Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Ministerstvo predložilo návrh zákona o poľovníctve

chat_bubbleKomentáre: 16 visibilityZobrazenia: 1804

Zákaz svojvoľne strieľať označených psov v lese, zvýšenie kompetencií poľovníckych hospodárov a menej byrokracie pre poľovníkov. To sú niektoré zo zmien, ktoré prináša nový zákon o poľovníctve z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.

 „V systéme poľovníctva po takmer dekáde nastavujeme poriadok, rovnováhu a transparentnosť. Pri tvorbe tejto novely sme sa venovali riešeniu problémov priamo z terénu, ktoré sa ukázali pri uplatňovaní starého zákona,“ opísala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS).

Ministerstvo rokovalo podľa jej slov so všetkými zainteresovanými stranami, odbornými skupinami a verejnosťou.

„Táto mravenčia práca však stála za to a výsledkom je kvalitný návrh moderného zákona o poľovníctve,“ dodala Matečná.

Zákonom by sa tak napríklad mala zaviesť do praxe novinka, na základe ktorej sa zakáže poľovníkom strieľať voľne pobehujúcich označených psov.

„Reagujeme na aktuálny stav, kedy dochádza k zastreleniu psa, ktorý má majiteľa a následne to vrhá negatívne svetlo na poľovníkov, ktorí robia obrovské množstvo veľmi dôležitej práce,“ vysvetlila šéfka agrorezortu. 

Návrhom zákona sa podľa jej slov nastavujú jasné pravidlá aj povinnosti pre poľovníkov, ale aj majiteľov.

„Tí si budú musieť psy pri prechádzke lesom riadne označiť a držať vo vzdialenostnom limite. Nebudú však musieť mať obavy, že ich psíka v neočakávanej situácii poľovník zastrelí,“ zdôraznila ministerka.

Ak predsa dôjde k usmrteniu voľne sa pohybujúcich označených psov a mačiek v poľovnom revíri užívateľom poľovného revíra alebo držiteľom poľovného lístka, môže vlastník požadovať náhradu škody. Za usmrtenie psa budú podľa ministerstva hroziť sankcie do 3000 eur a zákaz poľovnej činnosti na tri roky. Zákon však zároveň v zmysle ochrany zvieraťa nariaďuje vlastníkom držať psa do vzdialenosti 50 metrov od seba.

Ministerstvo pôdohospodárstva pri tvorbe zákona vypočulo aj poľnohospodárov a sprísňuje podmienky pre poľovníkov tak, aby sa limitovali škody na poľnohospodárskych pozemkoch spôsobované zverou. Vyhovelo tiež aj poľovníkom, poľovný lístok sa už bude udeľovať natrvalo.

„Zabráni sa tak byrokracii a poplatkom pri doteraz povinnom obnovovaní platnosti lístka po piatich rokoch,“ odôvodnil agrorezort.

Do zákona sa podľa ministerstva zapracovali aj požiadavky verejnosti týkajúce sa zabezpečenia bezpečnosti počas lovu.

„Vlastníci pozemkov budú môcť v odôvodnených prípadoch, napríklad v čase detského tábora počas letných  prázdnin, požiadať o odloženie lovu na svojom pozemku,“ opísal generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR Peter Kicko.

Nový zákon tiež umožní okresným úradom vyhlásiť zónu so zákazom lovu, napríklad v čase výchovy a kladenia mláďat. Zároveň má byť zhromaždenie vlastníkov poľovných pozemkov transparentnejšie.

„O všetkom budú rozhodovať práve oni, a to demokraticky podľa veľkosti pozemku. Štátni správcovia budú mať povinnosť sa na rokovaní zúčastniť a dohliadať na ich priebeh,“ vysvetlil generálny tajomník služobného úradu MPRV SR Jaroslav Regec.

Návrh zákona zároveň stransparentňuje a zjednocuje postupy okresných úradov. Odstrániť by sa tak mali často dlhodobo prebiehajúce súdne spory. Tiež sa majú zvýšiť kompetencie poľovníckych hospodárov, ktorí nebudú môcť byť bezdôvodne odvolaní na návrh užívateľa poľovného revíru. Taktiež prestane byť spoplatnený mimoriadny lov, napríklad v prípade nájdenia zranenej srnky na ceste.

V rámci zachovania genofondu voľne žijúcich populácií pôvodných druhov zveri pre strednú Európu pribudne v zákone aj zavádzanie chránených poľovných oblastí, kde sa bude dať poľovať len s doprovodom. Návrh zákona pokrýva podľa ministerstva aj zoptimalizovanie početnosti premnoženej zveri v mestách, na cestách, poľnohospodárskych pozemkoch či v lesníctve, vrátane chránených území, kde zver poškodzuje mladé porasty.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1178 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

16 komentárov

 1. R.Slocík
  2. novembra 2018

  Tak zasa neopodstatnený a zavádzajúci marketing okolo zákona a typické „promo“ ako je čo najlepšie a najkrajšie. Zákon min. čo sa týka poľnohospodárskej prvovýroby je veľmi zlý, návrhy poľnohospodárov neboli akceptované a zákon robili a formulovali poľovníci. Ak nechceme aby naďalej boli škody veľkého rozsahu a neboli vymožiteľné tak bude potrebné tvrdo trvať na zmenách. Aj v ostatných častiach je zákon prinajmenšom čudný napr. dáva poľovníkom príliš veľké kompetencie v teréne. Treba dávať pozor- presne v častiach, ktorým robí ministerstvo marketing (viď článok a web MPSR) sú problematické.

  Odpovedať
 2. Pišta
  2. novembra 2018

  Bude v tomto zákone konečne zaradený. Medveď hnedý medzi lovnú zver ?

  Odpovedať
 3. agrarnik z HN
  2. novembra 2018

  Tento zákon je antipoľnohospodársky a jeden z najhorších vo vzťahu k roľníkovi. Tak ako sa vyjadrila nepoľnohospodárka Matečná je moderný a kvalitny pre poľovníkov a milovníkov psov. Sedliak ostal za dverami. Ministerka začína byť väčšie nebezpečie pre slovenského roľníka ako africký mor ošípaných spolu s vtáčou chrípkou. Tak ako píše pán Slocik je to len marketingový ťah SNS, ktorá na agrárnom poli rozosieva neistoty a strach a to najhoršie čo môže byť, že sa venuje len svojim zábavkám – foteniu lebo poľnohospodárstvu nerozumie nakoľko v prvovýrobe nerobila len o tom počula

  Odpovedať
 4. farmar
  2. novembra 2018

  Zase zakon o polovnictve pre polovnikov… hanba… chovaju si svoje hracky na ukor niekoho ineho… treba zaviest pokuty a moznosť zrusit pravo polovnictva

  Odpovedať
 5. G.S.
  2. novembra 2018

  Tak drzosť Matečnej je do neba volajúca. Tak ja ako vlastník som povinný znášať obmedzenia vo verejnom záujme(rozumej pre poľovníkov). Ale náhrada za tieto obmedzenia je rovná 0 eur. Na jednom mieste povoľujú prejazdy vozidlami pre poľovníkov len po cestách, ale na inom mieste im umožňujú naďalej jazdiť tereňákmi kde sa im zachce“ pre výkon poľovníctva“. Ja ako vlastník nemám právo dostať pozvánku na zhromaždenie vlastníkov poľovných pozemkov ale štátny správca ju dostať musí. Takže poľovníci budú aj naďalej potichúčky zvolávať tieto zhromaždenia bez vedomia vlastníkov (tentokrát už stačí zverejnenie vyhlášky len desať dní). Ja ako poľnohospodár som podľa pani super ministerky povinný kosiť od stredu pozemku k okrajom krmoviny aj obilie. A zas bez náhrady. Ja som povinný upozorňovať na poľné práce, postreky poľovníkov. Ale poľovníci mne nemusia nahlásiť ani len spoločnú poľovačku. Im stačí len označiť to na ceste. Ak si to nevšimneš, máš smolu. Tak pri takomto zákone mám pocit, že poľovanie je dôležitejšie ako poľnohospodárstvo a my sme tu len na vykŕmenie zveri na našich pozemkoch. Normálne drzé otrokárstvo. Kto má chuť tie ich zvratky študovať tu je link, lebo autor na niečo také kašle https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2018/784 . Je to vlastný dokument v sprievodných dokumentoch. Zašívajú to asi pre „lepšiu priehľadnosť legislatívného procesu“.

  Odpovedať
 6. A.A.
  3. novembra 2018

  Smer a SNS si z jednoduchých ľudí spravili otrokov ! Vlastník pozemku nemôže nič, len ticho počúvať ako sa po jeho lese a poliach vyvážajú poľovníci ktorí v revíri nevlastnia ani jeden meter štvorcový .Poprípade poľovný hospodár vlastní podiel 242m2 PODIEL !!! Kde je Nedotknuteľnosť vlastníckeho práva z preambuly ústavy ? Veď si prosím pozrite kto je za novelou poľovného zákona. Pozrite kto robí na okresných úradoch na odbore poľovníctva napr. Okr. Svidník. Takýto znalci v poľovníctve pomáhajú pri tvorbe nového poľovného zákona. Dugovič je ďalší expert ako zvolávať zhromaždenia vlastníkov. Teraz si to v novele iba upevňujú. Kde sú nepoľovné pozemky, až sa vlastník rozhodne ?
  Nikto štátu ani poľovníkom zver neberie. Čo tak škody pre vlastníka pozemku rozhodnúť ihneď v zápisnici na mieste ( na poli v lese ) ako v Maďarsku ?!

  PROSÍM NESPITE VLASTNÍCI, PRIPOMIENKUJTE TENTO NEPODAROK V PARLAMENTE.

  Odpovedať
 7. Poľovník a poľnohospodár v 1
  3. novembra 2018

  Zase sa tu niektorí oháňajú náhradami! A ktorý poľnohospodár kedy zaplatil škody poľovníkom alebo štátu (pretože zver je prírodné bohatstvo štátu) za zdecimované stavy malej poľnej zveri – zajace, bažanty, jarabice a xy iných druhov hmyzu, rastlín, bezstavovcov??? Aké náhrady zaplatili poľnohospodári za dusičnany v podzemnej vode, ktoré sú z ich prehnojovania dusíkom a ohrozujú zdravie všetkýck kvôli ich ziskuchtivosti? Aké náhrady platili poľnohospodári za eutrofizáciu riek a potokov, kde pri nadbytku dusíka v týchto vodách došlo k premnoženiu rias a siníc a následne vymreli všetky ryby a iné živočíchy? Takže prosím buďme objektívni! Vlastník (i keď je vlastník) si nemôže na pozemku robiť čo chce. To proste musíme uznať všetci. Veď ani stavať si nemôžem (hoci na svojom) čo chcem. Ani keď vlastním historickú budovu (pamiatkovo chránenú) ju nemôžem prestavať na čo chcem! Skôr je na zamyslenie, prečo svoju pôdu vlastník nemôže obrábať, a prečo sa k jeho pôde tamojší nájomník správa macošsky, drancuje ju, degraduje eróziou atď.? Apropo erózia: kto, kedy a koľko dostal pokutu z radov farmárov? Problém so škodami zverou treba vidieť aj v sebe. Obrovské lány monokultúr, kde zver má dostatok úkrytu a potravy priam vytvára podmienky pre vznik škôd a samozrejme aj sťažuje lov samotný. Plodina obsiata až po les, ani meter široký priesek, kde by sa dalo zver počkať a streliť. V Maďarsku ale majú aj limitovanú veľkosť parciel, ale to už nepíšete! Aj to prispieva k lepšiemu lovu. Veľkým problémom je aj to, že mladí ľudia sa len veľmi ťažko dostanú do revíru, kde môžu poľovať. Väčšinou je tam kopec starých, čo idú do chotára 2x do roka a plány lovu sa tak neplnia. Alebo revír majú v nájme cezpoľní „naši ľudia“ žijúci stovky km ďaleko a zaujíma ich len lov trofejovej zveri, čiže neredukujú počty samíc a mláďat. V dôsledku toho je zver premnožená a robí škody. PS: oznámenie spoločnej poľovačky tabuľou je výborná vec, pretože tak každý hneď vie, že sa tam poľuje a nemal by tam chodiť v záujme vlastnej bezpečnosti a z dôvodu plašenia zveri a tým mareniu poľovačky. V Nemecku to tak napr. funguje už roky. Keď je 20 farmárov v danom revíri nie je možné všetkých informovať, a preto je tá tabuľa výborná vec. V zákone je veľa zlých vecí, ale našťastie aj dobrých…

  Odpovedať
 8. R.Slocík
  4. novembra 2018

  Nikto nechce prioritne náhrady za škody ale to aby boli stavy zveri na úrovni normovaných stavov a aby tieto stavy boli stanovené v súvislosti s úživnosťou revírov a nie na zabezpečenie komfortu pre poľovníkov! Ale pokiaľ nebude v zákone ukotvená objektívna zodpovednosť a funkčný sankčný a kontrolný mechanizmus (tak ako to bolo v zákone platnom do r.2009) tak sa bude plánovanie lovu a chovu robiť spôsobom „papier znesie všetko“. Zaujímavé, že do prijatia zákona 274/2009 to ako-tak fungovalo aj keď problém začal okolo roku 2000 keď sa začalo s navyšovaním NKS preto lebo už JKS začali byť neúmerne vysoké a namiesto toho aby sa početnosť zveri prispôsobila úživnosti prirodzeného prostredia (nemali sa zvyšovať NKS ale dohliadať na dôslednejšie plnenie plánov) tak sa napr. začali plánovať kusy vyšším percentom na ornú pôdu . A to všetko len preto, že novodobej poľovníckej štruktúre to vyhovuje. Však načo sa s niekým „bezvýznamným“ deliť o revír. Sú revíri (a tie sú najproblémovejšie) kde je zopár členov na niekoľko tisíc ha. Preto je potrebné zadefinovať personálnu disponibilitu (min. 1 poľovník na 100 ha). Zaujímavé, že škody zverou pred cca 10 rokmi neboli vysoké resp. boli akceptovateľné a to pri rovnakom spôsobe obhospodarovania pozemkov zo strany poľnohospodárov ( hlavne čo sa týka druhu plodiny a výmery parciel). Najväčšie škody sú v regiónoch kde je priemerná veľkosť parciel 30- 50 ha a sú to poľovné oblasti srnčej a jelenej zveri. Áno v poľovných oblastiach malej zveri (produkčné oblasti západného Slovenska) sú aj niekoľko sto hektárové parcely ale tam paradoxne škody veľkého rozsahu nie sú lebo tam zatiaľ raticová zver premnožená nie je. Poľovníci majú dostatok času aj priestoru (toto vie určite poskytnúť aj exekutíva vydávaním mimoriadnych povolení) na zníženie stavov len sa im nechce lebo tento stav im vyhovuje. Potom sa hádže vina na poľnohospodárov. Za posledné roky došlo skôr k obmedzeniu používania chemických prostriedkov a prísnejšej kontrole plánov hnojenia. Poľnohospodári sú kontrolovaný a sankcionovaný podľa platnej legislatívy z rôznych inštitúcií- EÚ, MPSR, MŽPSR, ÚKSUP, PPA, ŠVPS… a hlavne tí ktorý ešte niečo robia a produkujú a bohužiaľ (alebo chvalabohu?) nemajú taký silný lobing ako poľovníci…

  Odpovedať
 9. jm
  4. novembra 2018

  Je zaujímavé ako pani ministerka si uťahuje z poľnohospodárov. Toľko prísľubov a záver ochrana označeného psíka je nadradená pomoci pre poľnohospodára. V prvom rade by sa mali počty zvery ktorá vysoko presahuje počet podľa normatívu ustáliť a potom zistiť aký výsledok to prinieslo. Tá zver sa v mnohých prípadoch prispôsobila podmienkam ktoré im vytvoril človek tým že im ukradol ich prirodzený domov a to bol „LES „. Za všetko hovorí stav našich lesov na ktorý poukazujú iný nie poľnohospodári. Totiž stáda vysokej aké vidíme bežne na poliach je priam nemožné bežne vidieť vo svete. A za také počty v stáde by sa nemusel hanbiť ani poľnohospodár keby to boli zvieratá bežne chované v poľnohospodárstve. Vytvára sa biznis v love zveri ktorá sa mnohokrát vyváža za hranice. A toto všetko na úkor poľnohospodára.

  Odpovedať
 10. Miro
  5. novembra 2018

  Aj poľovníci aj poľnohospodári by mali doržiavať všetky zákony týkajúce sa ich činnosti. Pokiaľ by som mal odpovedať predchádzajúcim, tak vážený dotyčný , že poľnohospodári živia túto planétu vám asi netreba zdôrazňovať a to je daň, ktorou sa musí platiť aj za úbytok zveri. Naši slovenskí poľnohospodári majú stanovený strop dusíka na ha pokiaľ viem 170 kg č.ž., pozrite sa koľko je to v Holandsku, Belgicku a pod cez 270 kg a možno aj vy ste ten čo uprednostňujete zahraničné potraviny z dovozu, to len aby ste vedeli ako sa pomaly otravujete, nie však zo slovenských potravín. A ešte k poľovníkom už odjakživa poľovali len bohaté vrstvy ľudí a tak je tomu aj teraz, preto tá ústretovosť pri schvaľovaní zákona v parlamente v prospech poľovníkov. Pritom mnohí poľovníci sú už vlastne pytliaci, starostlivosť nulová, ale sa strieľa len vtedy ak je prázdna moja mraznička , alebo priateľova, žiaľ taká je skutočnosť. A ešte dodatok zrátali už štatistici, koľko zveri uhynie na cestách pri dopravných kolíziach a koľko ľudí zahynulo v dôsledku takýchto kolízií. Preto by bolo možno zvážiť aj zrušenie letného a zimného času, totiž schválením letného ráno pri náhlení do práce ešte v tme zahynie veľa zveri, viac než v zime, kedy je väčšinou v lesoch, rozmýľal už niekto aj o tomto. Takže na záver je treba seriózna dohoda, áno my poľnohosodári tú zver krmíme a veľmi dobre preto jej je tak veľa páni poľovníci a že ste si zajace vychytali a speňažili vývozom do zahraničia tak teraz nenadávajte na poľnohospodárov.

  Odpovedať
 11. Ivo
  5. novembra 2018

  Typicky polnohospodárske, kto z komentujúcich vôbec ten návrh čítal. Stavy zvery pôjdu vdaka nemu radikálne dolu. Si pozrite aspon SME – „Matečná chce znížit počet jelenov o polovicu“, ked sa tvárite ako odborníci
  https://domov.sme.sk/c/20950327/matecna-chce-znizit-pocet-jelenov-az-o-polovicu.html?ref=trz

  Odpovedať
 12. R.Slocik
  5. novembra 2018

  Ja sa tomu zakonu dost intenzivne venujem ale v navrhu nie nic take co by polovnikov zavazovalo aby isli stavy premnozenej zveri o polovicu dole (v niektorych lokalitach je aj to malo).Ziadna objektivna zodpovednost,ziadne realne sankcie a kontrola.A to hovorim o realnej-praktickej vymozitelnosti prava nie o texte zakona a toboz uz nie o marketingu okolo neho.Je ine precitat si zopar paragrafov a clanok v novinach a ine na zaklade zakona domoct sa svojich prav. Ivo to akoby ste povedali ze kradnut sa nesmie ale ked aj niekto nieco ukradne tak nebude ho nikto kontrolovat ani sudit a nedostane nijaky trest.A este bude na vine ten komu je skoda sposobena.To je aktualny zakon o polovnictve a aj znenie navrhu noveho.

  Odpovedať
 13. jm
  6. novembra 2018

  Kde sú stavovské zastúpenia poľnohospodárov ktoré tvrdia, že obhajujú potreby všetkých poľnohospodárov? Asi ani neexistujú. Ono totiž novelizovať tak dôležitý zákon na ktorý čakalo mnoho poľnohospodárov prešiel bez významnej úpravy ktorá by zadefinovala aj zodpovednosť za škodu a podobne. Konkrétny postup ako by mal byť znížený počet raticovej zveri. Viete ,napísať že do roku 2030 sa zníži na polovicu je málo. Lebo ak sa nezníži ani o 10% čo potom .

  Odpovedať
 14. Anonym
  9. novembra 2018

  Nuž Jm zabudli na těba tak ako ty na vlastnikou keď žiadaš pre ních predkup:-))Dobrá dizkůzia ten poľovnik hospodár ten vám to vysvetlil s tými náhradami za poškozovanie pody:-)))

  Odpovedať
 15. jm
  9. novembra 2018

  Počuj ty najmúdrejší ktorý sa hanbíš podpísať.Prečo nikdy nedokážeš reagovať na článok ale len na príspevky to si taký retard , že okrem kritiky príspevkov nedokážeš nič iné. Na rozdiel od teba som si svoje príspevky bez zámeny mena za každým aj označil . A skús písať trochu zrozumitelnejšie lebo teraz to vyzerá ako by si bol naozaj retard.

  Odpovedať
 16. Anonym
  11. novembra 2018

  Tak to ti ĺahko osvetlím ak si taký pomalší na myslenie!Nereagujem na článok… bol by som „sam vojak v poli a retard ak už ma tak tituluješ medzi takými jako ty!Ak sa ale ukáže něstraný a trefný prizpevok ktorý vám idě do živého tak sa pridám!Nuž čo už:-)Ak si hulvát to je známka že tam vyšla veĺká právda!!Ale ja ťa chápem dať do zákona odpovědnost za hospodárenie..oj to by bolo veľmi zlé:-)))

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.