Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

O legálne domáce pálenice záujem nie je

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 504
UniCredit Bank 2018

Možnosť páliť doma alkohol z vlastného ovocia či medu legálne veľký záujem u Slovákov nevzbudila. Zákon domácu výrobu destilátov dovolil v tomto roku. Podmienkou je však registrácia a výroba na certifikovanom zariadení.

Výrobcovia tiež musia platiť dane a viesť evidenciu o vyrobenom destiláte. Na Colných úradoch a Ministerstve pôdohospodárstva o takéto aktivity prejavilo záujem len 10-žiadateľov. Tí si vybavili registráciu prístroja, štyria už destilát aj vyrábali. Záujem je teda pomerne nízky.

„Myslím si, že je to z viacerých dôvodov. Prvý je ten, že to zariadenie, ktoré už ľudia doma mali, bolo väčšinou nelegálne zariadenie, bez certifikátu. Také si zlegalizovať nemôžu, museli by si kúpiť nové, certifikované zariadenie. To ale ľudia spravidla neurobia. Druhý dôvod je ten, že pri pálení doma za 12-14 hodín vypália len polovicu toho, čo v pálenici,“ myslí si Tomáš Holota zo Združenia páleníc a liehovarov.

Podľa neho sa v domácnostiach páli naďalej nelegálne.

Ministerstvo pôdohospodárstva počet zaregistrovaných domácich páleníc nekomentovalo.

„Cieľ bol, aby právny poriadok umožňoval súkromnú výrobu destilátu bez nutnosti administratívne náročného procesu získania povolenia na liehovarnícky závod pestovateľské pálenie ovocia. V súčasnosti uvedené právny poriadok SR vyššie uvedené umožňuje,“ uviedol tlačový odbor MPRV SR.

Umožnenie domáceho pálenia zatiaľ negatívne pestovateľské pálenice nezasiahla, hoci sa toho pri schvaľovaní zákona obávali. Záujem o profesionálne služby páleníc v niektorých regiónoch dokonca narastá. Napríklad v okolí Nitry majú mnohé pálenice termíny plné aj do októbra. Dôvodom je dobrá úroda marhúľ v kraji.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1421 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.