Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Vláda: Podporu kompenzujúcu dovoz z Ukrajiny dostanú len pestovatelia pšenice

Vláda: Podporu kompenzujúcu dovoz z Ukrajiny dostanú len pestovatelia pšenice
insert_photoTASR

Mimoriadnu podporu kompenzujúcu dovoz obilia a olejnatých semien z Ukrajiny dostanú len pestovatelia pšenice. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý v stredu schválil vládny kabinet. Nariadenie by malo nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.

„Slovenská republika sa rozhodla pridelenú pomoc EÚ vo výške 5,24 milióna eur a dodatočnú vnútroštátnu finančnú pomoc do výšky najviac 10,48 milióna eur prideliť na poskytovanie podpory len tým poľnohospodárom, ktorí pestujú pšenicu. Toto rozhodnutie bolo prijaté na podklade stanoviska záujmových samospráv združujúcich poľnohospodárov pôsobiacich v SR,“ priblížil v dôvodovej správe agrorezort.

Podpora sa podľa návrhu MPRV poľnohospodárovi – pestovateľovi poskytne v základnej sume 38,42 eura na hektár poľnohospodárskej plochy. Ak úhrnná suma podpory, ktorá sa má poľnohospodárom poskytnúť, nedosiahne celkovú sumu finančných prostriedkov určených na poskytovanie podpory, tak podpora môže dosiahnuť až 61,90 eura na hektár.

O podporu musí podľa návrhu nariadenia farmár jednak požiadať Pôdohospodársku platobnú agentúru a zároveň poľnohospodárska plocha, na ktorej sa ako jedna skupina plodín pestovala pšenica, musí byť riadne evidovaná v integrovanom administratívnom a kontrolnom systéme.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Milan Baraník
Milan Baraník
23. august 2023 17:47

Dobrý deň, len pre úplnosť: Sekcia vládnej legislatívy Úradu vlády Slovenskej republiky po posúdení návrhu nariadenia vlády Slovenskej republiky uplatňuje túto pripomienku (22.08.2023): V § 1 ods. 2 písm. b) je potrebné za slovo „ako“ vložiť slovo „najviac“: … Je preto potrebné vyšpecifikovať, že ide o poľnohospodársku plochu, na ktorej… Celý komentár »