Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Ľadovec spôsobil škody za desiatky tisíc eur

Ľadovec spôsobil škody za desiatky tisíc eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Silné krupobitie, ktoré sa minulý týždeň prehnalo Ilavským a Púchovským okresom, spôsobilo poľnohospodárom desaťtisícové škody na repke olejnej. Niektorí pestovatelia na strednom Považí prišli počas asi štyroch minút o celú úrodu ekonomicky lukratívnej plodiny.

Ako TASR informoval predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Považskej Bystrici Ján Kopšo, v Poľnohospodárskom družstve (PD) Vršatec Pruské v okrese Ilava zničil ľadovec okolo 70 percent úrody repky, ktorú mali zasiatu na 120 hektároch. Spoločnosti Agrotip v Beluši zničili krúpy asi polovicu zo stohektárovej výmery a súkromne hospodáriaci roľník Milan Staňo z obce Dulov nebude mať z viac ako 50 hektárov repky nič.

“Krupobitie sa k nám vrátilo presne do roka a do dňa. Minulý rok 18. júla nám ľadovec zničil komplet celú úrodu repky olejnej, tento rok to bolo na našom družstve asi 70 percent. Hektárový výnos zo 120-hektárovej parcely bol po krupobití asi pol tony, pri predpokladanej úrode 2,2 tony z hektára sa škody vyšplhali na asi 100.000 eur, poisťovňa nám zaplatí okolo 40.000 eur. Celková škoda je tak okolo 60.000 eur,” povedal Kopšo, ktorý je zároveň predsedom PD Vršatec v Pruskom.

Na minimalizovanie finančných strát je podľa neho možné využiť slamu z repky ako podstielku v živočíšnej výrobe, prípadne ju rozdrviť a zaorať ako zelené hnojenie pod jesenný osev ozimnej pšenice.

Podľa agronóma PD Vršatec Pruské Pavla Vetríka repka bola v tejto sezóne tvrdo skúšaná od založenia úrody na jeseň.

“V podstate od žatvy tu poriadne nepršalo, repka klíčila nerovnomerne a do prezimovania išla v slabej kondícii. Jedinou vlahou pre ňu bol sneh, čo však pre repku fyziologicky mnoho neznamená a vlahový deficit sa neznížil ani na jar. Nerovnomerne dozrievala a po postreku urýchľujúcom zosušenie rastlín sa stala mimoriadne citlivá na akýkoľvek dotyk. Ľadovec potom spôsobil vypadanie plodov zo šešúľ a tým prakticky zničenie celej úrody,” povedal Vetrík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments