Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Stanovisko ministra Jána Mičovského k aktuálnemu dianiu na PPA: Lži nezvíťazia

Stanovisko ministra Jána Mičovského k aktuálnemu dianiu na PPA: Lži nezvíťazia

Keďže bolo v súvislosti s mojou osobou vyslovené verejné obvinenie z machinácií pri výbere generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), reagujem rovnako verejne a rýdzo osobne. Zároveň vyjadrujem presvedčenie, že ak by moji kritici konali v minulosti pri podozreniach z nekalej činnosti na PPA tak pružne, ako to predvádzajú dnes, mohli Slovensku zachrániť milióny eur. Či im vtedy azda chýbal dôvod…?

PPA, táto oprávnene ostro sledovaná inštitúcia, prerozdelila od svojho vzniku 10,3 miliardy eur. Sú to obrovské peniaze, ktorými Európska únia podporuje naše pôdohospodárstvo. O tom, že tieto prostriedky často smerovali, žiaľ, aj inde, sa už čoskoro dozvieme z práve sa končiaceho forenzného auditu, ktorý sa na základe môjho rozhodnutia uskutočňuje v tejto inštitúcii vôbec po prvýkrát.

V súlade so zákonom som priamo vymenoval Jaroslava Jánoša

Do aktuálneho diania zapadá aj čerstvá informácia bruselských vyšetrovateľov z OLAFU, ktorí konštatovali, že v rokoch 2013 až 2019 agentúra vyplatila viacerým žiadateľom podporu neoprávnene, pričom škoda môže predstavovať vyše milióna eur. Pri všetkej úcte k tomuto vyšetrujúcemu orgánu musím na základe predbežných informácií z forenzného auditu poznamenať, že zistili veľmi málo…

Keď som pár dní po nástupe do funkcie ministra odvolal dlhoročného generálneho riaditeľa PPA Juraja Kožucha, privítal som, že do tejto náročnej funkcie môžem po pohovoroch vybrať Tibora Guniša, človeka, ktorý spĺňal tie najvyššie nároky.

Žiaľ, mimoriadny pretlak ťaživej minulosti PPA i obrovských úloh, ktoré pred touto inštitúciou stoja, nedokázal ani tento skúsený človek zvládnuť a abdikoval. Mrzelo ma to, no ľudsky som mu porozumel, agentúra je vskutku extrémnou výzvou. Do nasledujúceho výberového konania sa prihlásili traja uchádzači, ani jeden však nebol úspešný.

V súlade so zákonom a mojim funkčným oprávnením som preto za generálneho riaditeľa priamo vymenoval Jaroslava Jánoša, pričom som informoval, že ho v tejto funkcii ponechám len do vyhodnotenia nového výberového konania.

Pristavme sa pri tomto človeku, ktorého mi dnes akési pochybné hlasy prikazujú okamžite odvolať. Je vskutku výsmechom, že ide práve o tie isté HLASy, ktoré mali nielen desať rokov možnosť ale doslova povinnosť urobiť na PPA poriadok. Žeby až taká strata pamäti…?

Prejavujú sa pozitívne signály

Jaroslav Jánoš je predovšetkým vzdelaný farmár, s ktorým som v traktorových protestoch v roku 2019 prešiel Slovenskom. Áno, práve tam sa ukázalo, kto je schopný opustiť komfort mlčania a premeniť svoju nespokojnosť z hlbokého spoločenského úpadku na otvorený boj s neistým koncom.

Chápem, že nie všetci majú takúto odvahu, no nikdy si neprestanem prednostne vážiť práve takýchto ľudí. Jánošovi sa vyčíta, že v minulosti bol v spore s PPA, no treba to pomenovať pravdivo.

Fakt, že na pozemky, ktoré si Jánoš právoplatne prenajal, si drzo úspešne uplatňovali dotačný nárok tí, čo ich nikdy neobrábali, prípadne obrábali kradmo, predsa nedokazuje Jánošovu vinu, ale zvrátenosť predchádzajúcej doby a morálnu biedu tých, ktorí ju formovali.

