Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Kravy sa mesiace plavili po mori. Ochrancovia zvierat žiadajú zákaz ich exportu mimo EÚ

Kravy sa mesiace plavili po mori. Ochrancovia zvierat žiadajú zákaz ich exportu mimo EÚ
insert_photohttps://www.eurogroupforanimals.org/news/live-transport-karim-allah-now-docked-and-ready-unload

V juhošpanielskom prístave Cartagena začali v sobotu porážať takmer 900 kráv, ktoré kvôli byrokratickým prekážkam a nečinnosti úradov strávili cez dva mesiace na lodi počas plavby po Stredozemnom mori.

Do Cartageny sa vrátila loď s nimi minulý mesiac. Tri desiatky kráv počas cesty uhynuli. Tento týždeň španielsky súd rozhodol, že všetky majú byť utratené. Informoval o tom v sobotu denník El País.

Zo Španielska do Turecka

Takmer deväťsto kráv malo byť pôvodne predaných do Turecka. Loď Karim Allah, ktorú vlastní spoločnosť so sídlom v Libanone, s nimi vyplávala z Cartageny vlani v decembri. Keď plavidlo priplávalo do tureckého prístavu Iskenderun, tamojšie úrady ich odmietli. Zdôvodnili to tým, že zo sprievodných dokumentov nie je jasné, či kravy nemajú takzvanú chorobu modrého jazyka. Kapitán lode ponúkol tureckej strane, aby zvieratám urobila krvné testy, čo tamojšie úrady odmietli.

Z Turecka do Líbye a Tuniska

Kapitán sa potom vydal z pokynu svojich nadriadených do Líbye, kde sa mal pokúsiť kravy predať. Ani tam sa to ale nepodarilo. Loď následne požiadala o zakotvenie v tuniskom prístave, aby mohli pre zvieratá dokúpiť potravu. Tamojšie úrady im to ale nepovolili z obavy, že kravy sú choré.

Do Talianska a naspäť do Španielska

Kravy tak boli niekoľko dní bez jedla, len o vode, než sa podarilo posádke zohnať potravu pre nich na Sicílii. Loď Karim Allah sa nakoniec 22. februára vrátila do španielskej Cartageny, kde ale tamojšie úrady tiež odmietli nechať kravy vylodiť. Nakoniec tento týždeň súd rozhodol, že majú byť utratené, a to bez toho, aby sa zistilo, či chorobu nazývanú tiež katarálna horúčka majú.

Dva a pol mesačná odysea kráv po Stredomorí vyvolala kritiku ochrancov zvierat na adresu španielskych úradov, ktoré mali podľa aktivistov okamžite reagovať a situáciu s dokumentmi vyriešiť. Ochrancovia zvierat vyzvali tiež španielsku vládu, aby zakázala vývoz živých zvierat mimo Európskej únie.

Dúfajú v zákaz exportu živých zvierat do krajín mimo EÚ

“Nerozumieme tomu, prečo veterinárna inšpekcia neurobila zvieratám testy, aby overila, či sú choré. Španielska vláda konala veľmi netransparentne. Zostáva mnoho nezodpovedaných otázok,” citovali miestne médiá Silviu Barquerovú, šéfku nadácie Igualdad Animal.

“Dúfame, že tento škandál pomôže aspoň k tomu, aby sa zakázal export živých zvierat do krajín mimo EÚ,” dodala Barquerová.

V podobnej situácii sa teraz podľa španielskej televízie RTVE ocitlo aj skoro 1800 kráv na lodi Elbeik, ktorá pláva pod vlajkou Toga a ktorá pred dvoma mesiacmi vyplávala zo španielskej Tarragony. Počas cesty, podľa denníka El Mundo, uhynulo už 50 kráv. Loď bola tiež odmietnutá v Turecku i Líbyi z obáv, že kravy sú choré. V piatok nakúpila posádka krmivo pre dobytok v Aténach a teraz sú kravy na mori blízko ostrova Kréta.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: https://www.eurogroupforanimals.org/news/live-transport-karim-allah-now-docked-and-ready-unload

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments