Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Zo sveta

Svetové ceny potravín klesli v júni na najnižšiu úroveň za viac než dva roky

Svetové ceny potravín klesli v júni na najnižšiu úroveň za viac než dva roky
insert_photopixabay.com

Svetové ceny potravín pokračovali v júni v poklese, pričom sa dostali na najnižšiu úroveň za viac než dva roky. Pokles zaznamenali viaceré kategórie potravín, klesli ceny obilnín, cukru, rastlinných olejov aj mliečnych výrobkov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá zverejnila najnovšie údaje Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Index cien potravín, ktorý sleduje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, dosiahol v júni 122,3 bodu oproti nadol revidovanej hodnote 124 bodov, uviedla FAO. Pôvodná hodnota indexu za máj bola stanovená na 124,3 bodu.

Júnový údaj je najnižší od apríla 2021. Zároveň znamená, že svetové ceny potravín sú v súčasnosti v priemere o 23,4 % nižšie, než predstavovalo historické maximum zaznamenané v marci 2022, keď ceny vyskočili po útoku Ruska na Ukrajinu.

FAO okrem toho v samostatnej správe uviedla, že na tento rok odhaduje globálnu produkciu obilnín na úrovni takmer 2,82 miliardy ton. Mierne tak zlepšila odhad oproti máju, pričom v porovnaní s produkciou v minulom roku to predstavuje rast o 1,1 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments