Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Český ÚKSUP povolil plošnú likvidáciu hlodavcov

Český ÚKSUP povolil plošnú likvidáciu hlodavcov
insert_photoTASR

Povolenie plošného trávenia hrabošov na poliach ohrozí podľa ministerstva životného prostredia ďalšie zvieratá a vtáky, ale podľa Agrárnej komory ČR je tento postup potrebný.

Český zväz ochrancov prírody poľnohospodárom odporučil miesto chémie hlbokú orbu, ktorá však podľa komory nie je tak účinná. Prezident komory Zdeněk Jandejsek povedal,  že otravy iných zvierat nehrozia a naopak, hlodavce môžu ohroziť ľudí prenášaním chorôb.

Trávenie povolil Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKZÚZ), spadajúci pod ministerstvo poľnohospodárstva (MZe). To zvolalo na piatok rokovanie s odborníkmi ohľadom metód likvidácie hlodavcov.

Spor dvoch ministerstiev

Poľnohospodári môžu vďaka povoleniu ÚKZÚZ rozhadzovať plošne jed Stutox II do začiatku decembra. Povolenie sa týka poľnohospodárskej pôdy, viníc, pastvín, sadov, plôch pod ihličnanmi, alebo okrasnými rastlinami. MŽP uviedlo v tlačovej správe, že je to v rozpore so zákonom na ochranu prírody a krajiny.

„Plošná aplikáciu tohto toxického jedu na poľnohospodársku pôdu považujeme za extrémne rizikovú pre životné prostredie,“ povedal riaditeľ odboru druhovej ochrany MŽP Jan Šíma.

Jed môže podľa neho otráviť aj bažanty, zajace či srnky, a navyše po zjedení hrabošov usmrtených jedom aj sovy, bociany alebo volavky.

Úrad podľa hovorkyne MŽP Petry Roubíčková na problém upozornil ministerstvo poľnohospodárstva.

„Na odpoveď však ministerstvo poľnohospodárstva nijako nečakalo a ÚKZÚZ bez konzultácie s ministerstvom životného prostredia povolenie vydal,“ uviedla.

Agrorezort zvolal rokovania s odborníkmi. Chce zhodnotiť, či zachovať možnosť plošnej aplikácie Stutoxu II.

„V niektorých lokalitách v Zlínskom, Juhomoravskom a Olomouckom kraji je situácia neúnosná. Premnoženie hraboša je spojené so zdravotnými rizikami pre ľudské zdravie, vznikajú veľké hospodárske škody. Samozrejme, tiež chceme maximálne ochrániť našu prírodu a krajinu,“ uviedol minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (ČSSD) .

Žiadny poľnohospodár podľa MZe zatiaľ plošné použitie jedu nevyužil. Plošné trávenie kritizujú okrem MŽP aj ekologické organizácie.

Storch: Aplikácia jedu prispeje k väčšiemu rozšíreniu hrabošov

„Najmä je pre nás nepochopiteľné povolenie v remízkach a poľných priekopách, ktoré sú často jediným útočiskom poľných vtákov,“ uviedol Václav Zámečník z Českej spoločnosti ornitologickej.

Jed môžu zjesť napríklad aj domáce psy a mačky alebo zákonom chránenie krkavce, uviedol David Storch z Katedry ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej, ktorý je predsedom výboru Českej spoločnosti pre ekológiu.

Ak navyše po zjedení otrávených hlodavcov zomrú dravci, bude sa ich populácia obnovovať pomalšie než populácie hrabošov. Aplikácia jedu tak nakoniec podľa Storcha paradoxne prispeje k väčšiemu rozšíreniu hrabošov.

Podľa prezidenta Agrárnej komory Jandejska ale otravy iných zvierat nehrozia, pretože hraboše si granule s jedom dotiahnu do dier, kde uhynú. Toxický prípravok sa potom rýchlo rozpadá.

„Vtáky alebo dravci sú v podstate mimo ohrozenia, väčšina tých myší zostane v pôde, a nie vonku,“ povedal.

Stýblo: Pluh zničí zásobárne hrabošov

Český zväz ochrancov prírody poľnohospodárom odporučil, aby miesto chémie bojovali proti premnoženým škodcom orbou.

„Pluhom efektívne zničia hniezda aj zásobárne hrabošov. Zároveň tiež podporia toľko potrebné zlepšenie vodného režimu v pôde,“ uviedol riaditeľ kancelárie zväzu Petr Stýblo.

Podľa šéfa Agrárnej komory možno orbou zničiť len malú časť hniezd hrabošov. Neúčinná je podľa neho tiež aplikácia jedu priamo do dier hlodavcov.

„Nikto nezvládne do tých státisícov dier na poliach dať jed a myši týmto spôsobom likvidovať,“ povedal.

Poľnohospodári by si podľa riaditeľa kancelárie zväzu ochrancov prírody mali uvedomiť, že aj napriek výnimky od ÚKZÚZ musia spĺňať podmienky zákona o ochrane prírody a krajiny.

To je ale podľa neho pri jede Stutox II prakticky nemožné. MŽP uviedlo, že nalieha na Českú inšpekciu životného prostredia, aby prípadné porušenia zákona preverovala.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments