Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Jaroslav Karahuta: Pozmeňujúci návrh vracia do zákona rovnováhu

Jaroslav Karahuta: Pozmeňujúci návrh vracia do zákona rovnováhu
insert_photoTASR

Osobné útoky Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) na moju osobu a na hnutie SME RODINA, ktorej som riadnym členom sú prejavom bezduchej bezmocnosti pána Lapšanského, ktorý je autorom zákon 91/2019 a ktorý ako generálny riaditeľ sekcie potravinárstva na MPaRV SR a ako pravá ruka bývalej ministerky Matečnej je spolu so SNS priamo zodpovedný za dnešný úbohý stav slovenského poľnohospodárstva, potravinárstva a za úpadok slovenského vidieka.

Lapšanský hrubo zneužíva svoje postavenie na politické a osobné útoky

Záporné saldo zahraničného obchodu za čias pána Lapšanského a SNS padlo z 1,1 mld. EUR za 4 roky na 1,8 mld. EUR a aj vďaka nemu sme sa stali potravinovo závislý štát s najslabšou potravinovou bezpečnosťou v rámci EÚ.

Lapšanský ako výkonný riaditeľ SZPCC hrubo zneužíva svoje postavenie na politické a osobné útoky voči mojej osobe a ako poslancovi NR SR, čím hádže zle meno na všetkých poctivých pekárov, potravinárov a cukrárov so cieľom a snahou o prinavrátenie bezprávia a praktík typu kauzy Dobytkár, ktoré sú predmetom konania orgánov činných v trestnom konaní.

Je mi ľúto, že na túto poľutovania hodnú prácu zneužíva p. Lopúchovú, ktorá pravdepodobne ani netuší s čím je spájaná pri svojich vyjadreniach. Pani Lopúchova klame a zavádza, ak tvrdí, že Karahuta ohrozuje slovenských potravinárov.

Pravda je taká, že môj pozmeňujúci návrh navracia do zákona rovnováhu právneho stav medzi odberateľmi a dodávateľmi potravín a odstraňuje zásadné rozpory s ostatnými právnymi normami, ako je napríklad zákon o účtovníctve a zákon o DPH, ale aj zásadnými pravidlami EÚ.

Nekalá praktika bude aj nezaplatenie faktúry

Podľa momentálne platného zákona, bol odberateľ, čiže aj mliekareň, obchod, alebo mäsokombinát povinný zaplatiť dodanie tovaru aj bez dodania faktúry, čo je v právnom štáte, ktorý je v súčasnosti členom EÚ neprípustné.

Ďalej chceme explicitne zaviesť správny poriadok pri udeľovaní pokút ale aj napríklad trváme za tom, aby bol naďalej zakázaný ďalší predaj potravín pod nákupnú cenu, ktorú z novely navrhovalo ministerstvo vyhodiť, čím by mohli byť v budúcnosti poškodení hlavne malí, strední a lokálni producenti a predajcovia potravín!

Na rozdiel od praktík Lapšanského a Matečnej pripravujeme pozmeňovací návrh transparente, za účasti zástupcov dodávateľov ako aj odberateľov a nie formou bezprávneho diktátu, ktorý sa uplatňoval v rezorte pôdohospodárstva posledné roky za pôsobnosti SNS vo vláde SR v rokoch 2016-2020.

Je dôležité zdôrazniť, že zákon 91/2019 nie je Hospodársky zákonník z čias socializmu, po ktorom asi pán Lapšanský túži, aby štátny úradník mohol diktovať obchodné podmienky, ale je právnou normou, ktorá nastavuje hranice ktoré sa nesmú prekročiť, hlavne z dôvodov zneužitia dominantného postavenia dodávateľa, alebo odberateľa potravín na Slovensku!

Preto pri úhradách faktúry, sa bude ako nekalá praktika považovať nezaplatenie faktúry po 30 dňoch odo dňa dodávky, ak dodávateľ dodá faktúru za tovar do 10 dní a do 20 dní od dodania faktúry, ak dodá faktúru dodávateľ neskôr. Obom stranám obchodného vzťahu je ponechaná zmluvná voľnosť na skrátenie úhrady od 0-30 dní, avšak za podmienky dodania faktúry ako povinného účtovného dokladu.

Chcem požiadať SZPCC aby svoje pripomienky k zákonu adresovali SPPK, ktorej sú členom a ktorí ich zastupujú a sú účastníci rokovania a nezneužívali novinársku slobodu a právo slobodného vyjadrovania sa, na nekalé politické praktiky a osočovanie či už mňa ako poslanca NR SR, alebo hnutia SME RODINA

Autor článku: Jaroslav Karahuta - facebooková reakcia na tlačovú správu Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1523 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
GJ
Neregistrovaný
GJ
7. marca 2021 21:11

Takže pán Lapšanský, len si dobre prečítajte za čo všetko ste priamo zodpovedný. Neuveríte vlastným očiam. Stali sme sa potravinovo závislý štát s najslabšou potravinovou bezpečnosťou v rámci EÚ, za dnešný úbohý stav slovenského poľnohospodárstva, potravinárstva a za úpadok slovenského vidieka. Ale blýska sa na lepšie časy.Veď sa tak snažia… Celý komentár »

Fero
Člen
Fero
8. marca 2021 6:24

Na Lapšanského príde tiež, Borsuka dosadil do funkcie a denne chodili spolu ako “dvojičky”, 3-milionova kauza Agrokomplex ešte je len na začiatku vyšetrovania.