Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Prvý odhad úrody 2023: Pšenica 5,7 tony z hektára

Prvý odhad úrody 2023: Pšenica 5,7 tony z hektára
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Prvé odhady naznačujú medziročný nárast úrody hustosiatych obilnín o viac ako desatinu. Hektárové výnosy by mali významne prekročiť minuloročné slabšie hodnoty ovplyvnené suchom, ale tiež  5-ročné priemery úrodnosti.

Celková úroda hustosiatych obilnín by mala medziročne vzrásť o takmer 320-tisíc ton a mierne presiahne 3 milióny ton. Dvojciferný rast o 12 % je dôsledkom najmä významne vyšších priemerných výnosov z hektára, ktoré by mali dosiahnuť 5,47 tony z hektára. Celková osiata plocha hustosiatych obilnín je medziročne takmer rovnaká. Úroda repky olejnej by mala vlaňajšok prevýšiť o 10 %, zozbierať by sa jej malo až 490 tisíc ton pri očakávanom výnose 3,28 tony z hektára.

Vplyv jarného počasia podporil úrodnosť a očakávané úrody z hektára by mali významne prekročiť priemery za posledných 5 rokov (za roky 2018 až 2022). Vyplýva to z prvého odhadu úrody, ktorý na základe informácií zozbieraných k 20. júnu 2023 spracoval Štatistický úrad SR.

Úroda pšenica vrastie dvojciferne

Najčastejšie pestovaná obilnina na Slovensku pšenica, ktorá tvorí tri štvrtiny plôch hustosiatych obilnín, sa v tomto roku pestuje na ploche 406 tis. hektárov. Je to len nepatrne menšia plocha, než sa zozbierala vlani. Priemerný hektárový výnos by mal dosiahnuť 5,66 tony pšenice z hektára, čo je výrazne viac ako v roku 2022, kedy výnosy boli tesne pod 5 ton z hektára. Je to tiež o 11 % vyšší výnos, ako je 5-ročný priemer. Celková úroda pšenica by tak mala atakovať 2,3 mil. ton, teda o štvrť milióna ton pšenice viac ako vlani .

„Výrazne lepšie klimatické podmienky počas apríla, ale najmä mája a júna, by mali mať zásadný vplyv na významne vyššie hektárové výnosy všetkých obilnín. Pšenica a jačmeň majú mať až dvojciferný nárast hektárového výnosu oproti priemeru predošlých päť rokov,“ uviedol Peter Danko, riaditeľ odboru štatistiky poľnohospodárstva Štatistického úradu SR.

Celková úroda druhej najpestovanejšej hustosiatej obilniny, jačmeňa, by mala dosiahnuť 608 tis. ton, čo je o 9 % viac než vlani. Bude to dôsledok medziročne len mierne väčšej osiatej plochy, ale tiež najmä vyšších výnosov z hektára. Priemerná očakávaná produkcia jačmeňa 5,35 tony z hektára je o 0,25 tony vyššia ako vlaňajšia úroveň a súčasne o 0,55 tony nad hodnotou päťročného priemeru.

V prípade očakávaných výnosov ide o prvý odhad, ktorý sa bude spresňovať podľa vývoja klimatických podmienok v ďalších odhadoch.

Viac sa urodí aj ovsa, raže a repky

Vyššie úrody sa očakávajú aj u ostatných obilnín, ktoré však tvoria menej ako 6 % z plôch hustosiatych obilnín. Osevná plocha raže sa medziročne výrazne zväčšila z 9,5 na takmer 12 tisíc hektárov a jej úroda by mala byť vďaka miernemu nárastu hektárových výnosov až 44-tisíc ton. Bude to o 38 % vyššia úroda než vlani. Viac až o 13 % by mali poľnohospodári pozbierať aj ovsa. Úroda by mala prevýšiť 27 tisíc ton. Podobná situácia sa očakáva aj pri tritikale, kde pri miernom rozšírení osevnej plochy úroda medziročne vzrastie takmer o pätinu na očakávaných 33-tisíc ton.

Očakávaná celková úroda repky olejky (ozimná a jarná spolu) na úrovni 487 tis. ton presiahne čísla vlaňajška o 10 %, a to v dôsledku mierneho nárastu osevných plôch (o 4 %), ale najmä z dôvodu vyššieho hektárového výnosu 3,28 tony z hektára. Je to o 0,25 tony (o 5 %) z každého hektára viac, ako bol priemer posledných päť rokov a tiež nad úrovňou vlaňajška.

Autor článku: Štatistický úrad Slovenskej republiky
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
12. júl 2023 5:54

Keď bolo minulý rok nepriaznivé počasie a sucho “obilninári” dostali dotačné kompenzácie za sucho ! V skladoch im ostala úroda alebo jej tisíce ton . Dokonca dostali dotácie za vyššie “náklady” na skladovanie pšenice a obilovín ( najmenej 14 bohatých subjektov). Všetci na čele s predsedom SPPK Bc.Machom vyplakávali –… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
12. júl 2023 17:16

Obilninári nedostali žiadne odškodné za sucho!!! Vy vidíte tích 5 mil. eur kompenzáciu za ukrajinské obilie. Vydelte 5 mil. eur s výmerou poľ. pódy Slovenska, čo je zhruba 2,5 mil. Ha, tak na každý Ha vychádza 2 eur. Ďakujem ale ja si nenechám “vypichnúť oči” s 2 eurami na Ha.… Celý komentár »

kalman
kalman
19. júl 2023 22:05

Tak draho sme ešte úrodu nezakladali ,ale cenu vám poviem hneď – jačmeň ozimný 130 euro za tonu a pšenica pôjde po 150-170 za tonu. Takže bohatneme a bohatneme ako šľak.