Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Predseda výberovej komisie na šéfa PPA: Latka náročnosti nie je až tak vysoko

Predseda výberovej komisie na šéfa PPA: Latka náročnosti nie je až tak vysoko
insert_photoautor

Po dvoch neúspešných výberových konaniach agrorezort zmenil spôsob hľadania nového generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Úzke vedenie agroministerstva na dnešnej tlačovej konferencii nehovorilo už o výberovom konaní, ale o výberovom rozhovore. Ak ešte na prelome rokov sme boli ubezpečovaní, že verejnosť bude môcť z dôvodu transparentnosti sledovať hľadanie hlavného pokladníka rezortu online, tak dnes sa môžeme spoľahnúť na pätnásťčlennú výberovú komisiu.

Až na vrchol

„S výberovým rozhovorom sa spája snaha nájsť toho najlepšieho. Ideme ponúknuť uchádzačom, aby mohli vystúpiť na Slovensku na taký kariérny vrchol. Neponúkame výstup na Devínsku Kobylu, ani na Kráľovú hoľu. Dokonca ani na Gerlach. My ponúkame výstup na slovenský Mount Everest, lebo úloha, ktorá je spojená s týmto výberovým rozhovorom mi pripomína takýto vysoký končiar,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva.

Ten považuje za dôležité, aby úspešnému uchádzačovi nechýbala odvaha, dobrá príprava, schopnosť odhadnúť svoje sily a vedieť, čo treba pozastaviť a čo akceptovať.

„Som presvedčený, že sa nám vďaka výberovému rozhovoru podarí nájsť človeka, ktorý bude osobnosťou, ktorá vynesie na tento pomyselný štít tú pôdohospodársku zástavu,“ verí Ján Mičovský.

O tom, že ministerstvo pôdohospodárstva bude čakať hľadanie nového generálneho riaditeľa PPA vie minister od septembra. Vtedy oznámil Tibor Guniš, vtedajší šéf platobnej agentúry, že má záujem skončiť.

Po prvom nie úplne verejnosti známom výberovom konaní, ktoré kompetentní vyhodnocovali niekoľko týždňov, až z neho šéf PPA nevzišiel a druhom, kde ohlásili, že ani jeden kandidát nespĺňa podmienky, dnes prichádza tretia šanca.

Riaditeľ mohol byť priamo menovaný

„Výber generálneho riaditeľa na PPA hovorí o celom fungovaní nášho rezortu,“ uviedol trochu prekvapivo Martin Fecko, štátny tajomník agrorezortu a predseda výberovej komisie na šéfa PPA.

Zakladajúci člen OĽaNO dnes novinárom pripomenul, že minister mohol šéfa PPA aj priamo menovať.

„Rozhodli sme sa urobiť aj výberový pohovor a rozhovor a bola vytvorená aj výberová komisia. Komisia na základe výberového rozhovoru vyberie pre ministra jedného kandidáta, ktorého odporučí a bude na pánovi ministrovi, či ho vymenuje alebo budeme hľadať inú alternatívu,“ uviedol Martin Fecko.

Predloženie prihlášok do výberu generálneho riaditeľa PPA bude otvorené do 6. apríla 2021. Výberový rozhovor bude mať jedno kolo a uskutoční sa 19. apríla 2021 v priestoroch budovy ministerstva. Podľa tlačovej správy agrorezortu sa vymenovanie nového generálneho riaditeľa PPA predpokladá v máji alebo júni 2021.

„Chcem povzbudiť tých, ktorí by chceli ísť do tohto výberového konania a chceli by sa prihlásiť, aby si uvedomili, že latka náročnosti nie je až tak vysoko postavená, ako sa na prvý pohľad zdá,“ povedal Martin Fecko.

Schopnosť kresliť vzdušné zámky nestačí

Dlhoročný špecialista na výberové konania a psychológ Martin Jakubek, podľa vyjadrenia pred novinármi, má očividne iný názor. Hovorí o tom, že pozícia je porovnateľná s vedením veľkého výrobného závodu, či banky. Vyžaduje komplexného človeka, ktorého má výberová komisia medzi prihlásenými kandidátmi odhaliť. Preto majú byť členovia ostražití a séria otázok, na ktoré budú kandidáti odpovedať, musí byť dobre pripravená.

„Veľa vplyvu môže získať osobný šarm, schopnosť urobiť dobrý dojem a podobné kvality, ktoré môžu v konečnom dôsledku spôsobiť, že sa príjme niekto, kto vie pekne rozprávať, kresliť krásne vzdušné zámky, ale keď nakoniec nastúpi na to miesto zistíte, že po ňom zostáva veľmi málo,“ povedal na tlačovej konferencii Jakubek.

Pri tretej šanci nájsť človeka, ktorý bude spravovať peniaze pôdohospodárov, ale aj samotného vidieka, minister uviedol, že vo svojich požiadavkách nepoľavil. Len ich prehodnotil.

„Možno sme sa menej zacielili na Brusel. V predchádzajúcom výberovom konaní sme zdôrazňovali, aby bol znalec bruselského prostredia. Teraz hľadáme človeka, ktorý možno ten Brusel tak nepozná, ale pozná ľudské osudy a spôsob rozmýšľania svojich podriadených,“ odpovedá na otázku Roľníckych novín minister.

Ján Mičovský si myslí, že uspieť môžu aj kandidáti, ktorí v predchádzajúcich dvoch výberových konaniach také šťastie nemali.

„Ľudia sú schopní aj zmeny,“ odpovedal minister na otázku portálu poľnoinfo.sk.

Vo výberovej komisii aj odchádzajúca GTSÚ

Členom výberovej komisie bude aj generálna tajomníčka služobného úradu agroministerstva, o ktorej odchode informovalo ministerstvo prostredníctvom tlačovej správy už 5. februára 2021.

„Zatiaľ sme sa dohodli, že doba, počas ktorej bude ešte pracovať, v apríli nekončí. Plní požiadavky na ňu kladené stopercentne a naozaj pripravila aj teraz so svojim kolektívom toto výberové konanie,“ povedal minister pôdohospodárstva.

Podľa vyjadrenia Jána Mičovského je tak za nastavením výberu šéfa PPA práve Vladimíra Fabriciusová, ktorá mala skončiť na úrade sídliacom na Dobrovičovej ulici z rodinných dôvodov.

„Budete možno prekvapení, ale ja naozaj z funkcie ministra neovplyvňujem nič. Ďakujem svojim kolegyniam a kolegom, ktorí pripravili výberové konanie a pre mňa bude úloha dostať výsledok a rozhodnúť sa,“ povedal Ján Mičovský.

Zoznam členov výberovej komisie (predseda + 14 členov):

Predseda:

Ing. Martin Fecko, MPRV SR, štátny tajomník

Členovia:

Ing. Fabriciusová Vladimíra, PhD., MPRV SR, Generálna tajomníčka služobného úradu

Prof. Ing. Fabrika Marek, PhD., Lesnícka fakulta Technickej univerzity Zvolen, Dekan

Ing. Hudec Matej, MPRV SR, Sekcia politiky a zahraničnej spolupráce

Ing. Jakab Július, Vedúci Úradu vlády SR

PhDr. Jakubek Martin, PhD., Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Katedra psychológie

Ing. Jančík Ľuboš, PhD., Ministerstvo financií SR, štátny tajomník

Mgr. Kremský Peter, poslanec NR SR, Predseda výboru pre hospodárstvo a podnikanie

Doc. Ing. Lančarič Drahoslav, PhD., Slovenská poľnohospodárska univerzita Nitra, Prorektor

Ing. Marušáková Ľudmila, PhD., MPRV SR, generálna riaditeľka Kancelárie ministra

Vanda Tuchyňová, Občianske združenie Proti korupcii, predsedníčka občianskeho združenia        

Ing. Belina Peter, PhD, MPH, Regionálne pracovisko Pôdohospodárskej platobnej agentúry Zvolen

Mgr. Zubriczká Marcela, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Sekcia financovania fondov, generálna riaditeľka

Ing. Lukáš Sojka, Finančná správa SR SR, Sekcia informatiky, generálny riaditeľ

PhDr.Peter Goliaš, Inštitút pre ekonomické a sociálne otázky INEKO, riaditeľ

Náhradní členovia:

Mgr. Peškovičová Dana, PhD., Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, Odbor manažmentu projektov a vonkajších vzťahov, riaditeľka

Ing. Martin Kováč, Spoločná hospodárska správa, riaditeľ

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1522 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Člen
Fero
9. marca 2021 6:02

Realista, 👍👍👍 Už včera som na túto úžasnú “tému” niečo napísal, ale nedá mi to. Logicky ; úžasné konanie a prihlášky do 6.4.21, záver 19.4.21. A nič neovplynujuci minister možno v máji, možno v júni vymenuje GR PPA……. Prečo nemá gule povedať, že toho terajšieho GR si chce nechať ?… Celý komentár »

Realista
Neregistrovaný
Realista
8. marca 2021 22:13

Bolo by lepšie, keby p. minister túto veľmi výstižnú vetu radšej nevyslovil: “Budete možno prekvapení, ale ja naozaj z funkcie ministra neovplyvňujem nič. Ďakujem svojim kolegyniam a kolegom…”. Načo je minister, ktorý nič neovplyvňuje ? Skoro ako za Jahnátka, aj ten dostával pokyny pokútne cez vedúceho úradu od kdekoho… vrátane… Celý komentár »

Jozef Mak
Neregistrovaný
Jozef Mak
9. marca 2021 11:21

Čo je to za ministra, ktorý si nevie vymenovať riaditeľa podriadenej organizácie, bojí sa že nie sú až tak čestní a že by za neho musel niesť zodpovednosť? Celá táto smutná komédia ministra je presne ako tá plachta ktorú ste na budovu natiahli, zakryje na chvilku to co je hnile… Celý komentár »

jozef R.
Neregistrovaný
jozef R.
9. marca 2021 14:57
Odpoveď na  Jozef Mak

Presne si to vystihol. Vyhnutie sa zodpovednosti. Ale myslím si, že ten, ktorého teraz vyberú, zvolia, alebo určia alebo ako to vlastne idú robiť tam bude aj za novej vlády po predčasných voľbách. Bude stačiť krátky pohovor s novým ministrom. A tento súčasný minister to nejak rýchlo zabalil, keďže z… Celý komentár »