Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Kto ovládne PPA? Situáciu sleduje NAKA a pravdepodobne aj OLAF

Kto ovládne PPA? Situáciu sleduje NAKA a pravdepodobne aj OLAF

Pochybnosti a nezodpovedané otázky zahaľujúce výberové konanie na šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry zamestnávajú poľnohospodárov, potravinárov aj vyšetrovateľov NAKA už niekoľko mesiacov. Čo Ján Mičovský ohlási na pondelkovej tlačovej konferencii?

V septembri 2020 poľnoinfo.sk, vôbec ako prvé, informovalo, že generálny riaditeľ PPA Tibor Guniš odchádza zo svojho postu. Minister Ján Mičovský nedokázal za pol roka riadne obsadiť post druhého najvýznamnejšieho úradníka v rezorte. Zrušil dve výberové konania a nakoniec vymenoval „vraj“ dočasného Jaroslava Jánoša.

O dvoch zrušených výberových konaniach vieme v lepšom prípade len z úst ministra a jeho tlačového odboru. Dôkazy, či zrušenie výberových konaní bola iniciatíva J. Mičovského, rozhodnutie výberovej komisie a kto a či naozaj nikto kritéria nesplnil, zatiaľ nevidel nikto.

NAKA uvalila totálne informačné embargo

Výberové konania a ponosy na ne si všimla aj generálna prokuratúra a Mičovského výberové konanie začala riešiť polícia. V januári o tom ako prvé informovalo poľnoinfo.sk. V závere februára informovala portál poľnoinfo.sk Jana Tökölyová, hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, že príslušný prípad bol odstúpený Národnej kriminálnej agentúre Bratislava.

„V súčasnosti nie je možné poskytovať žiadne informácie,“ odpovedal nám tento týždeň hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka k aktuálnemu stavu vyšetrovania.

Polícia to dôvodí nezmarením, či nesťažením úloh Policajného zboru. Informačná striedmosť polície v prípade podozrivého konania agroministra a jeho úradu môže vrhať na celé vyšetrovanie tieň pochybnosti.

Neplatí, čo ministerstvo sľúbi?

Členovia výberovej komisie na šéfa PPA neboli nikdy zverejnení. Anonymní sú napriek tomu, že ministerstvo avizovalo zverejnenie ich mien už 19. januára 2021.

Minister sa vo svojom facebookovom statuse z 24. januára 2021 vyjadril, že „pre posledné výberové konanie sme vďaka ochote viacerých osobností zostavili 13 člennú reprezentatívnu komisiu.“

Ministerstvo zverejnenie zoznamu reprezentatívnej komisie, napriek svojmu verejnému prísľubu, nikdy nenaplnilo. Dokonca vtedajšia šéfka tlačového odboru ani neodpovedala na našu novinársku otázku, ktorú sme jej zaslali 24.1.2021. Obsahovala len jednu otázku a to prosbu o poskytnutie zoznamu členov výberovej komisie na šéfa PPA, ktoré minister v ten istý deň spomínal v svojom facebookovom statuse. Ten vtedy vydal pod názvom: Stanovisko ministra Jána Mičovského k aktuálnemu dianiu na PPA: Lži nezvíťazia.

Biela vrana ako symbol netransparentnosti?

Pravdepodobne aj z týchto dôvodov o členoch výberovej komisie na šéfa PPA kolujú legendy. Poľnoinfo.sk sa však podarilo zistiť, že jedným z nich mal byť aj riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS). Ten však účasť vo výberovom konaní Jána Mičovského odmietol práve kvôli jeho netransparentnosti.

„Pán minister ma do tej komisie volal ešte minulý rok, ale ja som účasť podmienil tým, že budem poznať proces, zloženie komisie a kritériá výberu. Nič také som nedostal a teda ani som dodnes nedal súhlas k mojej účasti, a na žiadnej práci komisie som sa ani tým pádom nezúčastnil,“ uviedol pre poľnoinfo.sk Gabriel Šípoš, šéf TIS.

Ako dodal, TIS je za zverejňovanie mien uchádzačov na prácu vo verejnom sektore kvôli tomu, aby mohla aj verejnosť dozerať, či komisia naozaj vyberá tých najlepších.

Minister, ktorý sa pýši ocenením Biela Vrana však tak nekonal.

Rozhodne o šéfovi PPA „tajná komisia“?

O členoch výberovej komisie na šéfa PPA v dvoch výberových konaniach kolujú len zákulisné informácie. Mala v nich byť generálna tajomníčka úradu Vladimíra Fabriciusová. Tá je aktuálne na odchode z ministerstva pôdohospodárstva, o čom už pred vyše mesiacom informoval samotný agrorezort.

Podľa informácií poľnoinfo.sk mal byť predsedom komisie štátny tajomník Martin Fecko. Vo výberovej komisii mali byť, podľa našich informácií, aj ďalší pravdepodobní spolustraníci ministra – šéf úradu vlády a pravá ruka premiéra Július Jakab, či štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík. Keď sme sa však pýtali MF SR na dôvod netradičnej účasti jej predstaviteľa vo výberovej komisii, tlačový odbor nás s otázkami odkázal na agrorezort.

Na vranu striehne Sokol

Dianie na PPA môže sledovať aj Európsky úrad pre boj proti podvodom OLAF, ktorý v týchto prípadoch postupuje veľmi obozretne. Najmä po skúsenostiach z ostatných rokov je Pôdohospodárska platobná agentúra pod prísnym dohľadom európskych inštitúcií.

„OLAF tradične nekomentuje prípady, ktorými sa môže, či nemôže zaoberať. Je to preto, aby sme ochránili dôvernosť možných vyšetrovaní a nasledujúce súdne konania,“ uviedla pre poľnoinfo.sk Victoria Hansson Malmlöf z tlačového odboru Európskeho úradu pre boj proti podvodom.

Ako dodala, vyzýva občanov Slovenska, aby v prípade informácií o možnej sprenevere európskych prostriedkov informovali OLAF na email OLAF-FMB-SPE@ec.europa.eu alebo prostredníctvom webovej stránky https://fns.olaf.europa.eu/.

Čo oznámi v pondelok minister

Poľnoinfo.sk dostalo na pondelok 8. marca pozvánku na tlačovú konferenciu ministerstva pôdohospodárstva na tému „Výberový pohovor na pozíciu generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry.“

Nekonečný príbeh výberu šéfa PPA tak dostáva tretí diel. Poľnohospodárska a potravinárska verejnosť dúfa, že pre túto viac ako polročnú ságu, už diel posledný.

Na tlačovej konferencii sa zúčastní okrem ministra aj štátny tajomník M. Fecko, v ktorého gescii je PPA, odchádzajúca generálna tajomníčka úradu V. Fabriciusová a psychológ a špecialista na výberové konania M. Jakubek.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Fero
8. marca 2021 6:02

Nuž, čo iného sa dá povedať na tento nevydarený a umelý CIRKUS o vymenovaní GR PPA ?! To je predovšetkým dôkazom a hlavne výsledkom amaterizmu, neodbornosti, neznalosti veci, diletantizmu, nezodpovednosti, ohýbania práva……..a nesvojprávnosti. Mimochodom to je výlučná kompetencia ministra menovať šéfa PPA bez toho cirkusu, ale za podmienky, že by… Celý komentár »

Karmahuta
Neregistrovaný
Karmahuta
8. marca 2021 22:22

Pani vedúca úradu ešte zorganizuje výber GR PPA a môže odísť… aké obetavé riešenie.