Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z ekonomiky

Pri výrobe mlieka nám voda odplavuje tisíce eur

Pri výrobe mlieka nám voda odplavuje tisíce eur
insert_photopoľnoinfo.sk - Družstvo v Tvrdošíne patrí k úspešným chovateľom dobytka

V medziročnom porovnaní rokov 2011 a 2012 došlo k poklesu stavov dojníc o 2,4 percenta na aktuálnych 152 tisíc kusov. Úžitkovosť za uvedené obdobie rástla o takmer 6 percent, čo znamená, že slovenskí prvovýrobcovia sa úrovňou 6300 kilogram mlieka na dojnicu a rok dostali na chovateľskú úroveň, ktorú nikdy v minulosti nedosahovali.

Napriek uvedenému, udržanie výroby sa stáva pri neustálom zovretí cenových klieští spracovateľmi a neistou poľnohospodárskou politikou štátu zložitou. Chovatelia hľadajú skryté rezervy a pokúšajú sa zabezpečiť si efektívnu intenzitu, ktorá posunie výrobu mlieka čo najbližšie k  zisku.

 „Snaha poľnohospodárov sa oprávnene orientuje najmä na hľadanie efektívnych ciest na zvyšovanie úžitkovosti. Naša spoločnosť sa snaží poľnohospodárom pomôcť znížiť náklady pri činnostiach, ktoré s produkciou mlieka priamo nesúvisia, ale na celkové náklady majú vplyv,“ hovorí Lucia Balagová, marketingová špecialistka spoločnosti Kärcher.

V prvých dňoch novembra sa zástupcovia spoločnosti Kärcher zúčastnili stretnutia s Cyrilom Orčíkom, podpredsedom družstva a zootechnikom poľnohospodárskeho družstva v Tvrdošíne. Títo oravskí hospodári sú primárne orientovaní na výrobu kravského a ovčieho mlieka. Stavy hovädzieho dobytka dosahujú približne 400 kusov.

„Čistenie dojárne hovädzieho dobytka po dvoch dojeniach nám denne zaberie s dvoma pracovníkmi približne pol druha hodiny“ počíta Cyril Orčík a pripomína, že počas celého čistenia je využívaná tečúca voda z inštalovaných bežných hadíc.

V prípade čistenia cez systémy Kärcher je možné dostať sa pri spotrebe vody na približne jednu šestinu aktuálneho stavu.

„Pokiaľ klasickou hadicou vám za hodinu pretečie pri tlaku 3,5 baru približne 3 500 litrov vody, tak rozvod vysokotlakového čistenia zabezpečí hodinovú spotrebu na úrovni 600 litrov a to pri tlaku až 160 barov. Okrem nezanedbateľnej úspory vody a času sa čistenie stáva oveľa účinnejšie,“ hovorí špecializovaný zástupca pre profesionalny sortiment Kärcher Radoslav Palo.

Pri finančnom vyjadrení nákladov sa pri dennom 90 minútovom čistení dostávame v mesačných nákladoch pri cene vody 1,035 eur za kubický meter na úroveň 168 eur mesačne. Pri inštalovaní moderných čistiacich systémov náklady netvoria ani 30 eur mesačne.

 „Dnes už je bežným štandardom používanie mobilného vysokotlakového stroja s ohrevom, či už pre čistenie mechanizácie alebo priestorov maštalí, bitúnkov apod. Pri čistení ďalších priestorov ako sú dojnice či mliečnice je však už pre obsluhu odraďujúce premiestňovanie stroja, ako i  čas a úkony  potrebné na jeho znovuzapojenie a pripojenie. Oveľa výhodnejšie je preto vytvoriť  priestorovo nenáročný centrálny stacionárny vysokotlaký systém, z ktorého sa vytvoria rozvody napríklad do prípravnej čakacej zóny, mliečnice a dojárne. Manipulácia pri čistení je rovnako jednoduchá ako pri klasickej hadici, pričom úspora vody je neporovnateľná. Vznikajú naviac ďalšie možnosti pre penové vysokotlakové čistenie, alebo preplachovanie potrubí a kanalizácie vysokým tlakom. Pravidelné, dôkladné a šetrné čistenie a ošetrovanie zachová hodnotu drahého investičného majetku.“ hovorí Radoslav Palo.

Ročná úspora za vodu v tomto konkrétnom prípade môže dosiahnuť až 1600 eur. V prípade, že máte záujem optimalizovať svoje hospodárenie s vodou, oslovte odborníkov zo spoločnosti Kärcher.

Kärcher Slovakia, s. r. o.

Web: www.karcher.sk

E-mail: karcher@karcher.sk

Telefón: 037/32 12 102

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Družstvo v Tvrdošíne patrí k úspešným chovateľom dobytka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik ZHN
agrarnik ZHN
20. november 2013 9:09

Katastrofický prepad stavov HD tu nebol ani za čias tatarských hord a tieckých nájazdov či napoleonskych vojen. Národ a občanov pod Tatrami nezlomila ani I. svetová vojna či nacistické vyčínanie počas 2 svetovej vojny. EÚ svojou neokoloniálnou politikou a pričinením politickej špičky, ktorá prostituovala a zapredala slovenského roľníka ako ľacné… Celý komentár »

Lukáš
Lukáš
20. november 2013 15:06

Pekný a výstižný názor.