Vinári už môžu ponúkať burčiak! Oberačky sa vo viniciach začali skôr
Hoci sú za nami len prvé augustové dni, vo viniciach najmä na juhu krajiny sa to už hemží aktivitou. Začali sa totiž zbery prvých odrôd, určených predovšetkým na mladé vína a burčiaky. Tie sa tento rok majú možnosť dostať na trh už pomerne skoro.
„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka určuje, že burčiak, vyrobený z hrozna zozbieraného v roku 2024, možno v roku 2024 ponúkať spotrebiteľovi od 1. augusta 2024 do 31. decembra 2024,“ uvádza sa v rozhodnutí rezortu pôdohospodárstva, zverejnenom vo vestníku.
V minulosti bolo zákonom určené, že sa burčiaky na trh uvádzajú od 15. augusta. V roku 2018 si však skoré zrenie hrozna vyžiadalo výnimku – aj vtedy sa mohli na trh uvádzať už od začiatku ôsmeho mesiaca.
Zmeny v praxi
Vinári a vinohradníci následne iniciovali zmeny systému tak, aby bol termín individuálny a zohľadňoval podmienky daného roka. To sa v praxi aj stalo.
„Bola by škoda tento rok nemať možnosť skoršieho uvedenia burčiakov na trh, pretože odroda Irsai Oliver je už zrelá. Ak by nebol tento skorší termín, hrozilo by, že by niektorí vinári hľadali bočné chodníčky, ako burčiak na trh dostať,“ skonštatoval Samuel Waldner, obchodný riaditeľ vinárstva v Topoľčiankach (okres Zlaté Moravce).
Naše najväčšie vinárstvo začalo so zberom spomínanej odrody aj vo vinici vo Veľkom Záluží (okres Nitra).
„Vegetácia je posunutá a v tejto vinici tak oberáme asi o 2 až 3 týždne skôr, ako po iné roky. Ale je najvyšší čas, pretože Irsai Oliver rýchlo stráca kyseliny, takže treba ho obrať v ideálnom čase. Teraz máme cukornatosť vyše 18 stupňov normalizovaného muštometra a kyseliny sa stále držia na dobrej úrovni, takže sme začali so zberom,“ dodal Roman Komárňanský, vinohradník vinárstva.
Kvalita verzus kvantita
Burčiaky vinári z Topoľčianok bežne pripravovali až v termíne ku koncu augusta. Teraz budú hotové už o pár dní.
„Úroda je dobrá, takže aj burčiaky budú kvalitné a veľmi voňavé. Hrozno je pekne vyzreté, takže o kvalitu obavy nemáme,“ uviedol Samuel Waldner.
Faktom však je, že úrody je menej ako po iné roky. Podpísalo sa na tom práve počasie.
„Na jednej strane je tu slnko, vysoké teploty, horúčavy, ktoré nám ľuďom až tak neprospievajú, ale viniču áno. Na druhej strane teplé počasie prišlo začiatkom roka pomerne skoro a vystriedali ho jarné mrazy, ktoré časť úrody zasiahli, takže je jej menej. Okrem toho sme bojovali aj s ľadovcom, ktorý nastal v čase, keď na viniči už boli strapce a tie z istej časti pobilo. Takže klimatická zmena a otepľovanie so sebou nesú aj takéto negatíva,“ dodal Waldner.
Na Slovensku sa za hlavnú burčiakovú sezónu považuje najmä september. Tento vinársky produkt sa však môže na pulty uvádzať až do konca roka.