Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Mlyn v Kolárove dostal zákaz spracovať ukrajinskú pšenicu

Mlyn v Kolárove dostal zákaz spracovať ukrajinskú pšenicu
insert_photoTASR/Henrich Mišovič - Na snímke baliaca linka v závode Mlyn Kolárovo v Kolárove

Výsledky analýzy 1 500 ton ukrajinskej pšenice dovezenej do Mlyna Kolárovo ukázali na jej nevyhovujúce výsledky. Mlyn dostal zákaz spracovania pšenice a jej uvedenia do krmovinárskeho a potravinového reťazca. Informoval v štvrtok poobede agrorezort.

„Podľa usmernenia je prísny zákaz spracovania a uvedenia na trh už naskladneného ukrajinského obilia a múky z neho. V kontrolovanej vzorke sa totiž potvrdil výskyt pesticídu, ktorý nie je povolený v EÚ a má negatívny vplyv na zdravie ľudí. MPRV SR spolu s podriadenými organizáciami (ŠVPS SR, ÚKSÚP) zabezpečí odber vzoriek všetkého obilia a múk z Ukrajiny, ktoré už sú naskladnené na Slovensku,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstvo.

Štátna veterinárna a potravinová správa cez európsky Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá (RAPID ALERT SYSTEM) informuje všetky členské štáty EÚ o zdravotne nevyhovujúcej šarži.

„Minister Samuel Vlčan bude o vzniknutej situácii informovať veľvyslanca Ukrajiny Myroslava Kastrana ako aj ministrov pôdohospodárstva krajín V4, Rumunska a Bulharska na zajtrajšom spoločnom rokovaní, ktoré má byť venované ochrane trhov pred dovozom lacných komodít z Ukrajiny,“ informoval agrorezort.

Mlyn Kolárovo

Mlynu Kolárovo sme zaslali niekoľko otázok, aby sa k vzniknutej situácii vyjadrili:

1. Ako hodnotíte výsledky analýzy ŠVPS ohľadne 1500 ton ukrajinskej pšenice vo Vašom mlyne? 

2. Robíte si vlastné analýzy ukrajinskej pšenice? Ako Vám vyšli? Nikdy ste nemali problém s jej kvalitou? 

3. Koľko ukrajinskej pšenice ste za posledný rok (od začiatku vojnového konfliktu) spracovali? 

4. Plánujete do budúcnosti obmedziť nákup ukrajinskej pšenice? 

Mlyn Kolárovo podľa firemnej webovej stránky funguje 25 rokov a ročne spracuje viac ako 120 tisíc ton pšenice, raže a špaldovej pšenice. V spoločnosti pracuje 75 zamestnancov. Podľa portálu Finstat dosiahol spracovateľ v roku 2021 tržby vo výške 33 miliónov eur. Zisk spoločnosti bol 82 tisíc eur.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR/Henrich Mišovič - Na snímke baliaca linka v závode Mlyn Kolárovo v Kolárove

4.1 9 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
16 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
13. apríl 2023 20:30

a ešte jedna otázka bolo to prvých 1500 ton, druhých, tretích….či azda….

Andrej
Andrej
14. apríl 2023 8:29

Rád by som videl výsledku obsahu pesticídov v slovenskej pšenici ! Kto si necháva zisťovať ich obsah ? Nikto ! Kto vie, koľko je pesticídov v potravinách vďaka slovenskej pšenici ? Nikto !

Dávid
Dávid
14. apríl 2023 11:26
Odpoveď na  Andrej

V článku máte odpoveď. Možno do budúcna stačí prečítať aj celý článok, nie len nadpis: „V kontrolovanej vzorke sa totiž potvrdil výskyt pesticídu, ktorý nie je povolený v EÚ a má negatívny vplyv na zdravie ľudí.“ Povolené pesticídy v EÚ podliehajú komplikovanému procesu registrácie, ktorý trvá niekoľko rokov. Následne sa niekoľko krát… Celý komentár »

Andrej
Andrej
14. apríl 2023 15:14
Odpoveď na  Dávid

Článok som čítal, o pesticídoch toho viem pomerne dosť. V zásade ste mi však neporozumel. Obsah pesticídov v pšenici sa bežne obec netestuje. Tento parameter nepožaduje žiadny kupujúci ani spracovateľ v EÚ. Toto farmári vedia, aj naši slovenskí. Nikto, ani oni samotní nemajú šajnu, aký obsah rezíduí pesticídov ich pšenica… Celý komentár »

Dávid
Dávid
14. apríl 2023 15:42
Odpoveď na  Andrej

Ak sa bavíme konkrétne o pšenici, reziduá akých účinných látok pesticídov by ste sa tam chceli nájsť? Nevytvárajme dojem, že poľnohospodár aby mal vysoký výnos aplikuje nejaký super úžasný zakázaný pesticíd pred zberom. Pri pšenici je použitie pesticídov minimálne a taktiež v našich podmienkach sa často okrem herbicídu použije maximálne… Celý komentár »

Andrej
Andrej
14. apríl 2023 20:35
Odpoveď na  Dávid

Základný problém a nezodpovedaná otazka zostávajú. Fakt, že žiadna sa bežne netestuje na pesticídy je realitou. Prečo sa zrazu takto testuje len tá ukrajinská a žiadna iná ?

Peter
Peter
16. apríl 2023 8:41
Odpoveď na  Andrej

A prečo nie Ukrajinská? Ukrajinci sú vyvolení lebo USA. Či?

Mk
Mk
15. apríl 2023 12:29
Odpoveď na  Dávid

A čo je zlé na GMO? Je to iba ďalší level šľachtenia.
Čudné je že nikde sa neuvádzajú ktoré látky a v akej koncentrácii boli detekované. Pripadá mi to len ako ochrana slovenských pestovateľov manipulativnym spôsobom.

Chotáre Slovensko o.z.
Chotáre Slovensko o.z.
15. apríl 2023 8:05

Lacná Ukrajinská pšenica sa k nám nedoviezla sama ‼️ A “Ukrajina” má úplné iné a existenčné starosti , než aby riešila , ako “ ohebať” Slovensko (EÚ) pre pár tisíc ton obilia . Ktosi ju sem chcel doviezť . Mlyny?, pekári ?, cestovinári ?, … kto ⁉️ Čo Pritom všetci… Celý komentár »

Mk
Mk
15. apríl 2023 12:32

Super lacná pšenica, no múka nezlacnela…

Paula
Paula
16. apríl 2023 7:04
Odpoveď na  Mk

Zlacnela,od 17.4. 2023 je múka z Kolárova v Lidl letáku podozrivo lacná 0,59 eur.Taká lacná nebola ani pred zdražovaním.

Majo
Majo
15. apríl 2023 20:59

Nase obilie ide do nemecka a knam dovazaju bordel z urajiny… tuto znacku nikdy nekupim uz…

Peter
Peter
16. apríl 2023 8:55

Mňa by zaujímalo, prečo nie je embargo na Poľské mäso?

R-Joy
R-Joy
16. apríl 2023 18:07

Vieme aj konkrétne číslo „šarže“ závadnej pšenice (resp. múky z nej vyrobenej) napr. či sa dá overiť či tá konkrétne čo bude predávaná v LIDLi alebo Kauflande nebude z tej závadnej?? Pýtam sa preto lebo Štátna veterinárna a potravinová správa ešte nezabezpečila cez európsky Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá (RAPID… Celý komentár »

AlexP
AlexP
16. apríl 2023 20:17

Mňa by zaujímalo, prečo na obale tej múky nie je uvedený pôvod pšenice. Je tam len vyrába Mlyn Kolárovo, ale o pôvode pšenice ani zmienka. Je to takto z hľadiska legislatívy v poriadku?

Marika
Marika
17. apríl 2023 14:36

Mali uviesť aj číslo šarže kontaminovanej múky. Teraz je múka z Kolárova v akcii v Lidli …. bola by veľká škoda, keby slovenská firma skrachovala, no zároveň sa ako spotrebiteľ neviem orientovať, keď sa nezverejní číslo šarže