpite produkty po celom Slovensku