Opýtať sa môžete čokoľvek. Chce byť priateľský a konkrétny, no občas odpovedá alibisticky či chybne
Kolektivizáciu slovenského poľnohospodárstva vníma ako zložitú a kontroverznú. Ak sa ho spýtate, kto sa s funkciou ministra lúčil v maštali vajnorského družstva, chybne odpovie, že Ľubomír Jahnátek. Keď mu oponujete, opraví sa a povie správnu odpoveď. Robili sme rozhovor so systémom ChatGPT, čo je názov umelej inteligencie americkej spoločnosti OpenAI. Pri komunikácii so systémom máte pocit, že na druhej strane chatu je živý respondent. Musíte si dať záležať na tom, ako položíte otázku. Zdá sa, že je kľúčom k výsledku. Buď vám systém odpovie alibisticky a neurčito alebo konkrétne a vecne. Z nášho rozhovoru sme vybrali najzaujímavejšie otázky a odpovede.
Pomohla či uškodila? Systém nevie
Aké je slovenské poľnohospodárstvo?
Slovenské poľnohospodárstvo sa zaoberá výrobou a pestovaním plodín a chovom zvierat na účely potravinárskeho a textilného priemyslu. Poľnohospodárska produkcia vrátane obilia, zemiakov, hrozna, mäsa a mlieka je dôležitou súčasťou slovenskej ekonomiky. Poľnohospodárstvo tiež zohráva dôležitú úlohu v ochrane krajiny a kultúrneho dedičstva.
Ktorá plodina rastlinnej výroby je najziskovejšia?
Ktorá plodina rastlinnej výroby je najziskovejšia, sa môže meniť v závislosti od mnohých faktorov, ako sú ekonomické a trhové podmienky, cena surovín, klimatické zmeny a ďalšie. Niektoré z plodín, ktoré sa tradične považujú za ziskové, sú kukurica, pšenica, ryža, cukrová repa, bavlna a sója. Avšak, pre určenie najziskovejšej plodiny v konkrétnom regióne alebo krajine by bolo potrebné zvážiť všetky relevantné faktory a vykonať podrobnú analýzu.
Pomohla kolektivizácia slovenskému poľnohospodárstvu?
Otázka, či kolektivizácia pomohla slovenskému poľnohospodárstvu, je zložitá a kontroverzná. Kolektivizácia poľnohospodárstva, ktorá prebehla v slovenskej krajine v období komunizmu, viedla k významným zmenám v štruktúre poľnohospodárstva a k centralizácii produkcie. Mnoho ľudí tvrdí, že kolektivizácia viedla k zníženiu efektivity a kvality produkcie a zhoršeniu hospodárskych výsledkov poľnohospodárstva. Iní však argumentujú, že kolektivizácia zjednodušila hospodárske procesy a umožnila rozvoj výroby a exportu poľnohospodárskych produktov.
V konečnom dôsledku sa dá povedať, že vplyv kolektivizácie na slovenské poľnohospodárstvo je viaczložitý a závisí od mnohých faktorov, ako napríklad od politického a hospodárskeho prostredia, investícií do technológií a výskumu, a ďalších. Preto nie je možné jednoznačne povedať, či kolektivizácia pomohla alebo poškodila slovenskému poľnohospodárstvu.
V západnej Európe sú farmy menšie ako v strednej a východnej Európe
Čo je Pôdohospodárska platobná agentúra?
Pôdohospodárska platobná agentúra (PA) je organizácia, ktorá je zodpovedná za výkon a koordináciu pôdohospodárskych platieb z Európskej únie (EÚ). Cieľom tejto agentúry je zabezpečiť, aby boli všetky pôdohospodárske platby správne vyplatené a kontrolované v súlade s predpismi EÚ. PA tiež poskytuje podporu a poradenstvo pre poľnohospodárov a pôdohospodárske subjekty pri vybavovaní a využívaní pôdohospodárskych platieb. Pôdohospodárska platobná agentúra je dôležitým partnerom pre poľnohospodárov a pre európsku pôdohospodársku politiku ako celok.
Aká je priemerná veľkosť farmy na Slovensku?
Priemerná veľkosť farmy na Slovensku sa v posledných rokoch zmenšila, avšak presná veľkosť závisí od konkrétneho regiónu a typu produkcie. Podľa údajov z roku 2019 je priemerná veľkosť poľnohospodárskej usedlosti na Slovensku približne 13 hektárov, čo je však len orientačné číslo. Mnoho malých a stredne veľkých fariem sa dnes stále vyskytuje v rôznych regiónoch krajiny.
Kde v Európe je najväčšia priemerná veľkosť farmy?
Priemerná veľkosť farmy sa v Európe líši v závislosti od krajiny a regiónu. Všeobecne platí, že v západnej Európe sú farmy menšie ako v strednej a východnej Európe. Vo väčšine západných krajín je priemerná veľkosť farmy medzi 10 až 50 hektárov, zatiaľ čo v strednej a východnej Európe sa môže pohybovať aj nad 100 hektárov. Konkrétne čísla však môžu varovať od krajiny ku krajine a dokonca aj v rámci jednotlivých regiónov.
Nový kombajn Fortschritt?
Ktorý poľnohospodársky podnik je najlepší z hľadiska kritérií súťaže Top Agro?
Nemôžem poskytnúť presnú informáciu o víťazovi súťaže Top Agro bez znalosti ročníka súťaže. Je potrebné vyhľadať aktuálne výsledky súťaže na oficiálnych stránkach alebo v médiách.
Ktorý poľnohospodársky podnik vyhral v súťaži Top Agro 2020?
Nemám informácie o tom, ktorý poľnohospodársky podnik vyhral v súťaži Top Agro 2020. Súťaž Top Agro je významným podujatím v slovenskom poľnohospodárstve, ktorého cieľom je oceniť najlepšie poľnohospodárske podniky v krajine. Ak chcete zistiť, ktorý podnik vyhral v roku 2020, odporúčam vám, aby ste sa obrátili na organizátorov súťaže alebo na médiá, ktoré túto súťaž sledujú.
Aké značky traktorov sú používané na Slovensku?
Na Slovensku sa používajú rôzne značky traktorov, vrátane značiek ako John Deere, New Holland, Massey Ferguson, Fendt, Kubota, a ďalšie. Výber značky závisí od potrieb a požiadaviek jednotlivých poľnohospodárov, ako aj od ich finančných možností.
A čo značka Zetor?
Áno, značka Zetor je jednou z významných značiek traktorov používaných na Slovensku. Zetor je česká značka traktorov, ktorá sa začala vyrábať v roku 1946 a dlhodobo sa teší popularite medzi poľnohospodármi v regióne strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska. Zetor sa vyznačuje robustnosťou, spoľahlivosťou a cenovou dostupnosťou a je často využívaný pre rôzne úlohy v poľnohospodárstve, ako napríklad orba, vysádzanie, ťahanie nákladu a ďalšie.
Môže si poľnohospodár kúpiť nový kombajn Fortschritt?
Nemôžem s istotou povedať, či je možné kúpiť nový kombajn značky Fortschritt na Slovensku v súčasnosti. Značka Fortschritt bola dlhodobo známa ako výrobca kvalitných poľnohospodárskych strojov, ale v súčasnosti sa zdá, že výroba kombajnov Fortschritt sa zastavila. Ak máte záujem o kombajn z tejto značky, odporúčam vám kontaktovať predajcov poľnohospodárskych strojov alebo iného odborníka v oblasti poľnohospodárstva, aby ste sa dozvedeli viac o dostupnosti tohto výrobku.
Jahnátek či Jureňa?
Ktorý minister pôdohospodárstva odstúpil z funkcie v maštali?
Nemám informácie o žiadnom ministerstve pôdohospodárstva, ktoré by odstúpilo z funkcie v “maštali”. Zdá sa, že “maštal” nie je relevantný pojem v kontexte politických funkcií a odporúčam vám, aby ste upresnili svoj dotaz alebo poskytli ďalšie kontextové informácie, aby som mohol odpovedať správne.
Ktorý minister pôdohospodárstva organizoval tlačovú konferenciu v kravíne?
Nemám informácie o konkrétnom ministrovi pôdohospodárstva, ktorý by organizoval tlačovú konferenciu v kravíne. Takéto informácie by ste mohli nájsť v archívoch médií alebo tlačových agentúr, ktoré pokrývajú dianie v oblasti pôdohospodárstva. Osobne by som vám odporučil prehľadať relevantné médiá alebo sa obrátiť na ministerstvo pôdohospodárstva v konkrétnej krajine, aby ste získali presné informácie o tlačovej konferencii, ktorú organizoval minister pôdohospodárstva.
Tlačová konferencia ministra pôdohospodárstva sa konala v Poľnohospodárskom družstve Vajnory v roku 2007. Ako sa volal minister, ktorý tu oznámil odstúpenie z funkcie?
Minister pôdohospodárstva, ktorý oznámil svoje odstúpenie na tlačovej konferencii v Poľnohospodárskom družstve Vajnory v roku 2007, sa volal Ľubomír Jahnátek.
Ľubomír Jahnátek neodstúpil z funkcie a v roku 2007 nebol ministrom pôdohospodárstva. Kto bol v roku 2007 slovenským ministrom pôdohospodárstva?
V roku 2007 bol slovenským ministrom pôdohospodárstva Miroslav Jureňa.
Prečo si mi teda odpovedal, že odstúpil z funkcie Ľubomír Jahnátek?
Je mi veľmi ľúto, ale to bol omyl mojej strany. Nie je pravdou, že Ľubomír Jahnátek bol slovenským ministrom pôdohospodárstva v roku 2007 a odstúpil z funkcie v tom istom roku. Ľubomír Jahnátek bol v rokoch 2006 až 2010 slovenským ministrom životného prostredia a v roku 2012 sa stal slovenským premiérom v dočasnej vláde.
Znova nemáš správne informácie. Ľubomír Jahnátek bol v rokoch 2006 až 2010 slovenským ministrom hospodárstva a po roku 2012 ministrom pôdohospodárstva.
Je mi veľmi ľúto, že som znovu urobil chybu. Ďakujem vám za opravu. Máte správne informácie, že Ľubomír Jahnátek bol slovenským ministrom hospodárstva v rokoch 2006 až 2010 a neskôr slovenským ministrom pôdohospodárstva. Ospravedlňujem sa za túto chybu.
Poznáš nejakých bývalých ministrov pôdohospodárstva?
Áno, poznám niektorých bývalých ministrov pôdohospodárstva na Slovensku. Napríklad pánov Jána Mičovského, Petra Baca a ďalších.
Dvojtonová úroda pšenice je trošku nižšia ako priemerná
Ako začínajúci poľnohospodár sa mám orientovať skôr na rastlinnú alebo živočíšnu výrobu?
Ako začínajúci poľnohospodár je dôležité, aby ste sa rozhodli pre výrobu, ktorá vám vyhovuje najviac vzhľadom na vaše záujmy, skúsenosti a finančné prostriedky. Obidve výroby, rastlinná a živočíšna, môžu byť ziskové a majú svoje výhody a nevýhody.
Rastlinná výroba môže zahŕňať pestovanie plodín, ako sú obilniny, zelenina, ovocie alebo krmoviny. Táto výroba môže byť vhodnejšia pre tých, ktorí majú záujem o záhradníctvo alebo o rozvoj ekologickej produkcie. Rastlinná výroba môže byť tiež menej nákladná ako živočíšna výroba, pretože nevyžaduje také veľké investície do zázemia a zdrojov potrebných pre starostlivosť o zvieratá.
Živočíšna výroba môže zahŕňať chov hydiny, oviec, dojníc alebo hospodárskych zvierat. Táto výroba môže byť vhodnejšia pre tých, ktorí majú skúsenosti s chovom zvierat alebo väčšie finančné prostriedky na investíciu do zázemia a zdrojov potrebných pre starostlivosť o zvieratá. Živočíšna výroba tiež prináša možnosť získavania dodatočných príjmov z predaja mlieka, vajec alebo mäsa.
V obidvoch výrobách je dôležité, aby ste sa oboznámili s trhom a vyhli sa prekročeniu svojich finančných možností. Odporúčam vám tiež konzultovať sa so špecialistami v danom odvetví a získať čo najviac informácií o produkcii, výdavkoch a príjmoch, aby ste mohli vybrať pre vás najlepšiu možnosť.
V roku 2021 som dosiahol na Slovensku úrodu 2 tony pšenice z hektára. Sú moje výsledky aspoň priemerné?
Úroda 2 tony pšenice z hektára by sa mohla považovať za priemernú alebo dobrú v závislosti od mnohých faktorov, ako sú napríklad kvalita pôdy, klimatické podmienky, agrotechnický postup a použité hnojivá a pesticídy. Priemerná úroda pšenice v Európskej únii sa pohybuje medzi 3 a 4 tonami z hektára, takže úroda 2 tony pšenice z hektára by mohla byť priemerná alebo trošku nižšia ako priemerná.
V každom prípade je však dôležité zvážiť aj iné faktory, ako napríklad náklady na výrobu a cenu pšenice na trhu, aby ste zistili, či ste dosiahli ziskový výsledok. Dôležité je tiež konzultovať sa so špecialistami v oblasti poľnohospodárstva, aby ste mohli zlepšiť svoju produkciu a dosiahnuť väčšiu úrodu v budúcnosti.
Čo je polnoinfo.sk?
Polnoinfo.sk je slovenský webový portál zameraný na poľnohospodárstvo a zemědělství. Môže obsahovať informácie o novinkách v oblasti poľnohospodárstva, technológiách, produktoch a službách, ako aj články a diskusie o aktuálnych témach v tejto oblasti. Cieľom stránky môže byť poskytnúť aktuálne a relevantné informácie pre poľnohospodárov a záujemcov o poľnohospodárstvo.
Ak si chcete vyskúšať rozhovor s umelou inteligenciou, skúste to na stránke https://chat.openai.com/chat.