Poľnohospodárstvo je v najhoršom stave od roku 1989
Bratislava 9. októbra (TASR) – Nedostatočné speňažovanie komodít rastlinnej i živočíšnej výroby uvrhlo poľnohospodárstvo do hlbokej krízy, a to najhoršej od roku 1989. TASR o tom informoval tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.
Dramatický pokles cien hustosiatych obilnín a kukurice, pokračujúca cenová degresia surového kravského mlieka a slnečnice spolu so slabou úrovňou trhovej realizácie jatočného hovädzieho dobytka, ošípaných a hydiny ohrozujú podľa komory existenciu mnohých podnikateľských subjektov v prvovýrobe.
„Poľnohospodári už pomaly nemajú čo predávať, aby na tom neprerábali. V mimoriadne zlej situácii sa nachádza východné Slovensko, kde iba malá časť tohtoročnej obilnej produkcie dosiahla potravinárske parametre. O kŕmne obilie nie je prakticky žiadny záujem, prípadne ho možno predať len za ceny, ktoré nepokrývajú roľníkom ani výrobné náklady. Pokles tržieb z realizácie väčšiny ťažiskových agrárnych komodít ohrozuje aj čerpanie projektových podpôr z Programu rozvoja vidieka, pretože mnohí žiadatelia začínajú zvažovať, či má vôbec v tejto situácii význam púšťať sa do nových investícií,“ uviedol predseda SPPK Milan Semančík s tým, že problémom môže byť okrem iného tiež ich finančné zabezpečenie, keďže tvorba vlastných zdrojov na to nestačí a cudzie sa v nových podmienkach budú zrejme získavať čoraz ťažšie.
Podľa SPPK bude potrebné na národnej i nadnárodnej úrovni presadzovať nevyhnutné krátkodobé i dlhodobé opatrenia.
„Ich podstata by mala spočívať v pružnom reagovaní na trhovú situáciu, zreálnení cien a úprave podmienok intervenčných nákupov i prijatí systémových opatrení na riadenie rizík poľnohospodárskej výroby,“ vysvetlil Semančík a dodal, že práve poľnohospodárska výroby je prirodzene nestabilná, pretože v dôsledku jej závislosti na prírodných činiteľoch sa úrodné roky striedajú s menej úrodnými.
„Spoločnosť preto nielen v záujme poľnohospodárov ale aj spotrebiteľov potrebuje eliminovať výkyvy na trhu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami, lebo inak sa nebude môcť plynulo rozvíjať, pričom najviac na to doplatí vidiek,“ upozornil Semančík.