Ku cti Jaroslava Jánoša slúži aj to, že už počas krátkeho, no veľmi náročného obdobia jeho pôsobenia na PPA sa prejavujú pozitívne signály. To však nič nemení na mojom rozhodnutí ustanoviť generálneho riaditeľa širokým transparentným výberom.

Pre posledné výberové konanie sme vďaka ochote viacerých osobností zostavili 13 člennú reprezentatívnu komisiu. Tá je však zatiaľ bez práce, lebo ak som chcel dodržať princíp transparentnosti a čestnosti – a nič iné nikdy nad týmito princípmi nebude pri mojej ministerskej práci prevládať – musel som sa stotožniť so záverom osobného úradu, ktorý konštatoval, že ani jeden z piatich uchádzačov nesplnil v plnom rozsahu predpísané požiadavky.

O postupe pri výberovom konaní šíria špinavé lži

Prosím preto všetkých, ktorí majú odvahu, česť, vedomosti a vnútorné presvedčenie o tom, že dokážu zvládnuť túto náročnú funkciu, aby sa prihlásili do nového výberového konania – verím, že už posledného -, ktoré na ministerstve vyhlásime a uzatvoríme v najkratšom možnom februárovom termíne.

A ešte pár slov tým, ktorí o mne a o mojom postupe pri výberovom konaní na generálneho riaditeľa PPA šíria špinavé lži. Chápem, majú svoje záujmy a svojich chlebodarcov, ktorí sa naozaj majú čoho obávať. Na rozdiel od minulosti nemajú totiž šnúrku, ktorou by mohli poťahovať ministrom pôdohospodárstva. Ak sa však takto podlo rozhodli, je to ich vec, len sa divím, že svoju česť si cenia tak málo. Možno bude problém v jej deficite.

Dovolím si toto moje stanovisko ukončiť parafrázou na historický výrok Jána Luxemburského – toho Boh dá nebude, aby Ján Mičovský z boja s pôdohospodárskou korupčnou hydrou utiekol. A tým, ktorí si zvolili cestu klamstva a môjho hrubého znevažovania len upozornenie, že ak sa čoskoro stretneme na súde, tak len preto, že sa sami takto rozhodli.

Autor článku: Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (stanovisko bolo zverejnené na Facebooku Jána Mičovského).
Zdroj obrázku: TASR - Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1553 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

7 komentárov

 1. Farmer
  24. januára 2021

  Políčko či pole, na tom nezáleží,
  Obe rovnako vedia trpieť suchom,
  O inú vec teraz u nás beží,
  Aj vysoký vie byť malý…
  Duchom…

  Odpovedať
 2. Romanski Peter
  24. januára 2021

  Pán minister, skúsme teda pravdu. Nepáči sa mi, že znova zavádzate. Píšete, že vy ste dal urobiť na PPA forézny audit. No, ale to nie je pravda.

  Forézny audit si presadil bývalý štátny tajomník pán Vlčan, ktorý si ho musel doslova vydupať. Pani Fabriciusova ako aj vy, ste bol proti tomuto foreznemu auditu a čo je ešte horšie je, že spoločnosti, ktorá forézny audit vykonáva nie sú poskytované všetky dokumenty a niektoré sa záhadne strácajú.

  Pán minister nie zo srandy Vás opustil celý poradný tím, vrátane štátneho tajomníka pána Vlčana. Nezvládate riadenie rezortu, ktorý de facto vedie GTSU pani Fabriciudová, ktorá je priamo napojená na agrošľachtu okolo pána Šebeka, Maxona a Malatinca. Ak PPA príde o akreditáciu, tak to bude len a len vaša zásluha a hanba pre Slovensko.

  Mal ste dosť času, aby ste nominoval na PPA takého šéfa, ktorý to odborne aj morálne zvládne. Za 10 mesiacov ste sa nepohol nikam. To je realita.

  Odpovedať
  1. prokop hudec
   24. januára 2021

   Minister Micovsky vraj nevzda boj s korupcnou polnohodpodarskou hydrou, lenze tato hydra su jeho najblizsi spolupracovnici: Gajdos, Fabriciusova, Bognar, odideny Gunis,Bruchter, vsetko to vyslanci uz spominanych panov Sebek, Maxon, Malatinec. Este tam chyba tak pretlacany Holoman z Deloite, predtym tiez posobiaci na PPA s Gajdosom, Gunisom a Bognarom, Bruchterom. Vsetci s tichou podporou SPPK ktora len naoko hryzka Micovskeho aby nahodou nebol odvolany, lebo by sa im zrutili ich plany ovladnut ministerstvo aj dotacie tecuce cez PPA. Uz len par mesiacov vydrzat, nejako pretlacit Holomana za sefa PPA aby to dorazil co uspesne zacal Gunis(odobratie licencie PPA) a presunut manazment dotacii na Deloite a maju to doma… Ako im len napomaha nudzovy stav ked Olano nic neriesi a polnorezort si veselo ovladaju stare struktury z Hzds. Otazne je ci je minister len taky naivny ze ho tito spekulanti takto bezprecedentne ovladaju alebo na stareho pana nieco maju…

 3. Gustav Husák
  25. januára 2021

  Pán Minister prečo si nadáte povedať, od nástupu do úradu dostávate info o čiernych ovciach na palube a vy si priberáte ďalšie (Fabriciusová, Gajdoš a pod.), a pretláčanie ďalších kádrov z éry HZDS napr. Holomáňa či Dovala za šéfa PPA je už na hranici straty pamäti=demencie. Ste až tak naivný, alebo prečo sa takýmito pochybnými nomináciami nechávate kompromitovať ? Je Vám jasné, že s týmito za chrbtom nemáte šancu vyhrať žiadny boj s korupcnou polno-hydrou, pretože tato hydra Vám ich nebadane nominuje, resp. bráni ich odvolaniu a vy sa s nimi ešte idete chváliť (Gajdos, Fabriciusova, Bognar, Vnuk, Ošust a ďalší). Chcete hrať možno fér, ale zmienení páni ktorí hrajú tieto hry už 20 rokov nikdy nehrali fér (napr. Sebek, Maxon, Chmelina, Malatinec…) a sú stále 3 kroky pred Vami !!!

  Odpovedať
  1. Marian
   25. januára 2021

   Nechápem z akého dôvodu uvádzate Gajdoša, Bognára, Guniša ako ľudí, ktorý tunelujú rezort?!! Oni boli prvý vyhodený z PPA po nástupe Kožucha a spol ( Vnuk, Ošust, cela skupina z RP PPA Poprad) a pôsobili mimo. Veď si ich vyberal sám pán Minister. Trochu rozumu by nezaškodilo.

 4. Oliver
  25. januára 2021

  Zdravím p. minister,
  je osobne plním všetky požadované podmienky, ktoré boli stanovené v poslednom výberovom konaní na GR PPA a poznám ďalších niekoľko podobných možných kandidátov, avšak odrádza ich práve ta prítomnosť Vašich úradníkov (čiernych oviec) napojených na vyššie zmienenú agro-šlachtu, ktorí majú posudzovať a vyberať kandidátov… takže je vopred jasné koho si asi zvolia – len toho kto s nimi bude vyť !!
  Môžete prosím pomenovať, z akých odborníkov ste zostavili 13 člennú reprezentatívnu komisiu, už to veľa napovie ?

  Odpovedať
 5. J.K.
  27. januára 2021

  By the way, Vnuk prišiel do PPA za Jahnátka a neskôr prebral Stredákove “portfólio” po Partikovi…

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.