NKÚ ČR: Dotácie na poľnohospodárov mieria k veľkým firmám
Väčšinu z miliárd českých korún európskych dotácií na rozvoj poľnohospodárstva z Programu rozvoja vidieka štát rozdáva veľkým firmám. Podpora malých a stredných podnikov, ktorým mal program pomôcť, naproti tomu viazne. Uviedol to včera (4. júna) v tlačovej správe Najvyšší kontrolný úrad Českej republiky (NKÚ).
Hodnotenie projektov žiadateľov o dotácie je podľa úradu neprehľadné. Ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré peniaze z programu rozdeľuje, výčitky popiera a tvrdí, že veľké podniky nezvýhodňuje.
NKÚ sa pri kontrole zameral na rozdeľovanie peňazí z opatrení Spolupráca v Programe rozvoja vidieka v programovacom období 2014 až 2020. Dotácie majú posilniť výskum, rozvoj a inovácie v poľnohospodárstve a tiež pomôcť malým a stredným podnikom.
„Z pripravených 3,8 miliárd korún rezort vyčlenil viac ako 2,8 miliardy na jednu konkrétnu oblasť – podporu vývoja pri spracovaní poľnohospodárskych produktov, kde väčšinu schválených žiadateľov o dotácie predstavovali veľké potravinárske firmy,“ povedal hovorca NKÚ Václav Kešner.
Ministerstvo potvrdilo, že z podporených žiadostí v tejto oblasti tvoria projekty malých a stredných podnikov len menšinu – zhruba 30 percent.
„Je logické, že organizačne zvládnuť spoluprácu s výskumnými organizáciami sú schopné skôr väčšie podniky,“ oznámilo v reakcii na kontrolu tlačové oddelenie ministerstva.
V oblasti podpory rozvoja pri spracovaní poľnohospodárskych produktov tiež ministerstvo podľa NKÚ nastavilo pre žiadateľa priaznivejšie podmienky ako v ostatných oblastiach. O peniaze môžu žiadať opakovane a nebola stanovená horná hranica peňazí, ktoré môžu získať. Dotácie firmy používajú na nákup strojov či stavby, zatiaľ čo výdavky na výskum boli zanedbateľné – zo 46 preverených projektov predstavovali len asi jedno percento.
„Čo je zarážajúce vzhľadom na to, že pomoc vedy a výskumu je jeden z hlavných dôvodov, prečo ministerstvo tieto dotácie rozdeľuje,“ doplnil hovorca NKÚ.
České ministerstvo to popiera.
„Kľúčovým cieľom je zavedenie výsledku výskumu do praxe, čo má viesť k väčšej konkurencieschopnosti. K tomu je potrebné aj nákup nových technológií a strojov,“ oznámilo tlačové oddelenie.
Veľké firmy v Programe rozvoja vidieka nie sú podľa ministerstva zvýhodnené. Podľa NKÚ sa ale nedarí podporovať malé a stredné podniky.
„Jedným z dôvodov sú napríklad zložité dotačné podmienky pre určité oblasti, kvôli ktorým neboli žiadosti o dotácie schválené. V iných oblastiach, ktoré vybralo ministerstvo na podporu, zasa žiadatelia nemajú o dotácie záujem,“ uviedol Kešner.
Ministerstvo oznámilo, že analyzuje príčiny nízkeho záujmu a chce upraviť podmienky, aby motivovali aj menšie podniky.
Nedostatky má podľa kontrolórov aj schvaľovanie dotácií. Pre posudzovanie projektov vytvorilo ministerstvo komisie, ale rozhodnutie komisií nemožno preskúmať, známy je len výsledok. Odvolanie niektorých neúspešných žiadateľov navyše posudzovala rovnaká komisia, ktorá pôvodne rozhodla o tom, že dotáciu nedostanú. Podľa ministerstva sú výsledky transparentne zverejnené na internete a žiadateľ je o dôvodoch zamietnutia informovaný.
NKÚ tiež uviedol, že má čerpanie dotácií meškanie. Ku koncu roka 2017 preplatilo ministerstvo len päť projektov spolu za 186 miliónov.
„Teraz je potrebné začať pracovať na tom, aby sa situácia zmenila. Sme približne v polovici programového obdobia a ešte nie je neskoro, s tým niečo robiť,“ povedal člen NKÚ Pavel Hrnčíř, ktorý kontrolu viedol. Podľa ministerstva však patrí Program rozvoja vidieka z hľadiska čerpania k najlepším.
To slovenskému NKÚ nikto nedovolí podobné správy: naša mafia je proste lepšia než tá Babišova. Takže, zas sme v niečom porazili Čechov (a to ich vedie Slovák – možno to naschvál nás necháva vyhrať)
NKÚ SR poukázala na nedostatky a vytkla v podstate to isté čo NKÚ v ČR ,len akosi to všetko ostalo bez povšimnutia.
Pravdupovediac, dovolím si nesúhlasiť. Vedel si, že najväčší poberateľ agrodotácii v Nemecku berie iba 27% toho, čo Bureš ? Teda Babiš ? Takže kto je tu najlepší ? Myslím, že jednoznačne Hnízdíci čápy ze Slovenska. A koľko Burešovi tečie z agrodotácií prichádzajúcich na Slovensko ? Stovky plných čapích hnízd.