Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Pokles zamestnanosti v agrosektore SR sa nezastavil

Slovensko sa podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory čoraz viac stáva krajinou vyvážajúcou základné poľnohospodárske suroviny bez pridanej hodnoty, ktorá sa tvorí mimo slovenského územia, čo sa „logicky premieta aj do poklesu zamestnanosti“.

„Podľa Štatistického úradu SR sme od nášho vstupu do EÚ zaznamenali v poľnohospodárskej prvovýrobe pokles zamestnanosti viac ako o 30.000 ľudí a v potravinárskom priemysle viac ako o 8000 ľudí. Čo sa týka celého roka 2011, ešte nemáme kompletnú štatistiku. Máme štatistiku len za dva štvrťroky minulého roka. Keď sme porovnali tieto štvrťroky, tak sme dospeli k tomu, že pokles zamestnanosti v agrosektore SR sa nezastavil ani počas roka 2011, pričom prišlo podľa týchto čísiel k poklesu zamestnanosti približne o 10 %,“ informoval predseda SPPK Milan Semančík.

„Podľa nášho názoru zatiaľ možno vidiek SR ešte stále považovať za zdroj kvalitných pracovných síl, aj keď najkvalifikovanejšie si už hľadajú prácu a uplatnenie v nevidieckych oblastiach štátu, prípadne v krajinách, ktoré pre Slovensko sprístupnili svoje pracovné trhy. Vzhľadom na menšiu atraktívnosť agrárneho sektora pre mladých ľudí pre vysoké pracovné nároky a nízke mzdy, ktoré sa dlhodobo pohybujú na úrovni hlboko pod 80 % celoštátneho priemeru SR, sa do migrácie za prácou zapája predovšetkým táto skupina obyvateľstva,“ dodal šéf SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments