Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Nemeckým roľníkom sa tento rok úroda obilnín nevydarila

Nemeckí roľníci majú v tomto roku menej šťastia s úrodou obilnín, ale nielen s ňou, než vlani. Poliam chýbalo viac slnečných lúčov. Hektárové úrody klesli medziročne o 10 až 20 %, ba aj viac. Nedostatok slnka sa najvýraznejšie prejavil na juhu krajiny. Ale spotrebitelia by tento pokles nemali veľmi pocítiť.

Pšenice sa v niektorých oblastiach zberá až o tretinu menej. Jej klasy sú menšie a zrná tenšie. Na kilogram múky sa musí zomlieť viac zŕn.

Úroda potravinárskej pšenice je tento rok biedna. Odborníci odhadujú, že sa jej 60 až 70 % pre výživu obyvateľstva nehodí. Bude sa vykupovať len na skŕmenie a malá časť sa použije na výrobu biopaliva.

Vlani zobrali nemeckí roľníci z polí 48,8 milióna ton zrna, vrátane kukurice. Z nich bol podiel pšenice 26,5 milióna ton. Jačmeňa sa zožalo 11,6 milióna ton a raže 3,5 milióna ton. Oficiálne výsledky tohtoročnej úrody budú známe v piatok (19.8.).

Výkyvy v celkových úrodách poľnohospodárskych plodín sú samozrejmé. Úrody v rokoch 2013 a 2014 boli výborné, vlani bola žatva veľmi dobrá. Roľníci však na tom nezarobili. V roku 2015 ceny obilnín na svetovom trhu výrazne klesli. Pri zlých úrodách by mali ceny zrnín vzrásť. Nebude to však prípad tohto roka. Obilniny v Spojených štátoch, v Rusku a na Ukrajine sa vydarili.

V niektorých nemeckých regiónoch zažívajú sklamanie aj ovocinári. V Hesensku začali oberať jablká. Dosť plodov má „chyby krásy“, chuť im však zostala a vyzerajú aj zdravo.

Dažde spôsobili škody aj na zelenine a vo vinohradoch. Plesne napádajú vinič a ekovinohradníci môžu prísť dokonca o celú úrodu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments