Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Na podporu poistného pôjde o milión eur viac, ako vlani!

Na podporu poistného pôjde o milión eur viac, ako vlani!
insert_photoAgra poisťovňa

Pôdohospodárska platobná agentúra dnes vyzvala žiadateľov o predkladanie žiadostí o aktiváciu konta v DataCentre. Môžu tak urobiť do konca marca 2021 v súvislosti s opatrením na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe.

„Bez registrácie v systéme ITMS2014+ nie je umožnené predloženie samotnej žiadosti o poskytnutie dotácie na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe. Žiadosť o aktiváciu konta je nevyhnutné zaslať do DataCentra pred podaním žiadosti o poskytnutie dotácie na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe. Podanie žiadosti o aktiváciu konta v DataCentre nenahrádza samotné podanie žiadosti o dotáciu na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe,“ informuje Pôdohospodárska platobná agentúra.

Už zaregistrované subjekty v systéme ITMS2014+ sa nemusia opakovane registrovať, ale v prípade zmien je potrebné vykonať aktualizáciu údajov pred podaním žiadosti o poskytnutie dotácie na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe.

„Subjekty, ktoré žiadali v predchádzajúcich rokoch o Zelenú naftu 2019+ nemusia vykonávať v systéme ITMS2014+ žiadne úpravy, odporúčame ale skontrolovať aktuálnosť údajov,“ uvádza vo výzve PPA.

Podpora poistného rastie

Opatrenie na podporu poistného bolo po dlhšej prestávke realizované v roku 2019 a suma vyčlenená na podporu dosiahla 4 milióny eur.

„V prvom roku dosiahla výsledná výška podpory 56,13 percent zo sumy zaplateného poistného. Celkovo sa o podporu prihlásilo 652 subjektov. Vlani bol záujem vyšší a počet žiadateľov dosiahol takmer 900. Medzi rokmi 2019 a 2020 došlo aj k zvýšeniu alokovanej čiastky na podporu poistného zo 4 na 5 miliónov eur. Výška podpory dosiahla vlani 45,19 percent zo sumy poistného,“ hovorí Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne.

Uvedené údaje špecializovanej poisťovne pre poľnoinfo.sk potvrdilo aj ministerstvo pôdohospodárstva.

„Za minulý rok si žiadosť podalo 894 žiadateľov, z toho po administratívnej kontrole a splnení podmienok bola dotácia poskytnutá napokon 821 žiadateľom. Vyčerpal sa celý limit stanovený MPRV SR pre rok 2020 a to v sume 5 miliónov eur,“ informuje tlačový odbor agrorezortu.

Ministerstvo dnes pre poľnoinfo.sk potvrdilo, že v rámci podporného opatrenia na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe bol pre rok 2021 stanovený limit vo výške 6 miliónov eur. Suma na podporu poistného je tak medziročne o milión eur vyššia.

„Očakávame, že záujem poľnohospodárov o refundáciu časti poistného bude aj v roku 2021 rásť. Predpokladám, že podpora poistného by mohla opäť dosiahnuť sumu medzi 40 až 50 percent zo zaplateného poistného,“ myslí si Dalibor Bán, šéf špecializovanej poisťovne.

Samotná výzva na podporu poistného bude vyhlásená v nasledujúcich mesiacoch a žiadatelia ju nájdu na webovej stránke Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Agra poisťovňa

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ja,L
Ja,L
3. marec 2021 20:32

Úžasný postup registrácie. Nikdy horšie. Neviem načo treba všetko komplikovať. Stačilo by pri zakreslovaní máp požiadať súčasne aj o poistenie, a vyznačiť ktoré parcely chce žiadateľ poistiť. Netreba žiadne ďalšie registračné čísla, dobre by poslúžilo číslo registra žiadateľa na PPA. Termín na poistenie do konca marca, mapy zakreslujeme do 15.… Celý komentár »

realista
realista
3. marec 2021 20:50
Odpoveď na  Ja,L

„nemiešajte hrušky s jablkami“…..
poistné je štátna pomoc, SAPS „& spol.“ sú podpory financované z fondov EK….

bola zima tak bolo treba aj prečítať niečo iné ako Nový čas….

DoesntMatter
DoesntMatter
4. marec 2021 10:05
Odpoveď na  Ja,L

@realista
A co, ze je to statna pomoc. Koho to ma zaujimat? Pomaly budeme musiet ovladat rozpoctove pravidla a vsetky procesy v PPA. To nech si vyriesi PPA. Podla vasej logiky budeme robit ziadosti na kazdy bankovy ucet, podla toho, kde ma PPA zdroje.

realista
realista
4. marec 2021 13:24
Odpoveď na  Ja,L

re: DoesntMatter stačí, keď Vás bude zaujímať národná legislatíva týkajúca sa podpôr…..a podľa mojej logiky budeme robiť žiadosť samostatne, na peniaze z národných zdrojov a zo zdrojov EK a spolufinancované…. Alebo aj vy posielate jednu sumu na úrad vlády a nech si to už rozdelia čo je sociálnej poisťovne, čo… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
4. marec 2021 18:05
Odpoveď na  Ja,L

@realista Jedna platba je z rise snov. To by bolo uzasne. Skor ci neskor to tak bude, zopar ludi tvoriacich realne hodnoty neuzivia tie kvanta uradnikov. Pravda je taka, ze to ma byt starostou PPA a mne to moze byt uplne jedno odkial sa to plati. Systemy maju byt zladene… Celý komentár »

G.S.
G.S.
4. marec 2021 18:48
Odpoveď na  Ja,L

Doesn – na čo máme počítače? No predsa na hranie. Na čo iné by si ich ešte chcel používať v štátnej správe? Nestačí ti, že napríklad každý rok musíme ako prílohu k IL dávať aj registráciu farmy? Napriek tomu, že PPA a CEHZ by mali mať prepojené systémy, tak ty… Celý komentár »

Ja,L
Ja,L
4. marec 2021 20:00
Odpoveď na  Ja,L

Re: realista Registračné číslo z PPA sa pekne používa aj pri podávaní hlásenia chémie na jednotlivých pozemkoch. Tu nie je problém? Nie je to nič komplikované. Kľudne zaregistrovať s číslom z PPA aj na poistenie. Mimochodom, nemám to z nového času, ale zo stránky MPSR.SK Odporúčam otvoriť aj prílohy ako… Celý komentár »

Ja,L
Ja,L
4. marec 2021 20:01
Odpoveď na  Ja,L

RE: D.S.
Mne UKSUP posiela len elektronicky.