Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

EÚ žiada aby sme sa vzdali národného doplatku

Európska komisia podľa štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Csicsaia chce pri súčasných rokovaniach o rozpočte pre rok 2012, aby nové členské krajiny EÚ nevyplácali svojim farmárom z národných rozpočtov 10-% doplatok.

“EK navrhla určitý model, tzv. modulácie, kedy z podpory priamych platieb starých členských štátov navrhla presunúť do iných zdrojov 10 %,” informoval dnes na tlačovej besede Csicsai o utorňajšom (20. 9.) stretnutí agroministrov EÚ v Bruseli.

To by na rok 2012 znamenalo, že keď by SR dostala 90 % zdrojov na podpory z EÚ, mala by sa vzdať možnosti doplatiť farmárom národný doplatok.

Konštatoval, že požiadavka vzdať sa práva na národný doplatok by najviac z členských krajín postihol Českú republiku a Slovenskú republiku.

“Pre nás, a vôbec pre sektor živočíšnej výroby by to bolo katastrofické,” spresnil.

“Pre SR je samozrejme táto možnosť neprijateľná,” konštatoval.

Najväčší problém vidí rezort pôdohospodárstva v tom, že dochádza k zmene pravidiel počas dohodnutého obdobia spoločnej poľnohospodárskej politiky. Kompetentný výbor EK bude ešte rozhodovať o pripomienkach nových členských krajín k zmene v podmienkach vyplácania priamych podpôr vo štvrtok 22. septembra.

“Pre nás by bolo prijateľné, keby sme dostali súhlas od EK doplatiť 10 % spolu s ostatnými tzv. doplnkovými platbami,” dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments