Prognóza produkcie pšenice sa zvýšila
Momentálna situácia v Európe, problémy s dlhom Grécka a následný pokles eura ovplyvnili aj trh s obilninami.
Cena pšenice na burze CBoT v Chicagu, pre termíny obchodovania september, oslabila o skoro 1,3 percenta. Zmenou termínu na december o 3,6 percenta. Cena pšenice sa v súčasnosti pohybuje na úrovni cien z polovice augusta. Burza Euronext v Paríži, pre termín obchodovania november, oslabila o približne 6,7 percenta. Burza BÉT v Budapešti sa drží na stabilnej úrovni, aj keď v dôsledku kurzových rozdielov poklesla o 5 percent.
Správa USDA WASDE navýšila globálnu produkcie pšenice v porovnaní s minulým mesiacom o 6 mil. ton. Pre sezónu 2011/2012 by mala dosiahnuť 678,1 mil. ton. Dôvodom je vyššia úroda pšenice v Európe a to hlavne vo Francúzsku, v Rusku, na Ukrajine a v Kazachstane. Len posledné tri spomenuté postsovietske republiky hlásia navýšenie produkcie o 26 mil. ton! Tým by sa mohol exportný potenciál východnej časti Európy zdvojnásobiť a dosiahnuť nárast o 19 mil. ton.
Austrálske ministerstvo poľnohospodárstva očakáva vďaka dobrým podmienkam taktiež vyššiu produkciu pšenice ako aj nárast exportu. Austrálsky úrad pre hospodárstvo ABARES vydal prognózu produkcie obilnín pre Austráliu vo výške 41 mil. ton, čo je síce o 2,5 % menej ako v sezóne 2010/2011, ale o 16% viac, ako rok predtým. Pšenica by mala dosiahnuť produkciu 26,2 mil. ton, čím sa dosiahne úroveň z hospodárskeho roka 2010/2011.
Dobré vyhliadky sú momentálne aj pre Argentínu, ktorá očakáva výdatné zrážky v oblastiach pestovania pšenice.
Ako sme spomínali, globálna produkcia by mala dosiahnuť 678,1 mil. ton. Globálna spotreba by sa mala navýšiť o skoro 2 mil. ton na 676,9 mil. ton . Vďaka vyššej celosvetovej produkcii vzrástol aj odhad konečných zásob na 194,59 mil. ton.
Na burzách momentálne panujú obavy o dlhy krajín, prípadne strach z ich finančného bankrotu. Ide hlavne o prenos dlhovej krízy do reálneho obchodu. Komodity by si aj napriek tomu mohli svoju cenovú hladinu udržať aj keď len do chvíle, kým sa úzke spojenie medzi burzovým kurzom a reálnym obchodom neprehĺbi a neovplyvní tak samotnú ponuku a dopyt.