Prvé tony sú už pod strechou. Žatva začína nenápadne, naplno sa rozbehne tento týždeň
V závere minulého týždňa začali kosiť obilniny pravdepodobne prví na Slovensku, otec a synovia Štarkovci z okresu Levice. Výnimočne skorý začiatok žatvy otvorili jarným jačmeňom siatym na jeseň. Ich úrodu zo štyridsiatich hektárov poznamenali premnožené hraboše. Od začiatku aktuálneho týždňa sa predpokladá, že sa zberové práce rozbehnú naplno vo viacerých poľnohospodárskych subjektoch na južnom Slovensku.
Otec a bratia Igor a Ivan Štarkovci hospodária v okrese Levice v katastroch obcí Nýrovce, Želiezovce, Medvecké a Plavé Vozokany spolu na výmere viac ako 400 hektárov pôdy. V tomto roku pestujú pšenicu, repku, jačmeň a hrach. Zberové práce realizujú službami.
„V piatok poobede sme zakosili jarný jačmeň siaty na jeseň a keďže vlhkosť 12 – 13 percent bola priaznivá, začali sme so žatvou,“ informuje nás Igor Štarke mladší z Nýroviec.
Zberové práce sa naplno rozbehli na druhý deň v sobotu a takmer 42 hektárovú výmeru dokázali aj dokončiť. Priemernú úrodu dosiahli na úrovni 6 až 6,5 tony z hektára. Igor Štarke očakával na jar vyšší výnos. Porasty prezimovali dobre a jeho optimistická predstava bola, že sladovnícky jačmeň bude sypať približne osem ton z hektára.
„So začiatkom jari sa čím ďalej viac začali prejavovať hraboše. Ich najväčší tlak bol od úhorov, biopásov či cestných priekop. Aj v minulých rokoch sa myši z času na čas objavili, ale aplikácia prípravku do nôr ich výskyt potlačila,“ hovorí Igor Štarke.
V tomto roku sa početné kolónie hrabošov znížiť nepodarilo. Obilie bolo každým dňom bližšie k žatve viac pováľané a to znižovalo optimizmus z budúcich výnosov.
Službami
„U Štarkovcov mlátim už štvrtú sezónu. Myslím, že ide o prvých poľnohospodárov, ktorí na Slovensku začali žatvu. Ivan a Igor vedia veľmi dobre odhadnúť začiatok zberu, čo sa potvrdilo aj v piatok. Vlhkosť bola dobrá a my sme v piatok nastavili kombajn, zakosili a v sobotu sa rozbehli naplno,“ vysvetľuje Pavol Sľúka zo spoločnosti Sluka, ktorá poskytuje poľnohospodárom aj zberové služby.
Začiatok slovenskej žatvy začal úplne novým kombajnom. Pavol Sľúka si ho kúpil pred aktuálnou sezónou.
„Samozrejme, nový stroj bolo treba trochu nastaviť, ale to je úplne bežné. Nový kombajn disponuje deväťmetrovou žacou lištou a tak aj vyšším výkonom ako typ, s ktorým som pracoval v minulých rokoch,“ hovorí Pavol Sľúka.
Za dvanásť rokov ide o tretí stroj, ktorý v službách vystriedal. Vôbec po prvý raz ale siahol po úplne novom kombajne. Prvé hektáre u Štarkovcov ukázali, že u poľnohospodárov dokáže Pavol Sľúka s novým strojom zberať s vyšším výkonom, no dobrou kvalitou zrna, čistotou a podpriemernými stratami.
„Štarkovci si kúpili zariadenie na meranie strát. Tým, že piatok bolo trochu vlhšie, dosahovali sme straty na úrovni 1,2 percenta. Druhý deň sme sa dostali na 0,5 percenta a to som bol spokojný,“ hovorí P. Sľúka.
Naplno
Sľúka je vyučený automechanik, ktorý rozumie technike. Desaťročná prax v servise osobných automobilov ho naučila poradiť si a tak aj v prípade porúch kombajnu si mnohé technické problémy odstraňuje sám.
„Samozrejme, v kombajne je veľa elektroniky, ale pri mechanických častiach si stále viete mnoho vecí spraviť sám,“ upozorňuje P. Sľúka.
Pre spokojnosť zákazníkov je dôležité reagovať čo najskôr. Kombajn má v lete pracovať a zarobiť si na seba. Sľúka to vie a nejednu noc mu musia na oddych stačiť len tri – štyri hodiny spánku.
„Vlani sa mlátilo dobre. Začínali sme o deviatej ráno a veľmi často sme končili až o druhej alebo pol tretej nad ránom. Tým, že boli aj teplé noci, nebola až taká rosa. V takých dňoch sme dokázali pomlátiť až 60 hektárov obilnín za deň. Uvidíme, ako budeme hodnotiť tohtoročnú žatvu. Čakajú nás náročné, ale pekné týždne,“ uzatvára Pavol Sľúka, ktorý má ako prvý na Slovensku úvodné hektáre v žatve 2024 už skosené.
Slovensko pestuje obilniny na výmere asi 700 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. Najväčšiu výmeru zaberá pšenica – 400 tisíc hektárov. Podľa Štatistického úradu SR by mohlo zber realizovať 1 777 obilných kombajnov, z čoho je najviac umiestnených v Nitrianskom kraji – 464 strojov. Podľa údajov združenia AGRION, bolo v minulom roku prihlásených do evidencie policajného zboru 52 nových kombajnov.