Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Vysoké ceny hovädzieho dobytka

Vysoké ceny hovädzieho dobytka
insert_photoPPA - ATIS

Chovatelia hovädzieho dobytka môžu byť spokojní. Ceny jatočného hovädzieho dobytka sa môžu v tomto roku udržať na vysokej úrovni z roku 2011. Dopyt na exportných trhoch je stále aktívny, ponuka vo vnútri EÚ naďalej klesá, v dôsledku čoho sa ceny zvyšujú.

Príčinou vysokých cien je naďalej dobrý dopyt na exportných trhoch, ale aj nižšia ponuka v rámci EÚ. Na základe údajov predložených za jednotlivé štáty v porovnaní s rokom 2011 Európska komisia očakáva v roku 2012 pokles produkcie hovädzieho mäsa asi o 3,7 % na 8,06 mil. t. Kvôli zvýšenej spotrebiteľskej cene spotreba hovädzieho mäsa pravdepodobne klesne asi o 2,2 % na 7,99 mil. ton.

Príčinou silného poklesu produkcie sú aj vysoké náklady na krmivá. Tieto následne vedú k rýchlejšiemu predaju dobytka s nižšou jatočnou hmotnosťou.

Export klesol
Nízka produkcia hovädzieho mäsa je príčinou malej ponuky pre naďalej podzásobené exportné trhy. V roku 2012 sa očakáva pokles vývozu mäsa takmer o jednu tretinu na 235 tis. ton. Naopak, dovoz hovädzieho mäsa z Južnej Ameriky sa môže kvôli nízkej ponuke na domácom trhu a vysokým cenám na trhu EÚ opäť znásobiť a vzrásť o 10 % na 316 tis. t. Preto bude EÚ oproti roku 2011 opäť netto importérom hovädzieho mäsa. To však neplatí pri exporte živého hovädzieho dobytka, ktorý je relatívne stabilný (148 tis. t), najmä do Turecka a Ruska. Množstvo vyvezeného živého dobytka v roku 2012 by malo byť asi 383 tis. t, čo je o 20 % viac, ako sa do EÚ dovezie.

Turecko je momentálne najdôležitejším exportným trhom EÚ
Najdôležitejším odberateľským trhom hovädzieho mäsa a dobytka z EÚ nebolo prvýkrát v roku 2011 Rusko, ale Turecko. Takmer 30 % celkového exportu (v hmotn. vyjadrení) hovädzieho mäsa a dobytka sa vlani vyviezlo do Turecka. Druhým najdôležitejším dovozcom hovädzieho mäsa z EÚ je najväčší importér hovädzieho mäsa na svete – Rusko. Doteraz najväčšiemu obchodnému partnerovi EÚ sa v roku 2011 vyviezlo menej ako pätina celkového vyvezeného objemu hovädzieho mäsa. V roku 2011 ostala najdôležitejším dodávateľom hovädzieho mäsa do EÚ Brazília, odkiaľ bolo až 38 % európskeho importu hovädzieho mäsa. Na druhom a treťom mieste najvýznamnejších importérov do EÚ sú Argentína a Uruguaj. V roku 2011 bol ich podiel na importe 19 %, resp. 15 %. Na 4. mieste boli v roku 2011 medzi dôležitými dovozcami hovädzieho mäsa USA.

Slovensko a jeho pozícia na trhu EÚ
Podľa informácii predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory sa na Slovensku znížila produkcia jatočného hovädzieho dobytka od roku 2004 do roku 2010 o 46,8 percenta. Celková výroba dosahuje 14 tisíc ton a na produkcii EÚ sa Slovensko v roku 2010 podieľalo 0,18 percentami.

Autor článku: PPA - ATIS a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: PPA - ATIS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments