Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Plánovaná likvidácia slovenského ovčiarstva?

Plánovaná likvidácia slovenského ovčiarstva?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - významným chovateľom oviec je i Poľnohospodárske družstvo Važec.

Tradičnú bryndzu z ovčieho syra si zrejme o pár rokov už vôbec nekúpime. Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon má záujem upraviť potravinový kódex, ktorý umožní dovážať na Slovensko napodobeniny našej bryndze. Slovenskí bryndziari a ovčiari bili na poplach na utorkovom (19. apríla) mimoriadnom zasadnutí predstavenstva a dozornej rady Cechu bryndziarov Slovenska v Považskej Bystrici.

Súčasný potravinový kódex nepripúšťa aby sa na Slovensku predávali výrobky pod označením bryndza, ktoré obsahujú menej ako 50 percent ovčieho syra. Minister pôdohospodárstva chce ale potravinový kódex zmeniť tak, že dovoz falošnej bryndze hlavne zo zahraničia bude bežný. A tak si budeme môcť kúpiť bryndzu, hoci to bryndza nebude.

“Spracovatelia, výrobcovia by prestali mať o našu surovinu záujem. Keďže my vyrábame zhruba 26 miliónov litrov mlieka za rok a sú tu hlasy, že by im stačila polovica, možno aj menej. Čo s tými 12-15 miliónmi litrov mlieka?,” uviedol vo včerajšom spravodajstve televízie Markíza predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Igor Nemčok.

Cech bryndziarov hovorí o hrozbe zániku tradičného slovenského výrobku, výraznom dosahu na zamestnanosť a dokonca o “výživovej genocíde”. Spochybňuje tiež hlasovanie na ministerstve, kde podľa nich neboli rozhodujúci výrobcovia bryndze.

Ako u utorok pre TASR povedal minister Simon, na stretnutie pozvali všetkých bryndziarov zo Slovenska.

“Potravinový kódex platí len pre slovenských výrobcov. Ak niekto vyrobí bryndzu s nižším podielom ovčej hrudky v Poľsku, môže to doviezť na Slovensko a predávať. Ak slovenský výrobca nedá do bryndze najmenej 50 % ovčej hrudky, sme povinní ho postihovať,” povedal minister.

Zdôraznil, že požiadavka cechu chrániť označenie bryndza je irelevantná, pretože bryndza nie je typické slovenské označenie, ale používajú ho aj v Česku, Poľsku a Rumunsku.

Predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Igor Nemčok je presvedčený, že zrušením kódexu, ktorý nazýva bryndzu len výrobok s minimálne 50 percentným podielom ovčieho mlieka, by klesol záujem o ovčie mlieko, znížil by sa počet oviec na Slovensku a počet zamestnancov v ovčiarstve až o 1200 ľudí a sekundárne by mohlo prísť o prácu až 7000 ľudí.

“Ak sa kódex zmení, budeme dovážať tovar z Poľska a distribuovať ho po Slovensku. Prepustíme 60 zo 70 pracovníkov, zostane ich desať, z ktorých šiesti budú vodiči,” povedal konateľ bryndziarne vo Zvolenskej Slatine Bohuš Kaliarik.

Cech bryndziarov Slovenska v utorok sformuloval výzvu, v ktorej žiada zachovať súčasne platný Potravinový kódex. Výzvu pošle prezidentovi republiky, členom vlády, šéfom parlamentných politických strán, stavovským organizáciám, vzdelávacím inštitúciám, médiám, vyšším územným celkom, ale i Európskej komisii.

Autor článku: TV Markíza, TASR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - významným chovateľom oviec je i Poľnohospodárske družstvo Važec.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
20. apríl 2011 21:29

Je až zarážajúce, že minister si k tak závažnej otázke, akou je zmena Potravinového kódexu pozve 4 alebo 5 bačov, pričom výrobcov bryndze na Slovensku je 42 (Televízne noviny, 20.4.2011, TV Markíza). Navyše podľa slov predsedu cechu bryndziarov minister použil takú argumentáciu, že zúčastnení bačovia jej neporozumeli… Potom sa čuduje!… Celý komentár »

ŽOLD
ŽOLD
21. apríl 2011 7:45

Najprv treba osočiť a potom obhajovať. štýl žoldu

Peter
Peter
21. apríl 2011 8:49

Normálne sa mi nezdá ani: Maďar ministrom slovenského pôdohospodárstva …A hádajte prečo to robí – otvorenie trhu zahraničným tlakom – za províziu.
S tým by sme mali už urobiť koniec!!!

Anonym
Anonym
26. apríl 2011 20:51

Debilný madar nám tu bude likvidovať naše polnohospodárstvo tak to nie!!! treba zmenu!! zablokovať cesty traktormi!!!

big Hollow
big Hollow
18. máj 2011 22:19

Akože nechcem tu dajak buzerovať vladu pretože istotne “robia čomôžu až sa im z uší parý”…ale! si myslím ked bude nadalej robit takie somariny zbytočne, a kristakrážom hori-dolou voziť somariny znehodnotene, prefarbene, splesnete, piatotriedne vyrobky,,tak nepojde lem o vyživovu genocidu a zrušenie ovčiarstva,,ale aj nepriamu genocídu slovákov…nechcem naozaj nechcem týmto… Celý komentár »