Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Ovocinári poručia počasiu, včelám žiaľ nie

Ovocinári poručia počasiu, včelám žiaľ nie
insert_photopolnoinfo.sk

Dvory nad Žitavou 8. októbra (TASR) – Napriek nadpriemernej úrode jabĺk na Slovensku je tohtoročná úroda v sadoch Ovocinárskeho družstva Dvory nad Žitavou len priemerná. Družstvo obhospodaruje 120 hektárov jabloňových sadov, ktoré dokážu ročne vyprodukovať 3600 ton jabĺk. V tomto roku sa úroda pohybuje na úrovni 3000 ton.

“Sám si to neviem dobre vysvetliť. Po minuloročnej katastrofálnej úrode boli stromy odpočinuté a aj násada kvetov bola veľmi sľubná,” konštatoval podpredseda Ovocinárskeho družstva Emil Schultz.

Hlavnú príčinu vidí v problémoch s opeľovaním kvetov.

“Nemali sme v sadoch dostatok včelstva, nie všetky sady sa opelili dostatočne. Úrodu mohlo ovplyvniť aj chladné počasie v období kvitnutia,” vysvetľuje si priemernú úrodu Schultz.

Družstvo sa na celoslovenskej produkcii jabĺk v posledných rokoch podieľa približne jednou desatinou. Ročné tržby z jabĺk sa pohybujú na úrovni 26 miliónov Sk (863.041,89 eura). V minulom roku zasiahli ovocné sady v Dvoroch nad Žitavou mrazy, úroda jabĺk bola 1600 ton. Proti výkyvom počasia sa vedenie družstva rozhodlo chrániť sady vybudovaním ochranných sietí.

“Každoročné živelné pohromy nás donútili vybudovať ochranné siete proti krupobitiu na 15 hektároch nových jabloňových sadov. Podali sme si projekty na získanie ďalších prostriedkov z Programu rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013, ak ich získame, chceli by sme siete rozšíriť aj na ďalšie plochy,” konštatoval Schultz.

Náklady na jeden hektár vybudovaných sietí dosahujú 15 až 18.000 eur (451.890 až 542.268 Sk).

Autor článku: TASR a polnoinfo.sk
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments