Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

V kauze Dobytkár vypovedali šéf SNS Danko a bývalá ministerka Matečná

V kauze Dobytkár vypovedali šéf SNS Danko a bývalá ministerka Matečná
insert_photoTASR/Ján Krošlák - Na snímke exministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) odpovedá na otázky novinárov v priestoroch Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica v pondelok 17. apríla 2023. Matečná v pondelok vypovedala na hlavnom pojednávaní na ŠTS v korupčnej kauze Dobytkár, ktorá sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).

Výsluchom svedkov, bývalej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej a predsedu SNS Andreja Danka, pokračovalo v pondelok na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica, hlavné pojednávanie v korupčnej kauze Dobytkár. Týka sa rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).

Danko sa pozná s Martinom Kvietikom 25 rokov a stretával sa s ním ešte v časoch, keď bol advokát. O údajných korupčných praktikách nič nevie. Ako pred senátom zdôraznil, jeho národne a kresťansky založenú rodinu si váži, “kiežby každá rodina urobila toľko pre Slovensko ako ona”.

Norberta Bödöra pozná ešte z podnikateľských čias a stretol sa s ním na rôznych spoločenských podujatiach. Ako predseda parlamentu sa snažil udržiavať dobré vzťahy s podnikateľskou sférou. Ani s jedným z nich nemá žiadny obchodnoprávny či finančný vzťah.

Danko sa počas výpovede dôrazne ohradil voči znevažovaniu mena SNS zo strany kľúčového svedka Mareka Kodadu, ktorý ako bývalý funkcionár rezortu pôdohospodárstva, dnes spolupracujúci s políciou, vypovedal na súde ešte vlani v októbri. Keďže toto ministerstvo bolo v tom čase pod gesciou SNS, Martina Kvietika vnímal ako straníckeho gestora. Usvedčoval ho, že bral provízie z udelených dotácií z PPA. Okrem iného tiež vypovedal, že finančníka mu predstavili ako človeka, “ktorý to má na starosti, naznačoval, že treba zabezpečiť peniaze do systému”.

“Údaje, ktoré uviedol Marek Kodada vo vzťahu k SNS nie sú pravdivé. Verím, že jeho konanie nebolo účelové, aby politicky poškodil SNS. Strana má financovanie absolútne čisté, zo štátneho rozpočtu,” konštatoval Danko.

Martin Kvietik v reakcii na jeho výpoveď poďakoval prokurátorovi, že predvolal ďalšieho svedka, ktorý o jeho údajnej korupčnej činnosti nič nevie a nemá vedomosť o korupcii na PPA.

“Opäť zdôrazňujem, že nikdy som nebol členom žiadnej strany a pána Danka som spoznal dávno predtým, ako vstúpil do politiky. Po troch rokoch dokazovania by už konečne prokurátor mohol predložiť aspoň jeden jediný seriózny dôkaz, ako som mal financovať stranu,” zdôraznil obžalovaný.

Exministerka Matečná sa o tejto kauze dozvedela iba z médií. Nevie nič o korupcii Juraja Kožucha a Martina Kvietika.

“Som súčinná pri vyšetrovaní. Súdu som opísala, ako som sa stretla s jednotlivými aktérmi. Zo všetkých obžalovaných poznám len troch. S prácou Juraja Kožucha som bola vždy mimoriadne spokojná,” uviedla po výsluchu Matečná.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/Ján Krošlák - Na snímke exministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) odpovedá na otázky novinárov v priestoroch Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica v pondelok 17. apríla 2023. Matečná v pondelok vypovedala na hlavnom pojednávaní na ŠTS v korupčnej kauze Dobytkár, ktorá sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments