Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Odhaduje sa vyššia spotreba kukurice ako produkcia

Odhaduje sa vyššia spotreba kukurice ako produkcia
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena kukurice od začiatku mesiaca september na nami sledovaných burzách oslabila. Burza CBoT v Chicagu pre termíny obchodovania september síce posilnila o skoro 2%, zmenou termínu na december ale skončila v červených číslach. Pre termíny obchodovania december došlo k poklesu o približne 6%. Podobne oslabila aj burza Euronext v Paríži, keď pre termíny obchodovania november poklesla o takmer 4,5%. Burza BÉT v Budapešti celkovo síce o viac ako 2%, oslabovaním eura a kurzovým prepočtom, ale i táto burza skončila v mínuse a to o viac ako 2,5%.

Cenu kukurice poznačilo v tomto mesiaci viac faktorov. Prvým je nižší dopyt po americkej kukurici zo strany zahraničných obchodníkov a spracovateľov. Druhým faktorom, ktorý mal za následok kolísanie ceny je správa USDA, ktorý vyšla 12. septembra 2011.

Podľa nej sa znížil predpoklad spotreby kukurice oproti minulému mesiacu o 3 percentá. Spotreba by sa teda mala pohybovať na úrovni 861,6 mil. ton. Príčinou by mal byť nižší dopyt po tejto komodite z dôvodu poklesu exportu, ako aj dopytu zo strany spracovateľov kŕmnych zmesí a výrobcov bioetanolu. Zníženie produkcie z 860,5 mil. ton (odhad august) na 854,7 mil. ton je dôsledok suchého počasia v hlavných pestovateľských oblastiach USA. Nárast svetových zásob sa predpokladá o 2,5 milióna ton.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments