Pýcha nášho poľnohospodárstva padla na kolená. Situácia je mimoriadne vážna
Vinársky sektor hlási obrovské straty a prepad tržieb, pre ktoré hrozí zánik producentov aj viníc. Spôsobujú ich opatrenia súvisiace s pandémiou.
„Vinársky sektor je jeden z najpoškodenejších, pretože uzatvorenie HORECA segmentu, vlastných predajní, zákaz hromadných podujatí, eventov a festivalov, spôsobil výpadok na príjmoch vinárov v priemernej výške 40 percent. Hlavne pre malé rodinné vinárstva sú obmedzenia likvidačné a musia si nájsť aj iné zamestnanie, aby sa uživili,“ uviedla Jaroslava Kaňuchová Pátková, riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.
Tržby výrazne klesli
Na prepade tržieb sa najviac odrážajú zatvorené bary či reštaurácie. Problémy spôsobuje aj obmedzenie turizmu. Vinárstva a vinice pocítili za uplynulý rok mierne oživenie len počas leta, zvyšok roka je pre nich kritický.
„Je to prepad o 70 – 80 percent v rámci odbytového kanálu cez reštaurácie a bary. Takže to výrazne cítiť. A rovnako aj vinárstva, ktoré mali vybudovaný agroturizmus, ako je na Tokaji, tiež pociťujú v tomto smere prepad,“ potvrdil aj Jaroslav Ostrožovič, vinár z Veľkej Tŕne.
Podľa neho cítiť pokles aj v obchodných sieťach.
„Ľudia začali šetriť a cítiť to aj v nákupných košíkoch, takže kupujú lacnejšie vína. A to sú často tie zahraničné, pretože veľkým problémom v Európskej únii sú nerovnomerné dotácie, a aj preto sú slovenské vína trochu drahšie. A aktuálna situácia ľudí posúva k nákupu lacnejších vín,“ skonštatoval vinár.
Prepad pociťuje aj Roman Holec, vinár z Veľkého Zálužia pri Nitre.
„My aj v rámci penziónu fungujeme najmä na rôznych akciách, ako sú svadby, oslavy, firemné podujatia, ochutnávky. A toto všetko v uplynulých mesiacoch padlo,“ uviedol Holec.
Pomoc neprichádza
Situáciu podľa Zväzu zhoršuje aj fakt, že ani rok po vypuknutí pandémie na našom území vinári žiadne odškodné či pomoc nedostali.
„Sľúbené odškodné, na ktorom ministerstvo pôdohospodárstva a PPA pracujú od júna 2020, doteraz nebolo vyplatené! Pre porovnanie ‐ v krajinách ako Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, mali odškodnenie z prvej vlny vyplatené v máji a júni 2020,“ uviedla Kaňuchová Pátková.
Rezort avizuje, že pomoc sa k vinárom dostane v najbližších dňoch.
„K 31.12.2020 PPA ukončila schvaľovací proces formou vydaní rozhodnutí a v priebehu roku 2021 bude PPA vyplácať finančné prostriedky pre schválené podniky. V rámci pomoci vinárom sa má výzva začať vyplácať v priebehu budúceho týždňa. Žiadosť si podalo až 75 vinárov v celkovej výške 1 177 214 eur,“ objasnil Daniel Hrežík, riaditeľ komunikačného odboru MPRV SR.
Rezort upozorňuje aj na možnosť čerpania peňazí z aktuálne otvorenej výzvy na investície pre producentov v špeciálnej rastlinnej výrobe, kam vinohradníci patria. V podobných podporách plánuje pokračovať aj po zvyšok roka.
Cielené odškodné
Vinári a vinohradníci, ktorí sú priamo závislí od sektoru HORECA však tvrdia, že aktuálne podpory, navyše pomalé, nestačia. Jednorazové odškodné problémy podľa nich nevyrieši.
„Vinári nedostávajú dostatočné kompenzácie ani cez prvú pomoc plus, pretože ich zamestnanci musia chodiť do práce, aby spracovali úrodu, venovali sa vinohradom, ošetrovali vyrábaný produkt, takže im zamestnávatelia musia vyplácať 100 percent mzdy. Náhradu však dostávajú iba vo výške 80 percent z 80-tich percent, čiže asi 64 percent. Zvyšné peniaze na výplaty si musia vinári požičať,“ zdôraznila Kaňuchová Pátková.
Sektor preto volá po systémovom odškodnení, zacielenom práve na tých, ktorí sú krízou postihnutí najviac.
„Zväz navrhuje, aby boli odškodnení tí producenti, ktorí vyrábajú menej ako 400 000 litrov vína a dodávajú výhradne prostredníctvom HORECA segmentu, vlastných predajní, eventov a agroturistiky za vínom. Žiadajú o urýchlené vytvorenie schémy, kedy z dôvodu trvania obmedzení nemôžu poskytovať svoje služby. Vinári si pritom nemôžu žiadať odškodnenie prostredníctvom ministerstva dopravy pod ktoré patrí cestovný ruch, keďže ich prevládajúcou činnosťou v rámci IČO je vinárska výroba, aj keď poskytujú aj gastro služby,“ dodala Kaňuchová Pátková.
Schému na odškodňovanie producentov, ktorí sú zasiahnutí zatvorenými reštauráciami či kaviarňami, otvorili už v susednej Českej republike. Naše ministerstvo potvrdilo, že zatiaľ podobnú schému notifikovanú nemá.