Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

MPRV: Projekty hnojísk budú zvýhodnené vo výzve programu rozvoja vidieka

MPRV: Projekty hnojísk budú zvýhodnené vo výzve programu rozvoja vidieka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Projekty skladovania živočíšnych hnojív budú zvýhodnené vo výzve programu rozvoja vidieka SR. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na štvrtkovú (5. 11.) kritiku prvovýrobcov mlieka, že pripravovaná vyhláška im uloží povinnosť prestrešenia hnojísk.

Alokácia vo výške 21 miliónov eur

„V rámci Programu rozvoja vidieka SR na roky 2014 až 2020 sa aktuálne pripravuje výzva na podopatrenie 4.1 ‚Podpora na investície do poľnohospodárskych podnikov‘, ktorá bude zameraná na špeciálnu rastlinnú a živočíšnu výrobu. Podporené budú najmä projekty zamerané na nákup technológií a techniky. V rámci živočíšnej výroby budú zvýhodnené projekty zamerané aj na skladovacie kapacity živočíšnych hnojív a na zlepšenie životných podmienok zvierat,“ spresnilo agroministerstvo.

Na výzvu sa podľa MPRV SR predpokladá alokácia finančných zdrojov vo výške 21 miliónov eur (10,5 milióna eur pre živočíšnu výrobu a 10,5 milióna eur pre špecializovanú rastlinnú výrobu), čo predstavuje aktuálne disponibilné finančné prostriedky spomínaného podopatrenia 4.1 programu rozvoja vidieka SR.

„Vyhlásenie výzvy predpokladáme v priebehu nasledujúceho týždňa na stránke Pôdohospodárskej platobnej agentúry, po prijatí stanoviska k výzve z Centrálneho koordinačného orgánu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR,“ doplnilo ministerstvo pôdohospodárstva.

MPRV SR počas nasledujúcich mesiacov predpokladá schválenie európskej legislatívy k prechodnému obdobiu, ktoré bude pravdepodobne dvojročné. Uvedená legislatíva stanoví finančné alokácie pre jednotlivé členské štáty, ktoré sa budú môcť použiť na ďalšiu podporu v rámci programu rozvoja vidieka v rokoch 2021 až 2022 (s čerpaním podľa pravidla n+3 do roku 2025).

„Takéto strategické rozhodnutie bude komunikované s odbornou verejnosťou a Riadiaci orgán programu rozvoja vidieka uplatní princíp partnerstva pred jeho prijatím,“ dodal odbor komunikácie a marketingu MPRV SR.

Prestrešenie hnojísk je problém

Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM) vo štvrtok informoval, že nová povinnosť, na základe ktorej má dôjsť k povinnému prestrešeniu hnojísk, so sebou prinesie ďalšie náklady, na ktoré prvovýrobcovia mlieka nemajú peniaze.

„Je viac než jasné, že ak by uvedená vyhláška vstúpila do platnosti, zlikvidovala by aj tých posledných prvovýrobcov mlieka. Ide pritom o povinnosť, ktorú nemajú chovatelia v iných krajinách EÚ. Ide o krok, ktorý chce vláda SR spraviť nad rámec európskej legislatívy. Je to tiež ďalší krok, ktorý stavia slovenských prvovýrobcov mlieka do nevýhody oproti zahraničným chovateľom. Naše straty sa tak oproti nim ešte prehĺbia, čím sa zhorší aj naša konkurencieschopnosť oproti zahraničnému mlieku,“ vysvetlil Alexander Pastorek, predseda SZPM.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments