Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Potravinová sebestačnosť Slovenska je najnižšia v EÚ

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) dlhodobo upozorňuje na nízku potravinovú sebestačnosť, a tým aj na potravinovú bezpečnosť SR zabezpečovanú domácimi výrobcami agrokomodít.

„Ak sa situácia v oblasti potravinovej sebestačnosti štátu nezlepší, tak za niekoľko rokov štát ani zďaleka nebude schopný uživiť svojich obyvateľov. Štatistiky hovoria o potravinovej bezpečnosti SR na úrovni 45 až 50 %,“ uviedol predseda SPPK Milan Semančík.

Pripomenul, že aj počas transformácie agrosektora SR začiatkom 90. rokov 20. storočia sa potravinová sebestačnosť Slovenska pohybovala v priemere na úrovni 80 %.

„V niektorých komoditách, predovšetkým v komoditách mierneho pásma, sme sa dostávali na 100 % a vyššie, teda niektoré komodity sme dokázali vyvážať. Zhoršenie potravinovej sebestačnosti Slovenska predstavuje teda za uvedené obdobie minimálne 30 percentuálnych bodov,“ konštatoval.

„Keď sme ukazovateľ potravinovej bezpečnosti porovnávali s ostatnými štátmi EÚ, tak takýto výrazný pokles nezaznamenala ani jedna krajina v rámci Európy. Tento fakt by sme nemali podceňovať a mali by sme mu venovať patričnú pozornosť, pretože napríklad úroveň potravinovej sebestačnosti vo Švajčiarsku sa dlhodobo pohybuje na 59 až 64 %, v Nemecku dlhodobo neklesla pod 94 %,“ informoval.

V Poľsku sa podľa Semančíka predáva až 85 % domácich poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov, v ČR približne 72 % a v Maďarsku 71 %.
„Priemerný podiel v EÚ sa pohybuje okolo úrovne 95 %,“ spresnil.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
anonym
anonym
23. február 2012 18:46

Nebyt trapneho rozmachu obchodnych retazcov, Billa, Tesco , Lidl , Kauflan apod. tak by sa to nestalo … preotze tam sa vecsina vyrobkov dovaza zo zahranicia a tlacia na ceny ktorym domaci vyrobcovia nedokazu konkurovat takze ich to likviduje 🙂 len tak dalej… a inak v obchodnych retazcoch sa predava… Celý komentár »

Martin
Martin
25. február 2012 19:48

ano, je to tak, a taktiež može zato aj EU a jej systém, ktorý je založený na hlavných štátoch, ktoré využívajú také štáty ako sme my.Oni nám vnucujú svoje výrobky, energie, svoje všetko, my to musíme všetko kupovať za nemalé peniaze. My čo sme boli a možme byť sebestační, by… Celý komentár »

Michal
Michal
26. marec 2013 11:23

v tomto pripade treba pomenovat ukazovatel ako POTRAVINOVA NESEBESTACNOST! existuje oficialna sprava, ktora popisuje problematiku a k nej plan opatreni? nic take som nenasiel.
co vidim na vlastne oci su kazdorocne stovky hektarov pody nevyuzitych alebo zastavanych.

pmin
pmin
16. máj 2013 22:36

Odporúčam nenechať si vnucovať cudzie energie a jazdiť zásadne na výrobky zo slov. ropy a svietiť len elektrikou z paroplynu poháňaného slov. zemným plynom presme ako to robí Mertin. Samozrejme ja som sporiadaný Slovák a preto sa vyhýbam Tesco akciám a idem si to kúpiť 3 x lacnejšie do klasického… Celý komentár »

Honza
Honza
27. február 2016 12:38

Informácie v článku ma neprekvapujú,pre človeka ktorý sa pohybuje v slovenskom agrosektore a službách s ním spojených to nie je prekvapením,tento stav sa zhoršuje z roka na rok už od r. 1990 a bude horšie.Slovenský agrosektor je svojou výkonnosť na konci rebríčka zo štátov EU,za nami je Bulharsko,generuje permanentné straty,či… Celý komentár »