Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Repka by sa mohla priblížiť marcovým cenám

Repka by sa mohla priblížiť marcovým cenám
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena repky na burze Euronext v Paríži od začiatku mesiaca september posilnila. Pre termíny obchodovania november zaznamenala nárast o takmer 9 eur za tonu, čo je viac ako 2%. Je to po dlhom čase znova posun do zelených čísiel.

Nemecko bude mať tento rok najhoršiu úrodu repky od roku 2003. Podľa nemeckého ministerstva poľnohospodárstva sa bude produkcia pohybovať na úrovni len 3,9 mil. ton, čo je prepad až 31,3% oproti minulému roku. Tento pokles bude mať samozrejme vplyv aj na samotný trh a spracovanie tejto suroviny. Nedostatok tovaru dvíha jej cenu a tá sa ku koncu týždňa priblížila hodnote 440 €/tonu. Pestovatelia čakajú na ešte vyššiu cenu, a preto je táto olejnina momentálne na trhu nedostatková. Deficit je možné vyriešiť len navýšením importu do krajiny.

Austrália sa tento rok opäť dostala k hlavným exportérom repky vo svete, keď s 2,9 mil. tonami navýšila produkciu z minulého roku o 7%.

Francúzska úroda repky bola tamojším ministerstvom navýšená o 0,25 mil. ton na 5,25 mil. ton (minulý rok 4,8 mil. ton) .

Vyššiu produkciu je možné očakávať aj v Kanade. Tu sa jej cena pohybuje pre novembrové termíny na úrovni 408€/ tonu a je zožatá približne polovica úrody.

Technická burzová analýza ceny repky:
Ceny repky sa v poslednom období znova dostávajú na vysokú cenovú hladinu a momentálne dosahujú hodnoty podobné z júla 2011. Časť analytikov predpokladá pozvoľný nárast cien na úroveň z marca 2011, keď producenti dostávali 485 eur za tonu. Druhé hlasy (matematické prepočty) hovoria, že cena repky môže padnúť na úroveň 427 až 438 eur za tonu. Všetko je závislé od kúpnej sily.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments