Očakávania SPPK od novej vlády
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) od novej vlády očakáva, že sa zhostí v pôdohospodárstve minimálne troch kľúčových úloh. Uviedol to pre TASR tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.
„Budúca vláda by v záujme podpory domácich producentov potravín mala urýchlene urobiť aspoň tri základné kroky,“ povedal predseda SPPK Milan Semančík.
„Predovšetkým by sa mala sústrediť na vypracovanie a prijatie ucelenej agropotravinárskej a obchodnej koncepcie, ktorá by objektívne definovala súčasný stav, nastavila perspektívne ciele a spôsoby, akými sa k nim dopracujeme.“
„Ďalšou prioritou musí byť spoločná poľnohospodárska politika EÚ v rokoch 2014 až 2020, ktorej pravidlá sa budú schvaľovať ešte v tomto kalendárnom roku. Úsilie treba zamerať predovšetkým na zmenu tých návrhov Európskej komisie, ktoré nezodpovedajú národným záujmom SR a diskriminovali by našich roľníkov v nasledujúcom programovom období EÚ.“
Treťou kľúčovou úlohou nového kabinetu by podľa Semančíka mala byť cieľavedomá podpora zvyšovania predaja domácich poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov v záujme zvýšenia potravinovej bezpečnosti a sebestačnosti Slovenska i vidieckej zamestnanosti. Podľa prepočtov SPPK sa v roku 2010 predalo na našom trhu len 45,3 % domácich produktov, čo je veľmi málo. Dokonca tak málo, že to Slovensko pomaly zaraďuje medzi rozvojové krajiny, hoci v skutočnosti SR má potenciál na to, aby bola v produktoch mierneho pásma sebestačná.
„Je pochopiteľné, že vzhľadom na dôsledky na náš sektor vnímame spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ kontroverzne. Jej pravidlá sa prijímajú konsenzuálne, čo je pri takom veľkom počte členov EÚ logické a nevyhnutné. Nemôžeme však byť spokojní s tým, že existujú dva rôzne „metre“ na staré a nové členské krajiny. Odmietame diskriminačne nastavené podpory, ktoré nás na spoločnom európskom trhu celkom zjavne znevýhodňujú, pretože tie naše sú niekoľkonásobne nižšie v porovnaní so západoeurópskymi,“ konštatoval ďalej Semančík.
„Nepopierame, že po vstupe do EÚ sa objem prostriedkov smerujúcich do slovenského poľnohospodárstva zvýšil, ale na druhej strane sme na dvojrýchlostnú politiku Spoločenstva doplatili výraznou stratou svojich trhových pozícií. A to určite nie je v poriadku, pretože sme za integráciu zaplatili príliš vysokú cenu. Aj preto sa domáhame vyrovnania podporných mechanizmov v celej EÚ, aby sme v jej rámci mohli rovnocenne súťažiť s ostatnými farmármi,“ dodal.
v prvom rade treba k v a l i t n e spracovať Plán rozvoja vidieka na nasledujúce projektové obdobie !!!
Skoda, ze sa polnohospodari zacinaju dnes uz viac pridrzat a rozmyslat v projektovych obdobiach! Rocne obdobia a rolnicky kalendar nasich nedotovanych a nezadlzenych rodicov, no najma starych rodicov zijucich na prosperujucom vidieku by bol myslim pri nasej praktickej praci vhodnejsi:-)
nemôžem súhlasiť s Vaším pohľadom na vec… ak ste niekedy videli, čo všetko obsahuje Plán rozvoja vidieka musíte uznať, že v súčasnosti to je nielen o dotáciách, ale v prvom rade je základným východiskom pre strednodobé plánovanie v agrosektore… roľnícky kalendár by som zaradil ku východiskám krátkodobého plánovania… a vážne… Celý komentár »
Rozumiem o com pisete, ked hovorite o behu na dlhe trate. Nasa rodina sa venuje polnohospodarstvu niekolko storoci, a verte mi, zazili sme za to obdobie rozne koncepcie, planovacov, vratane tych dnesnych… S polnohospodarstvom to myslim skutocne vazne.