Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Pellegrini: Naši europoslanci okydávajú a očierňujú

Pellegrini: Naši europoslanci okydávajú a očierňujú
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS) je rada, že si europoslanci na Slovensku vypočuli nielen farmárov, ale aj zástupcov Pôdohospodárskej platobnej agentúry či ministerstva pôdohospodárstva.

“Majú na to plné právo pýtať sa, ako prostriedky v Slovenskej republike míňame, ako ich poskytujeme žiadateľom,” konštatovala Matečná po stredajšom rokovaní vlády. 

Na Slovensku je totiž od 17. do 19. decembra delegácia europoslancov z Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre kontrolu rozpočtu. Skúmajú využívanie poľnohospodárskych dotácií z rozpočtu Európskej únie (EÚ). Po absolvovaní všetkých stretnutí v stredu avizovali, že pre Slovensko pripravia sériu odporúčaní, ktoré by mali pomôcť pri riešení problémov poľnohospodárov s agrodotáciami. 

Podľa Matečnej jedna vec, ktorá udivila europoslancov, udivuje aj ju samotnú. A to fakt, že poľnohospodári na Slovensku nie sú jednotní. Zjednotenia farmárov sa týka aj jedno z odporúčaní europoslancov.

“Môj apel je to už niekoľko rokov, že poľnohospodári by sa mali zjednotiť a hovoriť jedným hlasom,” dodala šéfka agrorezortu.

Požiadavky by mali podľa jej slov zosumarizovať a takto chodiť komunikovať nielen s ministerstvom či s vládou.

Ministerka zároveň priblížila, že na Slovensku je veľmi vysoká rozdrobenosť vlastníctva pôdy, je osem miliónov parciel. Na to upozorňovali aj europoslanci, keďže to potom vytvára problémy s pôdou a dotáciami na ňu. 

Podľa Matečnej však ministerstvo vytvorilo aplikáciu, ktorá je voľne dostupná, a v nej môže každý vlastník vidieť svoje vlastníctvo a to, kto ho užíva. Či sú teda nájomné vzťahy na pôdu korektné. 

Toto Matečná prezentovala podľa vlastných slov aj europoslancom. Tí v ďalšom odporúčaní radia Slovensku, že by malo mať povinný register vlastníkov. Podľa Matečnej ho však už Slovensko má a je ním kataster nehnuteľností.

“Myslím, že mali na mysli register užívateľov,” zhodnotila ministerka.

Ten podľa vlastných slov už raz navrhla v zákone, v parlamente ho však poslanci z právnej normy vyňali.

“Ale nebránime sa tomu, aby takýto register užívacích vzťahov vznikol,” avizovala Matečná.

K misii europoslancov na Slovensku sa po rokovaní vlády vyjadril aj predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Podľa neho je “najväčšou tragédiou, že najškaredšie veci na svoju vlastnú krajinu hovoria domáci a zahraniční to potom už na základe týchto vyjadrení len opakujú”. 

Reagoval tak na europoslanca Ivana Štefanca (KDH), ktorý je v týchto dňoch pozorovateľom misie z EP na Slovensku. Štefanec je podľa premiéra “celý šťastný, že znovu ešte pred Vianocami dovliekol na Slovensko nejakú vyšetrovaciu komisiu z EP, ktorá sa opäť hrabe v problémoch, ktoré sa týkali možno roku 2014 – 2015″.

Pevne verí, že europoslanci pozorne načúvali všetkým, aj členom vlády, ktorí sa s nimi stretli, a že si spravia skutočný obraz, že v roku 2018 sa takéto veci na Slovensku nedejú.

“Mňa mrzí, že naši europoslanci sú schopní takto okydávať a očierňovať svoju krajinu v zahraničí,” dodal Pellegrini. 

Štefanec v stredajšom stanovisku uviedol, že ministerka pôdohospodárstva Matečná ukázala svoju nekompetentnosť a mala by odstúpiť. Svoju úlohu totiž podľa neho nezvláda a nerieši problémy slovenského vidieka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
20. december 2018 8:08

Ktorá voľne dostupná aplikácia je na zistenie vlastnických a užívateľských vzťahov ?

Ďakujem

Peter
Peter
20. december 2018 11:19

Webstránka katastra prekrýva katastralnu mapu a LPIS. Ministerstvo k tomu malo s UGKK aj tlačovku niekedy na jeseň. https://www.geoportal.sk/sk/sluzby/aplikacie/mapovy-klient-zbgis/

Štefancov kamarát
Štefancov kamarát
20. december 2018 13:10

Pán Štefanec s farmármi a europoslancami na východe hovoril o potrebe legislatívnych zmien, alebo zásadnej rekonštrukcii PPA. Prečo sa teda s ostatnými europoslancami nezúčastnil rokovania na PPA? Europoslanci využili možnosť pýtať sa, on to nepotreboval?

realista
realista
20. december 2018 13:11

Peter – doplnenie – a konkrétneho žiadateľa dotácie zistíte v GSAA vo verejnej sekcii…
A nájomné zmluvy by mali byť zapísané v katastri nehnuteľností…..

G.S.
G.S.
20. december 2018 17:39

realista – aby bolo možné tak jednoducho zapisovať nájomné zmluvy, musí byť súhlas aj užívateľa a aj vlastníka. A kto to zaplatí? Vklad do katastra totiž nemôžeš podať elektronicky(len notár a ten to má za polovicu ale platíš zas poplatky aj jemu) a každý vklad aj v časti C- ťarchy… Celý komentár »

realista
realista
21. december 2018 0:15

re “G.S.” info – nájomné zmluvy sa “nevkladujú” – zápis nájomných zmlúv nepodlieha poplatku je to len o poriadku v aktívach, papieroch, času a vôli….

ináč – čo už je to za nájomná zmluva kde nie je súhlas užívateľa aj vlastníka ?

Abrakadabra
Abrakadabra
21. december 2018 23:14

Pre realistu – trápna neznalosť reality rozdrobeného vlastníctva a teda aj počtu nájomných zmlúv. Svoju praktickú neznalosť vydávate za chytractvo…

Robo
Robo
22. december 2018 6:28

Pre Abrakadabra – pôda na Slovensku bola v uplynulých desaťročiach a ešte stále aj je oproti iným štátom veľmi lacná. Bolo treba a stále je treba nakupovať. Isteže väčšine užívateľov vyhovuje stav, kedy si 1ha pôdy prenajímajú za 20-30€, pričom len dotácia na plochu je 10 násobne vyššia. Lenže dedením… Celý komentár »

realista
realista
22. december 2018 9:15

re “Abrakadabra”, ale poznám až príliš dobre realitu – dali sme NZ na kataster za pomerne veľký podnik. Ale práca v poľnohospodárstve je “beh na dlhé trate” takže aj to chvíľu trvalo – malý málo zmlúv tak aký problém, veľký veľa zmlúv – veľa dotácií – tak treba zaplatiť ľudí… Celý komentár »

jm
jm
22. december 2018 10:52

Síce máme nejakú aplikáciu ktorá by mala priniesť možnosť zistiť kto vlastní a kto užíva danú nehnuteľnosť ,ale v podstate je v mnohých prípadoch k ničomu. Príklad . 150ha KD ktorý tvorí dvesto parciel a je vo vlastníctve 1400 vlastníkov by bolo oveľa jednoduchšie aktualizovať keby tie mini parcely boli… Celý komentár »