Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Z domova Zaujímavosti

Zlatý rok pestovateľských páleníc v Trenčianskom kraji. Alkohol tiekol potokom

blank

Vo výrobnom období 2018/2019 vypálili v 58 pestovateľských páleniciach v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) 1,6 milióna litrov čistého alkoholu (3,2 milióna litrov 50-percentného alkoholu).

Je to takmer štvornásobne viac, ako sa v kraji vypálilo v predchádzajúcich dvoch sezónach.

Ako informovala hovorkyňa Colného úradu v Trenčíne Renáta Peťovská, do štátneho rozpočtu putovala spotrebná daň so zníženou sadzbou vo výške 8,6 milióna eur. V sezóne 2017/2018 sa v páleniciach v TSK vypálilo 460.000 litrov čistého alkoholu, spotrebná daň predstavovala 2,5 milióna eur. V sezóne 2016/2017 sa vypálilo 430.000 litrov čistého alkoholu so spotrebnou daňou 2,3 milióna eur.

„Výrobné obdobie v páleniciach sa nezhoduje s kalendárnym rokom. Za výrobné obdobie sa považuje obdobie, ktoré sa začína 1. júla bežného roka a končí 30. júna nasledujúceho roka. V praxi si pestovatelia túto skutočnosť často neuvedomujú, a potom môže nastať situácia, že im hrozí pokuta a doplatenie spotrebnej dane za prekročenie stanoveného limitu určeného na uplatnenie zníženej sadzby dane,“ pripomenula Peťovská.

86 litrov na hlavu

V jednom výrobnom období si podľa nej jedna osoba na svoju osobnú spotrebu a na jej domácnosť môže dať vyrobiť 43 litrov čistého alkoholu (86 litrov 50-percentného alkoholu) so zvýhodnenou sadzbou 540 eur za hektoliter čistého alkoholu, teda 2,70 eura za jeden liter 50-percentného alkoholu. Vyššie množstvo destilátu už podlieha základnej sadzbe spotrebnej dane, ktorá je dvojnásobná v porovnaní so zvýhodnenou sadzbou.

„Aj keď si osoba dá vypáliť kvas v jednom výrobnom období vo viacerých páleniciach, množstvá vypáleného alkoholu sa spočítavajú. Lieh vyrobený v pestovateľskej pálenici, na ktorý sa vzťahuje zvýhodnená sadzba spotrebnej dane, musí byť použitý len na vlastnú spotrebu osoby a jej domácnosti, nesmie byť predmetom ďalšieho predaja ani iného uvádzania na trh,“ zdôraznila hovorkyňa.

Fyzické osoby majú od 1. januára tohto roka možnosť vypáliť si kvas aj súkromne. Súkromné pálenie kvasu podlieha prísnym zákonným podmienkam a aj v tomto prípade existuje povinnosť z vypáleného liehu podať daňové priznanie a zaplatiť príslušnú spotrebnú daň z liehu.

„Colný úrad Trenčín eviduje aktuálne jedného súkromného výrobcu destilátu. Celkovo je na Slovensku evidovaných zatiaľ 11 súkromných výrobcov destilátu,“ uzavrela Peťovská.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1579 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. blank
    jm
    19. septembra 2019

    Skoro ako v Rakúsku. Len tam hospodár svoju pálenku predá to znamená že aj zarába. U nás okrem štátu nemôže asi nikto z drobných hospodárov aj zarábať na tom čo dopestuje. Načo by aj .Lepšie je kvalitné ovocie nechať zhniť na zemi ako vypáliť z neho destilát.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.