Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Prezidentka podpísala zákon o sociálnom poistení, potravinárom odpustí odvody

Prezidentka podpísala zákon o sociálnom poistení, potravinárom odpustí odvody
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Štát od augusta odpustí potravinárom a niektorým poľnohospodárom poistné odvody za ich pracovníkov za polročné obdobie od augusta do januára. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení z dielne poslancov Smeru-SD, ktorú vo štvrtok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

Zákon poslanci schválili v júni aj s pozmeňujúcim návrhom Jána Richtera (Smer-SD), ktorý mierne znížil celkové percento odpustených odvodov. Zároveň však rozšíril okruh zamestnávateľov, na ktorých sa vzťahuje, aj na tých v poľnohospodárskej prvovýrobe.

Celkovo sa na dané obdobie znížia náklady určených zamestnávateľov o približne 24 % vymeriavacieho základu každého dotknutého zamestnanca, maximálne však do výšky minimálnej mzdy v tomto roku, teda 700 eur.

„Uvedenú výšku poistného (odvodovej úľavy) bude štát, respektíve Sociálna poisťovňa považovať pri uplatňovaní budúcich nárokov z poistného systému zo strany poistencov za zaplatenú. Ušlé poistné kryje štát,“ vysvetlili predkladatelia.

Nad úrovňou minimálnej mzdy budú vymeriavacie základy podliehať štandardným sadzbám sociálneho poistenia.

Opatrenie bolo podľa predkladateľov potrebné z dôvodu vysokého rastu cien. Účelom bolo pomôcť k zníženiu koncových cien základných potravín v obchodoch na Slovensku.

Novela bude účinná od 1. augusta tohto roka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments