Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Obrovský vlahový deficit vo viacerých regiónoch zhoršil pretrvávajúci vietor

Obrovský vlahový deficit vo viacerých regiónoch zhoršil pretrvávajúci vietor
insert_photopixabay.com

Približne 6 percent územia Slovenska trápi až extrémne sucho. Potvrdil to Slovenský hydrometeorologický ústav, podľa ktorého je najhoršia situácia na celom juhu Slovenska.

„K najkritickejším oblastiam patrí juhovýchodná oblasť Podunajskej nížiny, pretože tam sa nedostatok zrážok kumuloval už od jesene 2020,“ skonštatoval klimatológ Pavol Faško.

Napršalo, ale nestačí to

V súvislosti so zrážkami z uplynulých dní odborníci hovoria síce o zlepšení situácie, nie však o výraznejšej zmene. Deficit vlahy bol totiž v mnohých oblastiach natoľko vysoký, že zrážky z uplynulých dní nepomôžu.

„Zrážky, ktoré sme pozorovali na celom území Slovenska, boli vysoké najmä na východe krajiny. Na západe v najbližších dňoch k výraznejšiemu zlepšeniu so suchom nedôjde, pretože ten deficit je podstatne vyšší, ako úhrny, ktoré sme zaznamenali. Celá situácia je zaujímavá z dôvodu, že celý rok 2021 môžeme hodnotiť ako pomerne suchý. Zaujímavá bola zima 2021 – 2022, ktorá bola prevažne teplá až veľmi teplá a najmä v južnej polovici Slovenska bola slabá snehová pokrývka,“ dodal klimatológ Jozef Pecho.

Práve nedostatok snehu predurčil aj aktuálne sucho.

„Najmä juhozápad Slovenska, Podunajská nížina, ale aj časti Východoslovenskej nížiny, tam sa vlahový deficit pohybuje, keď spočítame minulý rok a začiatok tohto roka do konca marca, výrazne nad 100 mm,“ dodal klimatológ.

K nedostatku zrážok sa v uplynulých mesiacoch pridal aj neprajný vietor. Veterný bol najmä február.

„Vietor je faktor, ktorý výrazne prispieva k vysychaniu zemského povrchu, zvlášť, ak je exponovaný a nie je snehová pokrývka, vtedy dochádza k výraznému vysušovaniu,“ dodal Pecho.

Pokračuje nerovnomernosť

Deficit vlahy sa na celom Slovensku po vlaňajšku kulminoval tento marec. Napríklad v Hurbanove dosiahol až 190 mm. Vlani boli podľa odborníkov tri hlavné obdobia sucha – prvá polovica jari, júl a väčšia časť jesene.

„Toto je základom stavu, do ktorého sme sa prepracovali v súvislosti so suchom v marci 2022. Dá sa to dokumentovať aj na tom, ako boli zrážky rozložené. Napríklad na konci novembra za tri dni napršalo výrazné množstvo zrážok, také veľké, ako sme na meteorologických staniciach zaznamenali dokopy za predchádzajúcich 65 dní. Aktuálne zrážky, ktoré sme namerali v Hurbanove a Dudinciach posledný marcový deň a v prvý aprílový deň, predstavovali 20 mm. Takéto množstvo sme zaznamenali dokopy v predchádzajúcich 50, respektíve 52 dňoch,“ uviedol klimatológ Faško.

Bude mrznúť

Dobré správy pre poľnohospodárov neprinášajú ani najbližšie dni. Meteorológovia očakávajú jarné mrazy, ktoré sa zrejme podpíšu na vegetácii.

„Tak ako sme mali v marci počasie ako v apríli, tak sa teraz zima vráti a na začiatku apríla budeme mať počasie, ako vo februári,“ upozornila Paulína Valová zo SHMÚ.

Zo soboty na nedeľu očakávajú odborníci sneženie na celom území Slovenska, aj v nížinách môže napadnúť 2 až 5 cm snehu. Teploty klesnú jeden až štyri stupne pod nulu, na severe ešte o dva stupne nižšie.

„To pri rozvinutej vegetácii už môže byť problém. Chcem však upozorniť, že noc z nedele na pondelok bude so zmenšenou oblačnosťou a utíši sa vietor. Teplota bude klesať pod bod mrazu na celom území Slovenska – mínus 1-2 stupne budú v nížinách, a mínus 12-13 stupňov v dolinách, možno aj mínus 15 tam, kde bude sneh. Hovoríme teda o celoplošnom mraze,“ varuje Valová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments