Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Po vyše polstoročí sa vrátili ku konope

Po vyše polstoročí sa vrátili ku konope
insert_photoautorka

Hoci v minulosti bola konopa siata na našich poliach bežnou plodinou, v súčasnosti sa vyskytuje len ojedinele. Jej pestovanie upravuje legislatíva týkajúca sa omamných a psychotropných látok a celé pestovanie je kontrolované aj zo strany Pôdohospodárskej platobnej agentúry či Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho.

„V tomto smere je pestovanie naozaj administratívne náročnejšie. Je to ošetrené zákonom, takže to treba nahlásiť platobnej agentúre a potom nás navštevujú kontroly z ÚKSÚP,“ skonštatoval Jozef Slama, predseda Združenia agropodnikateľov, družstvo v Dvoroch nad Žitavou.

Aj napriek tejto náročnosti sa poľnohospodári z okresu Nové Zámky rozhodli pestovanie konopy vyskúšať. V regióne sa k nej vrátili po viac ako pol storočí.

„V starých záznamoch sme našli, že v roku 1951 sa konopa pestovala v našich lokalitách, a to na podstatne väčšej výmere. Odvtedy sme ju prvýkrát vysiali práve pre túto sezónu. Treba však dodať, že zatiaľ len skúšobne – aj preto ju máme len na výmere 10 hektárov,“ dodal Slama.

Rozhodne ekonomika

Skôr, ako sa poľnohospodári pustia do výraznejšej výmery, musia zistiť, nakoľko sa táto plodina vyplatí.

„Vysiali sme ju aj v rámci diverzifikácie, aby sme neboli podnik, ktorý sa venuje len štyrom plodinám. Snažíme sa ísť touto cestou – máme živočíšnu aj špeciálnu rastlinnú výrobu, pestujeme cukrovú repu aj osivovú kukuricu, no a teraz to skúšame aj novým smerom. Samozrejme, potrebujeme z toho mať aj ekonomické výsledky, preto je to zatiaľ len skúšobne,“ dodal predseda podniku z Dvorov nad Žitavou.

Družstvo hospodári na ploche 5 a pol tisíc hektárov. Pri konope si zvolil odrodu, ktorá pochádza z Francúzska. Ide o jednodomú, neskorú odrodu s vegetačným obdobím asi 140 dní. Vyznačuje sa vysokým výnosom suchej hmoty a stredným obsahom vlákna.

„Úrodu si zatiaľ hodnotiť nedovolím. Vyzerá to slušne, ale uvidíme, aký bude celkový výsledok,“ dodal Slama.

Nová technológia na skúšku

S kosením rastlín v Dvoroch nad Žitavou začali v týchto dňoch – a to za pomoci novej technológie zo zahraničia. Bežné mechanizmy na kosenie obvykle majú s konopou problémy.

„Konopa narástla do veľkej výšky a potrebujeme ju nejako zužitkovať. Máme zatiaľ zapožičaný stroj, ktorý by sme chceli aj zakúpiť, ale musíme ho najskôr otestovať. Ide o špeciálny žací stroj (pôvodne bolo uvedené chybne -dekortikátor), ktorý je vhodný pri kosbe konope, pretože ju nielen reže, ale aj seká na viaceré časti, ktoré tak lepšie uschnú,“ vysvetlil Vladimír Veľký, manažér projektu Cannabis.

Stroj, ktorý testujú v Dvoroch nad Žitavou sa bežne v našich podmienkach zatiaľ nepoužíva. Pochádza od výrobcu z Litvy.

„Technológia je masívna a postavená do ťažkých podmienok. Naše zariadenie stonku reže v asi 60 centimetrových odstupoch a tým urýchľuje proces sušenia a následného spracovania,“ vysvetlil Taurius Putna od litovského výrobcu.

Pokosená konopa niekoľko dní zostáva ležať na poli. Následne je potrebné ju prevrátiť, aby preschla aj zo spodnej strany. Po zbere smeruje na spracovanie, kde sa finalizuje.

„Konopu využijeme na pazderie, ktoré je súčasťou rastliny a najmä na vlákninu, ktorá sa spracuje dekortikačným systémom. Výsledkom je v podstate polotovar, ktorý je možné ďalej využiť,“ vysvetlil Vladimír Veľký.

Dekortikátor je zariadenie na prvotné spracovanie konopnej slamy a pazderie vláknina, ktorá sa využívajú najmä v stavebníctve pri výrobe betónu, izolačných materiálov, prípadne v textilnom a papierenskom priemysle.

Pestovanie nie je náročné

Hoci z pohľadu legislatívy prináša pestovanie konope povinnosti a administratívu naviac, v praxi na poli je to opačne.

„Konopa sa vôbec neošetruje, nepotrebuje ani umelé hnojivá. Keďže máme bioplynovú stanicu, využili sme na základné hnojenie len digestát z nej. Ale rastlina nepotrebuje žiadne ošetrenie, a to ani po sejbe,“ vysvetlil Jozef Slama.

Na druhej strane by mala pestovateľom priniesť ďalší benefit.

„Tento porast funguje ako malý les. Jeden hektár konopy siatej zachytáva od 9 až do 20 ton CO2 v pôde. To je skutočne porovnateľné s menším lesíkom,“ dodal Slama.

Podľa zákona je možné u nás pestovať odrody konope, ktorých obsah tetrahydrokanabinolu je do 0,3 percenta a sú uvedené v Spoločnom katalógu odrôd poľnohospodárskych rastlinných druhov Európskej únie. Na obsah THC sa pravidelne kontroluje asi takmer tretina vysiatej výmery.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jaroslav
jaroslav
8. august 2024 17:49

prajem pevne nervy

Ľubomír Pastucha
Ľubomír Pastucha
8. august 2024 9:43

Dovolím si opraviť niekoľko nepresností. Stroj, ktorý sme včera videli na poli nebol dekortikátor, ale kosačka. Dekortikátor je iné zariadenie, ktoré konopnú stonku po usušení a zvezení z poľa spracuje na vlákno a pazderie. A konopu sme pestovali v Nových Zámkoch aj v roku 2017 na výmere 30 ha. Ing. Ľubomír Pastucha, certifikovaný poľnohospodársky poradca so… Celý komentár »