Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Potravinárstvo Z ekonomiky

Potravinová sebestačnosť Slovenska je najnižšia v EÚ

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) dlhodobo upozorňuje na nízku potravinovú sebestačnosť, a tým aj na potravinovú bezpečnosť SR zabezpečovanú domácimi výrobcami agrokomodít.

„Ak sa situácia v oblasti potravinovej sebestačnosti štátu nezlepší, tak za niekoľko rokov štát ani zďaleka nebude schopný uživiť svojich obyvateľov. Štatistiky hovoria o potravinovej bezpečnosti SR na úrovni 45 až 50 %,“ uviedol predseda SPPK Milan Semančík.

Pripomenul, že aj počas transformácie agrosektora SR začiatkom 90. rokov 20. storočia sa potravinová sebestačnosť Slovenska pohybovala v priemere na úrovni 80 %.

„V niektorých komoditách, predovšetkým v komoditách mierneho pásma, sme sa dostávali na 100 % a vyššie, teda niektoré komodity sme dokázali vyvážať. Zhoršenie potravinovej sebestačnosti Slovenska predstavuje teda za uvedené obdobie minimálne 30 percentuálnych bodov,“ konštatoval.

„Keď sme ukazovateľ potravinovej bezpečnosti porovnávali s ostatnými štátmi EÚ, tak takýto výrazný pokles nezaznamenala ani jedna krajina v rámci Európy. Tento fakt by sme nemali podceňovať a mali by sme mu venovať patričnú pozornosť, pretože napríklad úroveň potravinovej sebestačnosti vo Švajčiarsku sa dlhodobo pohybuje na 59 až 64 %, v Nemecku dlhodobo neklesla pod 94 %,“ informoval.

V Poľsku sa podľa Semančíka predáva až 85 % domácich poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov, v ČR približne 72 % a v Maďarsku 71 %.
„Priemerný podiel v EÚ sa pohybuje okolo úrovne 95 %,“ spresnil.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1572 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

5 komentárov

 1. anonym
  23. februára 2012

  Nebyt trapneho rozmachu obchodnych retazcov, Billa, Tesco , Lidl , Kauflan apod. tak by sa to nestalo … preotze tam sa vecsina vyrobkov dovaza zo zahranicia a tlacia na ceny ktorym domaci vyrobcovia nedokazu konkurovat takze ich to likviduje 🙂 len tak dalej… a inak v obchodnych retazcoch sa predava odpad zo zapadnych krajin 🙂 dalej vsetky peniaze, resp. zarobky tychto retazcov odchadzaju na zahranicne ucty takze dalsi sposob oslabovania sa a za dalsie ludia tam otrocia za trapne hodinove sadzby a co som pocul nutia do nadcasov ktore nepreplacaju 🙂 za dalsie ludia… tesco si da akciu 50% na nejaku polozku pritom v klasickom obchode to je este 3x lacnsjsie… su to monopoly ktore likviduju aj malych ci strednych podnikatelov…

  Odpovedať
 2. Martin
  25. februára 2012

  ano, je to tak, a taktiež može zato aj EU a jej systém, ktorý je založený na hlavných štátoch, ktoré využívajú také štáty ako sme my.Oni nám vnucujú svoje výrobky, energie, svoje všetko, my to musíme všetko kupovať za nemalé peniaze. My čo sme boli a možme byť sebestační, by sme mali voči tomu niečo spraviť a naše kvalitné slovenské výrobky viacej presadzovať v obchodných reťazcoch, keď aj pomocou zákonov…

  Odpovedať
 3. Michal
  26. marca 2013

  v tomto pripade treba pomenovat ukazovatel ako POTRAVINOVA NESEBESTACNOST! existuje oficialna sprava, ktora popisuje problematiku a k nej plan opatreni? nic take som nenasiel.
  co vidim na vlastne oci su kazdorocne stovky hektarov pody nevyuzitych alebo zastavanych.

  Odpovedať
 4. pmin
  16. mája 2013

  Odporúčam nenechať si vnucovať cudzie energie a jazdiť zásadne na výrobky zo slov. ropy a svietiť len elektrikou z paroplynu poháňaného slov. zemným plynom presme ako to robí Mertin. Samozrejme ja som sporiadaný Slovák a preto sa vyhýbam Tesco akciám a idem si to kúpiť 3 x lacnejšie do klasického obchodu (zatiaľ som taký nenašiel, ale anonym mi poradí.

  Odpovedať
 5. Honza
  27. februára 2016

  Informácie v článku ma neprekvapujú,pre človeka ktorý sa pohybuje v slovenskom agrosektore a službách s ním spojených to nie je prekvapením,tento stav sa zhoršuje z roka na rok už od r. 1990 a bude horšie.Slovenský agrosektor je svojou výkonnosť na konci rebríčka zo štátov EU,za nami je Bulharsko,generuje permanentné straty,či je úroda,alebo prší či je sucho,stavy hospodárskych zvierat sa neustále znižujú,ja vidím hlavný problém v tom,že sa tu úplne zdeformovala funkcia poľnohospodára,farmára ktorý v praktickom ponímaní a v porovnaní zo Západom prakticky až na výnimky na Slovensku neexistuje…Na Slovensku je samostatný druh ,,agropodnikateľa´´ v)čšinou bez väzby na vlastníctvo k pode a majetku na ktorom v súčasnosti ,,podniká´´ ,v)ačšinou sú to pohrobci bývalých JRD a z nich niekoľkokrát pretransformovaných s.r.o., rozných finančných skupín,špekulantov a teraz v lepšom prípade zahraničných investorov ktoí zistili,že sa dá lacno dostať k pode,na východe už Nemci,Holandanie a ktovie kto ešte skupujú m2 za 10 Centov(t.j. 1 ha za 1000 EU!) doma by za ha zaplatili minimálne 10-20tis.EU.,,Tranformácia v slovenskom agrosektore Mečiarom a jeho ministrom Bacom v r.1992 a jeho podielovými listami viedlo k tichej privatízacii ,ulúpeniu v tichosti miliardovému majetku bývalých majiteľov pody a majetku ktorý mali v JRD,Štátnych majetkoch.Tento stav ,ktorý nemá obdoby v krajinách EU je príčinou ,že Slovensko,krásna,bývala agrárna krajina kde aj dnes vyše 50% obyvateľstva žije na vidieku nevie vyprodukovať potraviny pre základnú obživu obyvateľstva ,mladá generácia ,státisíce ľudí emigrovali do zahraničia,lebo vidiek zostal(ale i celá krajina) i morálne zdevastovaná

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.