Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z ekonomiky

Napravili starú krivdu

Napravili starú krivdu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Škrtanie podpôr na plochy, ktoré sú v ovocných sadoch nevyhnutné pre mechanizmy, je minulosťou. Aspoň tak to deklaruje Pôdohospodárska platobná agentúra. Po novom už dotácie na tieto plochy škrtať nebude.

„Ku kráteniu platieb ovocinárov došlo na základe nejednoznačnej interpretácie usmernenia. Pre ovocinárov sa toto usmernenie momentálne už zjednoznačnilo a ovocinári dostanú celú integrovanú platbu na celý sad. Na takzvané obratliská, kde sa otáčajú stroje,  im bude poskytnutá základná platba,“ vysvetlil riaditeľ PPA Jaroslav Jánoš.

Keď si úrady nerozumejú

Platby na spomínané plochy mali v praxi ovocinári dostávať už dávno. Téma sa otvorila pred niekoľkými rokmi – slovenskí pestovatelia boli totiž v porovnaní so zahraničnými znevýhodnení, keď im peniaze na takzvané obratliská či cesty pre traktory agentúra neuznávala. Hoci už v roku 2016 vstúpilo do platnosti metodické usmernenie, podľa ktorého sa spomínané plochy mali zarátavať do výmery sadu a boli uznané aj Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym, PPA sa riadila inými predpismi a plochy neuznávala.

„Prišli k nám, postavili sa skraja ku stromu a plochu uznali len od neho po posledný strom. Všetky ostatné plochy boli vyškrtané. V menších sadoch to robilo asi 5 percent plochy, v tých väčších to boli asi 3 percentá,“ vysvetlil Marián Varga z Ovocinárskej únie Slovenska.

Podľa neho tak pestovatelia prichádzali o tisíce eur, hoci im legislatíva peniaze zaručovala.

„Buď nám platby o nejakú sumu skrátili a bol tam teda nejaký postih, alebo, ak sme nesúhlasili, nám pozastavili všetky dotácie. Pre ovocinársky subjekt to znamenalo pozastavenie desiatok, možno aj sto tisíc eur na niekoľko mesiacov. Aj keď o polroka neskôr ovocinár tieto peniaze dostal, mesiace sa musel zaobísť bez nich a po polroku neraz už bolo pre neho neskoro,“ dodal Varga.

Napravená krivda

Nový prístup Pôdohospodárskej platobnej agentúry preto vnímajú ovocinári viac ako pozitívne.

Môžeme skonštatovať, že napravili starú krivdu a chybu minulosti. Je dobre, že sa to konečne udialo, lebo veľa ovocinárov to aj upokojí. Bolo to stále zdrojom napätia. Takto budú mať ovocinári nielen viac peňazí a nebudú mať krátené dotácie, ale budú mať aj viac pokoja,“ dodal Marián Varga.

O probléme pestovatelia rokovali v uplynulých mesiacoch so samotnou pôdohospodárskou agentúrou. Tá preto po novom vyplatí dotácie na celý ovocný sad vrátane obratliskového priestoru, ktorý nepresahuje 12 metrov od začiatku a na konci riadkov, a 8 metrov po stranách pozdĺžne vysadených radov ovocných stromov a krov.

„Krátenie týchto dotácií bolo úplným nezmyslom. Samozrejme, sme radi, že sa to zmení a aj za to, že sa riešenie našlo pomerne rýchlo po spoločných stretnutiach. Veríme však, že sa riešenie nájde aj pre iné problémy, ktoré pretrvávajú. Napríklad čo sa týka previsov alebo niektorých remízok, pri ktorých tiež dochádza ku kráteniu alebo k pozastaveniu dotácií,“ dodal Oliver Šiatkovský, predseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ZS3
ZS3
10. máj 2021 14:10

…áno, ale vinice ponechali po starom. Proste nič nevedia urobiť na 100%.

Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
12. máj 2021 6:05

A čo sa zmenilo? Pán Varga, pán Siatkovsky?! Podľa vyjadrenia GR PPA ostáva ovocinárom plna “len” základná platba,tak ako tomu bolo aj doteraz,len konečne Riadiaci orgán – MPRV SR zosúladilo vlastne usmernenia,ktoré sú pre PPA právne záväzne! Opäť sme sa nechali oklamať v priamom prenose,tak ako pri prevode medzi piliermi… Celý komentár »