Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z domova

Oslavy Svetového dňa potravín v Nitre

Oslavy Svetového dňa potravín v Nitre
insert_photopolnoinfo.sk

Na svete hladuje približne 926 miliónov ľudí. Ešte pred rokom bolo toto číslo približne o 70 miliónov nižšie. Dôsledky tohto stavu môžeme vidieť v minuloročných rekordných cenách poľnohospodárskych komodít a výrobe biopalív. Odznelo v piatok v panelovej diskusií počas osláv Svetového dňa potravín v Nitre.

„Vzostup cien bol v niektorých prípadoch až o sto percent a pri ryži, to bolo úplne nepochopiteľné, vzrástla cena jednej tony z dvesto na deväťsto dolárov,“ povedala Mária Kadlečíková, riaditeľka regionálneho úradu OSN pre výživu a poľnohospodárstvo pre Európu a strednú Áziu.
Podľa štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva SR Vladimíra Palša, dosiahli ceny potravín na začiatku roka 2008 najvyššiu úroveň za posledných 30 rokov.

„Pred rokom sme hovorili o vyprázdňovaní skladov, v súčasnosti sa sklady znova plnia a ceny znižujú,“[/b] uviedol vo svojom referáte Gejza Blaas z Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva.

Podľa Palšu sú tohtoročné ceny potravín v obchodnom reťazci vysoké napriek tomu, že boli vyššie úrody.
[b]
„Cena pšenice poklesla oproti vlaňajšku o 30%, kukurice o 60%. Na pultoch to však spotrebiteľ nijako nepocítil,“
konštatoval štátny tajomník.

Podľa diskusného príspevku Štefana Mihinu, generálneho riaditeľa Slovenského centra poľnohospodárskeho výskumu sa 21 percent svetovej produkcie mäsa a 20 percent obilnín vyprodukuje v Európe. Z toho viac ako 80 percent v krajinách Európskej únie. Priemerné úrody v EÚ sú o 60 percent vyššie, ako je celosvetový priemer.

„EÚ používa dotácie na podporu exportu. To znamená, že umelo znižuje svetové ceny potravín,“ povedal G. Blaas.

Autor článku: Juraj Huba - polnoinfo.sk
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments