Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Dobytkár: Svedkovia z bratislavského hotela

Dobytkár: Svedkovia z bratislavského hotela
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, v stredu v úvode pojednávania korupčnej kauzy Dobytkár rozhodol o zastavení trestného stíhania voči 62-ročnému Ľubomírovi Kropilovi. Obžalovaný po vážnej chorobe v marci zomrel. Súdu jeho obhajca doručil notársky overenú fotokópiu úmrtného listu.

Kauza Dobytkár sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Ľubomír Kropil, ktorý vybavoval projekty v PPA, sa na ostatných pojednávaniach pre chorobu nezúčastňoval, avšak dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Pred senátom ŠTS vypovedal ešte vlani v júni. Nevyužil ani jednu z možností vyhlásenia o vine či nevine. Tvrdil, že nelegalizoval žiadne finančné prostriedky z trestnej činnosti, úplatky neprijal. Priznal len nepriamu korupciu, respektíve podplácanie za schválené dotácie. Na otázky prokurátora a obhajcov odmietol vtedy reagovať pre zlý zdravotný stav.

Obžalobe z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti tak aktuálne čelí sedem osôb, medzi nimi aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a finančník Martin Kvietik.

Svedkovia, ktorí v stredu vypovedali, pracovali v bratislavskom hoteli, kde sa mal Martin Kvietik stretávať s rôznymi osobami. Podľa obžaloby práve tam malo dochádzať ku korupčnej trestnej činnosti. Slúžila na to izba číslo osem, respektíve salónik, ktorý finančník využíval. Svedkovia však nevedeli potvrdiť, či tam s ním videli niekoho z obžalovaných a ani mená osôb, s ktorými sa tam stretával.

“Ani po roku pojednávania nebol okrem kajúcnika, svedka Mareka Kodadu, vypočutý žiadny iný svedok ku konkrétnym okolnostiam a k skutkom, z ktorých som obžalovaný,” konštatoval Martin Kvietik.

“Svedkovia nič nevedia o údajnej korupčnej činnosti, akurát sa vyjadrili k existencii izby, kde som chodieval, čo som nikdy nepopieral. Na rokovania som využíval aj iné priestory,” zdôraznil finančník s tým, že odmieta démonizovanie jedného z priestorov tohto hotela.

Ako pre TASR reagoval jeho obhajca Dušan Ivan, tieto dôkazy nemajú žiadny význam v rozhodovaní o vine nielen jeho klienta, ale aj ostatných. Výpovede svedkov stačilo iba prečítať.

Obžalovaní Martin Kvietik, Norbert Bödör, bývalí šéfovia PPA Juraj Kožuch a Ľubomír Partika, právnik Milan Kopriva, podnikateľ Peter Kuba vinu odmietajú, priznal ju iba Viktor Miklas.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments