Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Presne pred tridsiatimi rokmi: Zjazdový obsah oživil komentár, ktorý by sa dnes už v novinách neobjavil

blank

Pondelkové Roľnícke noviny, ktoré vyšli 20. novembra 1989 sa vracajú k pražským udalostiam z piatka 17. novembra. V krátkej upútavke na titulnej strane a rozsiahlom materiáli uverejnenom na druhej strane pod názvom „Zámerne šírená dezinformácia“ informujú o údajnej smrti Martina Šmída, študenta Matematicko-fyzikálnej fakulty Karlovej univerzity.

Roľnícke noviny uvádzajú, že k smrti účastníka demonštrácie nedošlo a poskytujú priestor na vyjadrenie napríklad dekanovi uvedenej fakulty, kde študujú dve osoby s týmto menom.

Až neskôr sa verejnosť dozvedela, že dezinformáciu o smrti študenta rozšírila Drahomíra Dražská, vrátnička internátu v pražskej Tróji, ktorá si meno vymyslela. Študent, ktorého videli iní demonštrujúci ležať na zemi nebol Martin Šmíd, ale Ludvik Zifčák, poručík Štátnej bezpečnosti.

Piatkovým udalostiam sa na druhej strane novín venuje ešte článok „Vyšetrovateľ ZNB vzniesol obvinenie proti P. Uhlovi“. Článok informuje o tom, že uvedená osoba informovala BBC a Slobodnú Európu o smrti Martina Šmída.

Oslava dobrých výsledkov

Ďalší obsah Roľníckych novín sa už piatkovými udalosťami nezaoberá. Z poľnohospodárskych tém je to napríklad o prípravách na XI. celoštátny Zjazd JRD. Celý článok je v duchu odpočtu záväzkov vybraných družstiev pred blížiacim sa decembrovým zjazdom v Prahe. Pre súčasného čitateľa je text nezaujímavým sumárom často triviálnych vnútropodnikových čísel.

Pozoruhodnejšie je spravodajstvo uverejnené na rovnakej strane pod titulkom „Oslava dobrých výsledkov“. Článok Jozefa Gallusa si všíma tridsiate výročie založenia Stredného odborného učilišťa poľnohospodárskeho v Rimavskej Sobote.

„Študujúca mládež bola odjakživa stredobodom spoločnosti a s neskrývanou radosťou sledujeme jej počínanie a sebarealizáciu aj v súčasnosti. Osobitne mládež poľnohospodársku, na ktorú po absolvovaní štúdia čakajú významné úlohy. Žiaci rimavskosobotského učilišťa tvoria v celej republike neveľké percento z obrovského množstva poľnohospodárov, no k svojej škole sa hlásia s hrdosťou. Bolo priam symbolické, že spomenuté oslavy prebiehali pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva,“ informuje pondelkové vydanie Roľníckych novín z dňa 20. novembra 1989.

Článok vtedajšieho redaktora popisuje celý priebeh oslavy až po spoločenský ples, ktorý moderoval známy športový komentátor Gabo Zelenay. Prvú cenu v polnočnej tombole vyhral vtedajší šéfredaktor Roľníckych novín Juraj Šesták, ktorý sa podujatia tiež zúčastnil.

Keď je adresát neznámy

Reportáž, aká sa v novinách dnes už takmer nevyskytuje, napísal známy poľnohospodársky novinár Bohuš Hrušovský. Paradoxne, k poľnohospodárstvu ani nepričuchne. Vtipným a nadľahčeným spôsobom opisuje, ako sa v Trnave draží obsah balíkov a listov, ktoré z celého Slovenska nenašli adresáta. Pod titulkom „Keď je adresát neznámy“ odkrýva, čo ľudia posielajú poštou „od pneumatík, šatstva, zabíjačkových pochúťok, drobných zvierat – papagájov, holubov, až po ihly  do gramorádií či tinktúru.“

Redaktor píše, že niektorým pravidelným kupujúcim stačí, aby sa na seba pozreli a už vedia na čom sú, čo kto chce kúpiť. Dohodnú sa aj pohľadmi.

„Nie ako dvaja bratia cigánskeho pôvodu, ktorí mali zálusk na modernú vetrovku. No keď v dražbe postupne zostali sami a nik z nich nechcel ustúpiť, napokon jedného z nich vetrovka vyšla o dve stovky viac, než by za ňu zaplatil v obchode,“ píše v článku Bohuš Hrušovský.

Ten o desať rokov neskôr, v roku 2000, vydal publikáciu Zelená abeceda. Mnohí poľnohospodári ju majú doteraz v knižniciach a môžu sa v nej aj nájsť. Ide o encyklopedický sumár poľnohospodárskych osobností z prelomu milénií.

Roľnícke noviny z pondelka 20. novembra 1989 postupne začínajú reflektovať na zmeny, ktoré spoločnosť posunuli k demokracii a ktorých tridsiate výročie si v týchto dňoch pripomíname.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Roľnícke noviny (20. november 1989)

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1575 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.