Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Mlyn Kolárovo: Celkovo sme nakúpili približne 16 tisíc ton obilia pôvodom z Ukrajiny

Mlyn Kolárovo: Celkovo sme nakúpili približne 16 tisíc ton obilia pôvodom z Ukrajiny
insert_photoTASR/Henrich Mišovič - Na snímke riaditeľ spoločnosti Mlyn Kolárovo a. s. Levente Varga.

Levente Varga, riaditeľ akciovej spoločnosti Mlyn Kolárovo poslal portálu poľnoinfo.sk odpovede na otázky súvisiace s dovozom ukrajinskej pšenice. Okrem odpovedí na otázky nám zaslal aj samostatné stanovisko k medializovaným informáciám o nevyhovujúcich výsledkoch analýzy pšenice z Ukrajiny.

Ako hodnotíte výsledky analýzy ŠVPS ohľadne 1500 ton ukrajinskej pšenice vo Vašom mlyne? 

Výsledky kontravzorky a rozhodujúcej vzorky ešte nie sú k dispozícii, preto vyvodenie dôsledkov považujeme za predčasné. Predmetná šarža je zablokovaná a čakáme na ďalšie výsledky testov. Ďalšie informácie posielam v prílohe.

Robíte si vlastné analýzy ukrajinskej pšenice? Ako Vám vyšli? Nikdy ste nemali problém s jej kvalitou? 

Samozrejme, každé jedno auto testujeme na základné parametre v našom laboratóriu a na ďalšie parametre v externom akreditovanom laboratóriu. Aj kontrolné orgány viackrát odobrali vzorky, cielene na ukrajinskú pšenicu. Doteraz všetky výsledky potvrdili súlad s predpismi.

Koľko ukrajinskej pšenice ste za posledný rok (od začiatku vojnového konfliktu) spracovali? 

Celkovo sme nakúpili cca 16 tisíc ton obilia s pôvodom z Ukrajiny, to je cca 20% množstva, ktoré bolo uvoľnené do voľného obehu kontrolnými orgánmi.

Plánujete do budúcnosti obmedziť nákup ukrajinskej pšenice? 

Aktuálne nekupujeme žiadne množstvo ukrajinskej pšenice, trhová situácia sa výrazne zmenila, potrebné množstvo je možné nakúpiť lokálne.

TASR – Na snímke baliaca linka v závode Mlyn Kolárovo v Kolárove 4. apríla 2022.

Stanovisko spoločnosti Mlyn Kolárovo, a. s. k medializovaným informáciám o nevyhovujúcich výsledkoch analýzy pšenice z Ukrajiny

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dňa 13.04.2023 vydalo tlačovú správu o nevyhovujúcich výsledkoch analýzy pšenice z Ukrajiny a priamo identifikovalo našu spoločnosť ako zdroj kontaminácie. Vzhľadom k tomu, že MPRV SR žiadnym spôsobom nekomunikovalo s našou spoločnosťou a nežiadalo naše stanovisko, ako zodpovedný výrobca potravín považujeme za dôležité upresniť a doplniť niektoré prezentované informácie.

Kontrola a opatrenie sa týka iba jednej šarže obilia. Všetky naše výrobky v spotrebiteľskom balení, všetky naše výrobky balené pod značkami obchodných reťazcov sú vyrábané 100% z pšenice zo Slovenska.

K dnešnému dňu sú nám k dispozícii výsledky analýzy iba prvej vzorky, ale výsledky rezervnej a rozhodujúcej vzorky stále nie, preto vyvodenie dôsledkov považujeme za predčasné. Predmetná šarža bola okamžite zablokovaná.

Predmetné obilie sme nakúpili od spoločnosti registrovanej v Slovenskej republike, obilie bolo uvoľnené kontrolnými orgánmi do voľného obehu. Dodávateľ deklaroval kvalitu podľa platných predpisov v SR. Každé jedno auto sme testovali v našom laboratóriu na základné kvalitatívne parametre, pšenicu s pôvodom z Ukrajiny sme testovali na rezíduá pesticídov a na iné parametre v externom akreditovanom laboratóriu viackrát, súlad s predpismi bol vždy potvrdený (na rezíduá pesticídov neexistujú rýchlotesty, preto testovanie každej dodávky nie je možné).

Samotné MPRV deklarovalo, že obilie z Ukrajiny nepredstavuje zdravotné riziko

Kontrolné orgány taktiež viackrát kontrolovali cielene obilie z Ukrajiny, všetky predchádzajúce kontroly potvrdili súlad s predpismi. Naša spoločnosť nakúpila približne 16 tisíc ton obilia s pôvodom z Ukrajiny od júna minulého roku. Toto množstvo je menej ako 12 percent ročne spracovaného obilia. Taktiež toto množstvo je približne 20 percent množstva, ktoré bolo dovezené na Slovensko, ak prirátame množstvá obilia a múky dovezené z ďalších okolitých krajín, hlavne z Poľska, nie je možné vylúčiť že ostatní účastníci trhu taktiež spracúvajú obilie s pôvodom mimo EÚ.

Považujeme za dôležité deklarovať, že pšenica a všeobecne obilie z Ukrajiny má vysokú kvalitu, v rámci programu „Black Sea Grain Initiative“ Španielsko nakúpilo do dnešného dňa 4.8 milión ton obilia, Taliansko 1.9 milión ton, Holandsko 1.7 milión ton, Turecko 3 milióny tony atď.

Samotné MPRV SR deklarovalo dňa 4.4.2023, že „Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) v uplynulých dňoch zrealizovala cielenú kontrolu obilia z Ukrajiny, ktorá preukázala, že obilie z Ukrajiny nepredstavuje zdravotné riziko.“ Testy v našom laboratóriu a v externom akreditovanom laboratóriu vykonala aj naša spoločnosť priebežne a doteraz všetky výsledky potvrdili kvalitu.

Látka povolená v EÚ do roku 2020

Látka Chlorpyrifos, ktorej rezíduá boli identifikované, je bežne používaná vo Svete, bola patentovaná v roku 1966 spoločnosťou Dow Chemical Company a stále je používaná vo viac ako 100 krajín sveta. Látka bola povolená aj v EÚ do roku 2020 (v USA do 2021), maximálna povolená hladina bola 0.05 mg/kg v prípade pšenice (teda skoro dvakrát väčšia koncentrácia ako nameraná hodnota!), aktuálna povolená hodnota je 0.01 mg/kg (neistota merania, keďže látka je na zozname zakázaných pesticídov). Nameraná hodnota podľa prvých výsledkov je 0.026 mg/kg (rozšírená kombinovaná neistota merania je 50%).

Potrebujeme pridať, že táto hodnota sa vzťahuje na obilie pred čistením a spracovaním, podľa dostupných štúdií počas spracovania dôjde k zníženiu hladiny rezíduí, ale výsledky z akreditovaného laboratória ešte nie sú k dispozícii. Taktiež chceme pripomenúť, že európska legislatíva pred novelizáciou povolených pesticídov definovala maximálne hladiny rezíduí Chlorpyrifosu pre niektoré produkty na úrovni 2 až 3 mg/kg, teda 76 až 115 krát (!) vyššiu hodnotu, ako v tomto prípade, preto vyhlásenia agrorezortu o nebezpečnej koncentrácii považujeme minimálne za zavádzajúce.

Plne súhlasíme s MPRV SR, že kvalitná a zdravá potravina je prvoradá, preto maximálne spolupracujeme s kontrolnými orgánmi a predmetná šarža bola zablokovaná. Tiež súhlasíme s agrorezortom, že treba chrániť záujmy domácich pestovateľov obilia a súčasná európska politika veľmi škodí nášmu regiónu. Naša spoločnosť za posledné roky nakupovala 100% obilia zo Slovenska, iba vo výnimočných prípadoch z iných krajín. Taký rok bol aj minulý, keď hrozilo, že nebude dostatok obilia na trhu a múka bude na prídel. Radi by sme dali do pozornosti skutočnosť, že naše výrobky expedujeme do viac ako 10 krajín EÚ a mimo EÚ, výrazným spôsobom podporujeme náš región a zahranično-obchodnú bilanciu SR a vytvárame lokálnu pridanú hodnotu.

Z toho dôvodu žiadame MPRV SR aby nedevastoval potravinový sektor a záujmy pestovateľov nechránil stigmatizáciou a diskreditáciou našej spoločnosti ale inými čestnými nástrojmi.

Kolárovo, 17.04.2023

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR/Henrich Mišovič - Na snímke riaditeľ spoločnosti Mlyn Kolárovo a. s. Levente Varga.

3.8 5 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
František Horváth
František Horváth
18. apríl 2023 16:05

* zdravím Vás ľudkovia, jednej veci ale absolútne nerozumiem, všetci tvrdia, že všetko je vyrobené z nášho obilia, že všetko je v poriadku, tak potom by ma zaujimalo, načo sa kupovalo z Ukrajiny, kde je to obilie ? Podľa mňa je v tom úmysel, alebo zlýhala kontrola, inak si to… Celý komentár »

Edita
Edita
18. apríl 2023 20:04
Odpoveď na  František Horváth

Máte svätú pravdu pan František. Aj ja som zo starej školy, a plne s vami súhlasím. Ale ako to vidím, bohužiaľ s týmto my už nič neurobíme. Nová doba, nové moresy, a čím ďalej hlupejsi ľudia. Takáto je realita…..

Miroslav
Miroslav
19. apríl 2023 12:37
Odpoveď na  František Horváth

Neviete ako to funguje ????????????????
Každý potrebuje zarobiť, aj pre vyššie platy svojich zamestnancov, aj pre zisk.

Ak je možnosť, každý predá za drahšie do cudziny.

Arpy
Arpy
19. apríl 2023 20:12
Odpoveď na  Miroslav

Ake Ukrajinské obilie? Však všetko ukradli Rusi

kalman
kalman
20. apríl 2023 15:00

Našich budú prenasledovať kontrolami chémie, vypisovaním tabuliek a iných hovadín a v kolárove sa uskladní 16.000 ton ukr. pšenice. Akoby nevedeli – a asi ani nevedia, že oni striekajú to obilie tým, čím my nemôžeme. Ale inak vzorky OK-Tak dobrú chuť.

F.O.X.
F.O.X.
1. máj 2023 16:01

Nemalo náhodou to obilie skončiť v Afrike? 16000ton nie je málo, to sú vagóny obilia. Zaváňa to zlodejinou, korupciou a ktovie čím ešte.